Bon turystyczny 500 plus. Coraz mniej czasu na realizację
Od uruchomienia programu Polski Bon Turystyczny minął właśnie rok. I choć w tym czasie z przyznanych pieniędzy skorzystało wiele osób, zarówno turystów jak i przedsiębiorców, to pula dostępnych środków nadal jest wysoka.
Polski Bon Turystyczny działa od 1 sierpnia 2020 r. Z danych Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że wartość aktywowanych bonów wyniosła już 2 mld zł, a do wykorzystania są wciąż jeszcze 3 mld zł.
Polski Bon Turystyczny - zostało 8 miesięcy
Do końca programu wciąż pozostaje 8 miesięcy, bo ma działać do 31 marca 2022 r. W tym czasie mamy jeszcze nie tylko końcówkę wakacji, ale i okres jesiennych city breaków, zielonych szkół i wycieczek szkolnych oraz zimowych ferii, za które również można zapłacić bonem – prognozują przedstawiciele POT, dokonując podsumowania pierwszego roku działania programu.
Portal Nocowanie.pl sprawdził, jak z tym zadaniem radzą sobie właściciele obiektów noclegowych. Czy akceptowanie płatności bonem przekłada się na zainteresowanie turystów?
Od początku działania programu Polski Bon Turystyczny lista podmiotów uprawnionych do realizowania płatności dostępna jest na stronie internetowej POT. Problem w tym, że przedstawione są tam tylko dane adresowe, a turysta musi sam odnaleźć wybrane miejsce w sieci.
Polski Bon Turystyczny - tu znajdziesz obiekty
- Już na początku sierpnia ubiegłego roku portal Nocowanie.pl stworzył wyszukiwarkę, która ułatwia turystom znalezienie obiektów noclegowych, akceptujących płatności bonem turystycznym. Lista stanowi uzupełnienie tej znajdującej się na stronie POT. W portalu od razu można znaleźć konkretne oferty obiektów noclegowych, z danymi kontaktowymi, opisem usług, zdjęciami i opiniami innych turystów. Stąd już tylko krok do zrobienia rezerwacji i wyjazdu na wymarzony urlop - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl
Do tej pory z tej możliwości skorzystało już kilka tysięcy obiektów noclegowych.
Z danych Nocowanie.pl wynika, że właściciele obiektów noclegowych nie wykorzystali w pełni szansy, jaką jest Polski Bon Turystyczny. Jako "akceptujący bon turystyczny" w portalu oznaczyło się 33 proc. z nich.
Turyści, którzy szukają noclegów na Nocowanie.pl i chcą za nie zapłacić pieniędzmi z bonu turystycznego, wysyłają do takich obiektów średnio dwa razy więcej wiadomości z pytaniem o wolne noclegi. Widać tu dużą, niewykorzystaną szansę dla innych przedsiębiorców - czytamy w komunikacie portalu.
Osoby, zostawiające ogłoszenia na portalu w zakładce "Szukam Noclegu" - o poszukiwaniu miejsc na wakacje z rodziną - najczęściej zaznaczają, że chcą płacić Polskim Bonem Turystycznym. Właściciele obiektów noclegowych, którzy nie przyłączyli się do programu lub nie oznaczyli odpowiednio swojego obiektu, tracą po prostu szansę na zwiększenie obrotów nie tylko latem, ale w kolejnych miesiącach.
Polski Bon Turystyczny - gdzie wykorzystać bon?
Największy wybór miejsc z bonem mają osoby, rezerwujące urlop nad morzem bądź w górach - a dokładnie w województwach pomorskim, zachodniopomorskim oraz małopolskim. Płatności bonem turystycznym chętnie przyjmują też właściciele obiektów noclegowych w dolnośląskim i śląskim.
Z danych Nocowanie.pl wynika, że w województwie zachodniopomorskim 43 proc. obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W skali kraju ten udział wynosi 26 proc. W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37 proc. dostępnych obiektów (25 proc. w skali kraju), natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39 proc. obiektów, choć w skali Polski ich udział wynosi 20 proc.
Płatność bonem turystycznym akceptuje 29 proc. obiektów noclegowych z województwa dolnośląskiego oraz 28 proc. ze śląskiego. Całkiem dobrze wypada w tym zestawieniu również lubelskie, gdzie bonem 500+ turyści zapłacą w 18 proc. obiektach noclegowych.
W Zachodniopomorskiem ponad połowa wszystkich zapytań o noclegi trafiła właśnie do obiektów oznaczonych jako akceptujące płatności bonem. Podobnie jest w pomorskim i w małopolskim.
Z ogółu zapytań turystów, wysłanych do obiektów akceptujących bon turystyczny, do zachodniopomorskiego trafiło 31 proc., do pomorskiego 32 proc., a do małopolskiego 14 proc.
Źródło: Nocowanie.pl