Trwa ładowanie...

Bieszczady. Leśnicy odkryli stanowisko żółwia błotnego

Nigdy wcześniej nienotowane stanowisko żółwia błotnego w Bieszczadach odkryto na terenie Nadleśnictwa Cisna. "Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - informują Lasy Państwowe.

Share
Bieszczady. Leśnicy odkryli stanowisko żółwia błotnego
Źródło: Getty Images, imageBROKER, Sonja Jordan
duqyq4i

Być może niewiele osób wie, ale w Polsce żyje naturalnie jeden gatunek żółwia. Mowa o żółwiu błotnym, o którym kilka dni temu zrobiło się znowu głośno. Wszystko za sprawą posta, który opublikowano na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.

"Dziś prawdziwa sensacja! (...) Mamy kolejną już obserwację naszego rodzimego żółwia błotnego w okolicy rezerwatu "Olszyna łęgowa w Kalnicy". Najprawdopodobniej na tym bagiennym obszarze jest nienotowane nigdy wcześniej stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce" - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.

Żółw błotny - gatunek pod ochroną

Żółw błotny dawniej spotykany był na terenie całej Polski, obecnie jest bardzo rzadki i występuje wyspowo. Gatunek jest po ścisłą ochroną.

"Kolejna obserwacja potwierdza - na terenie Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe będziemy mieć nowe stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce. Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - skomentowały sprawę Lasy Państwowe.

Co ważne, ochronie poddawane są też miejsca występowania żółwia błotnego. A w środowiskach, w których bytuje spotkać można takie rośliny jak: widłak, rosiczka okrągłolistna, pływacz i storczykowate oraz zwierzęta: bocian czarny, strzebla błotna i lin.

duqyq4i

W celu zachowania populacji żółwia w Polsce stosuje się akcje ochrony miejsc złożenia jaj oraz sztucznego wylęgu tych gadów w tych latach, w których lato jest zbyt krótkie i zimne.

"Przejeżdżając przez Kalnicę uważajcie na...ŻÓŁWIE NA DRODZE!" - dodali żartobliwie w podsumowaniu posta leśnicy z Cisnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak chronić się przed koronawirusem?

duqyq4i

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duqyq4i
duqyq4i