Trwa ładowanie...

Brytyjczycy po Brexicie wrócą do niebieskich paszportów?

Paszporty na całym świecie występują tylko w 4 kolorach. Po opuszczeniu struktur Unii Europejskiej Brytyjczycy najprawdopodobniej zrezygnują z obecnego burgundu i wrócą do koloru, którego używali do 1988 r. Co to będzie oznaczać?

Brytyjczycy po Brexicie wrócą do niebieskich paszportów?Źródło: Shutterstock.com, fot: charles taylor
d44cev0
d44cev0

Po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapoczątkowała oficjalny, dwuletni proces wychodzenia z Unii Europejskiej, brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznej ogłosiło przetarg na ponowne zaprojektowanie paszportów w 2019 roku. Wartość kontraktu wynosi 490 milionów funtów. Z możliwymi wykonawcami zlecenia prowadzone są rozmowy dotyczące ewentualnego powrotu paszportów do okładek w kolorze niebieskim (a w zasadzie granatowym), które funkcjonowały w Wielkiej Brytanii do późnych lat 80. Konserwatywni politycy głoszą, że wraz z powrotem do błękitów skończy się „era upokorzeń Wielkiej Brytanii”.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Chintung Lee

O co w tym wszystkim chodzi? Na początek – garść faktów. Obecnie na całym świecie paszporty występują w 4 kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i czarnym. Oczywiście w zależności od kraju odcień jest różny, stąd w ramach czerwieni mamy burgundy czy purpurę, a w ramach niebieskości – tony wpadające w morski lub granat. Z koloru paszportu można wyczytać nie tylko narodowość jego posiadacza, ale również stosunki geopolityczne, a nawet religię obowiązującą w kraju, który wydał dokument. I tak odcienie czerwonego stosowane są przede wszystkim przez państwa należące do UE, a także Rosję, Chiny i jeszcze kilka „rodzynków”. Niebieski stosowany jest przez państwa Ameryki Północnej oraz mieszkańców Karaibów i według rozmaitych interpretatorów na dobre przyjął się jako przeciwieństwo koloru czerwonego, używanego w czasie zimnej wojny przez państwa Bloku Wschodniego. W krajach islamskich zazwyczaj używa się zielonych paszportów. Zieleń była podobno ulubionym kolorem Mahometa i ma symboliczne znaczenie dla wyznawców tej religii. Najmniej popularna na okładkach paszportów jest czerń, dokumenty w tym kolorze posiadają *obywatele Nowej Zelandii i niektórych państw afrykańskich: Botswany, Zambii, Burundi, Gabonu, Angoli, Czadu. *

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Abdul Muqsit

Niebieski paszport brytyjski został wprowadzony w 1920 roku. Sześć lat później Liga Narodów określiła jego projekt jako "perfekcyjny". Jednak w 1981 r., osiem lat po wstąpieniu Wielkiej Brytanii do UE, Bruksela zażądała, aby wszystkie państwa członkowskie w ciągu czterech lat ujednoliciły design najważniejszego dokumentu umożliwiającego podróże między krajami. Wielka Brytania opierała się regulacjom do 1988 roku, ale w końcu uległa.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Cytis77

Po zeszłorocznym, czerwcowym referendum, w którym głosujący podjęli decyzję o opuszczeniu struktur Unii, zaczęły nasilać się głosy o konieczności powrotu do starego, dobrego błękitu. Zwłaszcza wśród konserwatystów. Członek parlamentu, Andrew Rosindell, twierdzi na przykład, że burgundowy paszport był źródłem narodowego "upokorzenia". Stwierdził: "Przywrócenie paszportu brytyjskiego będzie jasnym sygnałem dla świata, że Wielka Brytania powraca! (…) Obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli w trakcie podróży po świecie ponownie poczuć dumę i pewność siebie, tak jak Szwajcarzy i Amerykanie”.

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj