Trwa ładowanie...
13-05-2010 14:59

Białowieża

Białowieża to jedna z miejscowości „na końcu Polski”. Leży w sercu Puszczy Białowieskiej, przy granicy z Białorusią. Dawniej była książęcą i królewską rezydencją myśliwską. To tutaj książęta litewscy, królowie polscy, a następnie carowie rosyjscy budowali dwory i pałacyki.

BiałowieżaŹródło: Hachette Polska
d2o7i6j
d2o7i6j

Białowieża to jedna z miejscowości „na końcu Polski”. Leży w sercu Puszczy Białowieskiej, przy granicy z Białorusią. Dawniej była książęcą i królewską rezydencją myśliwską. To tutaj książęta litewscy, królowie polscy, a następnie carowie rosyjscy budowali dwory i pałacyki. Ostatnim takim obiektem był pałac carski wzniesiony w 1894 roku dla cara Aleksandra III. Dzisiaj park pałacowy idealnie nadaje się na romantyczne spacery.

Niestety, sam pałac został spalony w 1944 roku. Na jego miejscu stoi okazały budynek Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego. Po modernizacji to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Zobaczymy tu nie tylko eksponaty, ale również filmy oraz posłuchamy nagranych odgłosów zwierząt (np. salę ornitologiczną wypełnia śpiew ptaków). Atrakcję stanowi 25-metrowa wieża widokowa, z której obejrzeć można panoramę okolic Białowieży. W muzeum jest też część hotelowo-restauracyjna, a na dziedzińcu rośnie czternaście kilkusetletnich dębów, które są pozostałością po XVIII-wiecznym parku króla polskiego Augusta III.

W sąsiedztwie wznoszą się budowle dawnego kompleksu pałacowego - brama pałacowa, stajnia kozacka, budynek zarządu, Dom Marszałkowski, Dom Szoferów, Dom Łaźni. Najstarszym obiektem jest drewniany dworek myśliwski z 1845 roku, w którym mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Przed wschodnią bramą, prowadzącą do parku, wznosi się cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, wybudowana w latach 1889-1893. W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy.

Na grobli pomiędzy nimi stoi obelisk z napisami w językach polskim i niemieckim. Upamiętnia on polowanie z 1753 roku, w którym wziął udział król August III. Centrum Białowieży rozciąga się na wschód od pałacu. Główną ulicę tworzy zespół drewnianej zabudowy, z małymi domami odwróconymi szczytami do drogi. Przy drodze do Pogorzelców i Teremisek powstał skansen budownictwa regionalnego. Białowieża staje się powoli atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym.

d2o7i6j

Puszcza Białowieska

Białowieski Park Narodowy to najcenniejszy obszar Puszczy Białowieskiej, leżącej na polsko-białoruskim pograniczu. Obejmuje największe naturalne lasy na terenie Polski. Większość turystów odwiedza przede wszystkim Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz obszar ochrony ścisłej Orłówka.

W pierwszym możemy zobaczyć nie tylko żubry, ale także jelenie, łosie, łanie, dziki i wilki. Swoją zagrodę mają tu także koniki polskie oraz żubronie, zwierzęta będące krzyżówką żubra i krowy. Obszar ochrony ścisłej Orłówka zwiedza się tylko w zorganizowanych grupach z przewodnikiem. Dostępu do tego najdzikszego zakątka puszczy broni płot, granica państwowa oraz rzeki Narewka i Hwoźna.

Po przejściu przez bramę zwiedzający wchodzą w świat, gdzie rządzi przyroda. Czterokilometrowy szlak, dostępny dla wszystkich, i ponad 20-kilometrowa trasa dla profesjonalnych przyrodników oprowadzają po matecznikach Puszczy Białowieskiej. Tutaj nie sprząta się powalonych drzew, nie przerzedza lasu. Pośród spróchniałych pni, pokrytych grubym kożuchem mchów i porostów, wyrastają nowe rośliny. To również środowisko życia niespotykanych nigdzie indziej zwierząt.
Z obszarem ochrony ścisłej Orłówka, poprzez doliny Narewki i Hwoźnej, sąsiaduje Obręb Ochronny Hwoźna. Można go zwiedzać bez przewodnika. W okolicy jest wiele ścieżek przyrodniczych. W pobliżu Białowieży są to między innymi: Miejsca Mocy – pogańskie miejsce kultu otoczone kamiennym kręgiem, Dęby Królewskie i Wielkich Książąt Litewskich – ścieżka oprowadzająca po fragmencie lasu porośniętym dębami w wieku 150-500 lat, z których każdy nosi imię innego władcy (wstęp płatny 2 zł).

Na północ od puszczy, w rejonie wsi Siemianówka, znajduje się sztuczny zbiornik na górnej Narwi. Nazywa się Zbiornikiem Siemianowskim lub eziorem Siemianówka.

d2o7i6j

Jedną z atrakcji puszczy jest kolejka leśna zbudowana przez Niemców w czasie I wojny światowej. W latach 40. XX wieku łączna długość szyn wynosiła 360 km. Od 1991 roku kolejką jeżdżą turyści.

Okolice

Budy – wioska puszczańska z zespołem drewnianej zabudowy regionalnej. Narewka – drewniana cerkiew z XIX wieku. Hajnówka – centrum administracyjne Puszczy Białowieskiej. Współczesny sobór prawosławny św. Trójcy o niezwykle interesującej formie architektonicznej. Kościół śś. Braci Machabeuszów z połowy XIX wieku.

Seria: Miejsca niezwykłe

d2o7i6j

Tytuł: Zakątki na urlop i weekend

Autor: Dariusz Jędrzejewski

d2o7i6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o7i6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj