Trwa ładowanie...
Wojciech Gojke
23-11-2016 16:46

Budowa największego hotelu świata wkrótce dobiegnie końca

Mekka już niedługo przestanie być utożsamiana wyłącznie ze świętym miastem islamu i głównym celem pielgrzymek muzułmanów. Z roku na rok przeobraża się w centrum rozrywki dla Arabii Saudyjskiej – ma być niczym Dubaj dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Las Vegas dla Stanów Zjednoczonych. Uwieńczeniem ogromnego projektu stanie się otwarcie największego hotelu na świecie, o nazwie Abraj Kudai.

Budowa największego hotelu świata wkrótce dobiegnie końcaŹródło: Shutterstock.com
d3g6t2o
d3g6t2o

Największy powierzchniowo hotel na świecie powstaje w Mekce, w zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Kosztujący fortunę, bo aż 4 mld dolarów (ponad 16 mld złotych), obiekt będzie skrywać na powierzchni 1,4 mln metrów kwadratowych niemal 10 tys. pokoi i 70 restauracji. Znajdą się tu też lądowiska dla helikopterów, sale konferencyjne czy ogromna sala balowa. A to wszystko 2 km od Wielkiego Meczetu, celu pielgrzymek tysięcy muzułmanów z całego świata.

Hotel Abraj Kudai został zaprojektowany przez pracownię archotektoniczną Dar Al-Handasah. Bryła nawiązuje formą do tradycyjnych pustynnych twierdz. Budynek będzie składać się łącznie z dwunastu 45-piętrowych wież. W dwóch z nich znajdować się będą 5-gwiazdkowe apartamenty (pięć pięter jednej z wież będzie wyłącznie do dyspozycji saudyjskiej rodziny królewskiej), natomiast w pozostałych znajdą się pokoje w standardzie 4-gwiazdkowego hotelu. Jeśli chodzi o wystrój, to szejkowie nie będą tu oszczędzać – ma być przepych, a apartamenty królewskie czy sala balowa mają wręcz ociekać złotem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wizualizacja hotelu Abraj Kudai

d3g6t2o

Właścicielem Abraj Kudai jest Ministerstwo Finansów Arabii Saudyjskiej. Budowa była do niedawna realizowana przez największą firmę budowlaną w kraju - Arabia Binladin Group. We wrześniu 2015 r. jeden z dźwigów tego konsorcjum, które było odpowiedzialne również za inwestycje w pobliżu meczetu, przewrócił się, w wyniku czego zginęło 107 osób, a setki innych zostały ranne. Kontrakt z firmą zerwano, a kontynuje ją inna - Dar Al-Hanasah.

Otwarcie zaplanowano na pierwszą połowę 2017 r. Równolegle wokół hotelu, na powierzchni 6 hektarów, powstają apartamentowce, centrum handlowe i parkingi.

d3g6t2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g6t2o