Trwa ładowanie...
d22p80u

Bieszczady. Leśnicy odkryli stanowisko żółwia błotnego

Nigdy wcześniej nienotowane stanowisko żółwia błotnego w Bieszczadach odkryto na terenie Nadleśnictwa Cisna. "Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - informują Lasy Państwowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żółw błotny to gatunek chroniony (zdjęcie poglądowe)
Żółw błotny to gatunek chroniony (zdjęcie poglądowe) (Getty Images, imageBROKER, Sonja Jordan)
d22p80u

Być może niewiele osób wie, ale w Polsce żyje naturalnie jeden gatunek żółwia. Mowa o żółwiu błotnym, o którym kilka dni temu zrobiło się znowu głośno. Wszystko za sprawą posta, który opublikowano na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.

"Dziś prawdziwa sensacja! (...) Mamy kolejną już obserwację naszego rodzimego żółwia błotnego w okolicy rezerwatu "Olszyna łęgowa w Kalnicy". Najprawdopodobniej na tym bagiennym obszarze jest nienotowane nigdy wcześniej stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce" - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Cisna.

Żółw błotny - gatunek pod ochroną

Żółw błotny dawniej spotykany był na terenie całej Polski, obecnie jest bardzo rzadki i występuje wyspowo. Gatunek jest po ścisłą ochroną.

d22p80u

"Kolejna obserwacja potwierdza - na terenie Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe będziemy mieć nowe stanowisko jednego z najrzadszych i najbardziej chronionych gatunków w Polsce. Sprawę przekazaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, badania trwają, serce rośnie" - skomentowały sprawę Lasy Państwowe.

Co ważne, ochronie poddawane są też miejsca występowania żółwia błotnego. A w środowiskach, w których bytuje spotkać można takie rośliny jak: widłak, rosiczka okrągłolistna, pływacz i storczykowate oraz zwierzęta: bocian czarny, strzebla błotna i lin.

W celu zachowania populacji żółwia w Polsce stosuje się akcje ochrony miejsc złożenia jaj oraz sztucznego wylęgu tych gadów w tych latach, w których lato jest zbyt krótkie i zimne.

d22p80u

"Przejeżdżając przez Kalnicę uważajcie na...ŻÓŁWIE NA DRODZE!" - dodali żartobliwie w podsumowaniu posta leśnicy z Cisnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak chronić się przed koronawirusem?

d22p80u

Podziel się opinią

Share

d22p80u

d22p80u