Bieszczady. Leśnicy odkryli stanowisko żółwia błotnego
Nigdy wcześniej nienotowane stanowisko żółwia błotnego w Bieszczadach odkryto na terenie Nadleśnictwa Cisna. "Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - informują Lasy Państwowe.
01.06.2020 | aktual.: 01.06.2020 12:31
Być może niewiele osób wie, ale w Polsce żyje naturalnie jeden gatunek żółwia. Mowa o żółwiu błotnym, o którym kilka dni temu zrobiło się znowu głośno. Wszystko za sprawą posta, który opublikowano na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.
"Dziś prawdziwa sensacja! (...) Mamy kolejną już obserwację naszego rodzimego żółwia błotnego w okolicy rezerwatu "Olszyna łęgowa w Kalnicy". Najprawdopodobniej na tym bagiennym obszarze jest nienotowane nigdy wcześniej stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce" - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.
Żółw błotny - gatunek pod ochroną
Żółw błotny dawniej spotykany był na terenie całej Polski, obecnie jest bardzo rzadki i występuje wyspowo. Gatunek jest po ścisłą ochroną.
"Kolejna obserwacja potwierdza - na terenie Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe będziemy mieć nowe stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce. Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - skomentowały sprawę Lasy Państwowe.
Zobacz także
Co ważne, ochronie poddawane są też miejsca występowania żółwia błotnego. A w środowiskach, w których bytuje spotkać można takie rośliny jak: widłak, rosiczka okrągłolistna, pływacz i storczykowate oraz zwierzęta: bocian czarny, strzebla błotna i lin.
W celu zachowania populacji żółwia w Polsce stosuje się akcje ochrony miejsc złożenia jaj oraz sztucznego wylęgu tych gadów w tych latach, w których lato jest zbyt krótkie i zimne.
"Przejeżdżając przez Kalnicę uważajcie na...ŻÓŁWIE NA DRODZE!" - dodali żartobliwie w podsumowaniu posta leśnicy z Cisnej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl