Białystok
Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura Białegostoku czynią miasto i jego otoczenie atrakcyjnymi do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki.
Blisko 300-tysięczny Białystok jest największym miastem północno-wschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego. Pełni rolę administracyjnego, gospodarczego i naukowego centrum tej części kraju, która ze względu na wyjątkowe walory ekologiczne, została nazwana Zielonymi Płucami Polski.
Położenie miasta w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie oraz bogata infrastruktura Białegostoku czynią miasto i jego otoczenie atrakcyjnymi do życia, wypoczynku i rozwoju turystyki.
Białystok kształtował się jako miasto leżące na styku różnych narodów, wyznań, kultur, obyczajów i tradycji. Był i jest miejscem, gdzie racjonalizm Zachodu ściera się z mistycyzmem Wschodu. Stał się przykładem integracji różnych grup narodowościowych i wyznaniowych, miejscem, gdzie spotkali się Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie i Tatarzy. Ta wielonarodowość miasta była między innymi powodem, dla którego, urodzony tutaj Ludwik Zamenhof, rozpoczął pracę nad stworzeniem uniwersalnego języka - esperanto.
W Białymstoku znajduje się kilkaset obiektów zabytkowych, a około 150 spośród nich zostało wpisanych do rejestru zabytków. Do najważniejszych obiektów należą Pałac Branickich z najlepiej w Polsce zachowanym ogrodem barokowym, \"Dom Koniuszego\" z 1771 roku, pałac Lubomirskich w dojlidzkim parku, miejskie pałace fabrykantów z początków XX stulecia, zespół katedralny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (składający się z neogotyckiej katedry, późnorenesansowego kościółka farnego - najstarszej murowanej budowli w Białymstoku i barokowej plebanii zbudowanej w 1761 roku), loża masońska, ratusz, XIX-wieczna cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, kościół p.w. Chrystusa Króla i św. Rocha - jeden z pierwszych na świecie kościołów modernistycznych.
Położenie Białegostoku w niedalekiej odległości od granic z Białorusią, Litwą i Rosją oraz dogodne połączenia komunikacyjne, stwarzają doskonałe warunki do rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych z krajami Europy Wschodniej i Zachodniej.
Urząd Miejski w Białymstoku
15-950 Białystok, ul. Słonimska 1
tel. +48 85 878 6000
fax: + 48 85 878 6265
prezydent@um.bialystok.pl
www.bialystok.pl
Centrum Informacji Turystycznej
15-440 Białystok, ul. Malmeda 6,
tel/fax + 48 85 85 732 68 31
podlaskieit@podlaskieit.pl
www.podlaskieit.pl