Trwa ładowanie...

Bukowina Tatrzańska. Ruszył pierwszy wyciąg. Jakie zasady obowiązują na stoku?

Świetne wiadomości dla narciarzy. Kilka dni temu wydawało się, że mogą w tym roku zapomnieć o białym szaleństwie, tymczasem wczoraj okazało się, że jednak mimo pandemii stoki narciarskie nie będą zamknięte. Na dodatek ruszył już pierwszy wyciąg w Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują w ośrodkach narciarskich?

Bukowina Tatrzańska jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w PolsceBukowina Tatrzańska jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w PolsceŹródło: Paulina Jęczmyk, Wikimedia Commons
d2b017r
d2b017r

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ferie będą skumulowane w jednym okresie - od 4 do 17 stycznia, a dzieci i młodzież mają pozostać w tym czasie w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Do tych smutnych zarówno dla turystów, jak i i pracowników branży turystycznej informacji dołożył jeszcze trzy grosze wicepremier Jarosław Gowin, który zapowiedział, że wyciągi narciarskie także będą zimą zamknięte. Na szczęście, decyzje podejmowane podczas pandemii często są zmieniane i to w szybkim tempie.

Koronawirus a sezon zimowy - stoki narciarskie jednak otwarte

We wtorek Jarosław Gowin napisał na Twitterze, że "protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany". Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom, czytamy na stronie gov.pl

W stacjach narciarskich powinny się pojawić ogólnodostępne dozowniki z płynami do dezynfekcji rąk, konieczne jest także codzienna dezynfekcja całego obiektu. Rząd zaleca wprowadzenie sprzedaży online (np. karnetów narciarskich) lub płatności bezgotówkowej na miejscu.

Stoki narciarskie - jakie obostrzenia na wyciągach?

W zakresie przejazdów wyciągami narciarskim czy kolejami linowymi, w celu zapobiegania gromadzenia się narciarzy w kolejce do przejazdu, dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną - w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej.

d2b017r

Co w przypadku osób, które nie są z jednego gospodarstwa domowego czy miejsca noclegowego? Wówczas należy zachować dystans. Rząd rekomenduje podjęcie działań pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego, np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie "tuneli" dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itp. Na wyciągu obowiązuje zasłanianie nosa oraz ust.

- Obostrzenia dla stacji narciarskich ogłoszone we wtorek są bardziej wyśrubowane niż te dla galerii handlowych, ale cieszymy się, że w ogóle sezon zimowy będziemy mogli otworzyć – oceniła w rozmowie z PAP Sylwia Groszek, rzeczniczka Polskich Stacji Narciarskich i Turystycznych.

Bukowina Tatrzańska - pierwszy wyciąg już działa

Obostrzenia tuż po ogłoszeniu wydają się standardowo dość zawiłe. Czas pokaże, jak to będzie wyglądało w praktyce. Tymczasem wieści z Bukowiny Tatrzańskiej napawają optymizmem. Ruszył tam pierwszy wyciąg narciarski w Polsce. Ten niewielki orczyk zazwyczaj otwiera sezon zimowy w kraju. Można podejrzeć jak pierwsi narciarze jeżdżą w promieniach słońca.

Obrazki z Bukowiny Tatrzańskiej pozwalają wierzyć, że sezon zimowy nie jest stracony. Rzadzący podkreślają jednak, że otwarcie stoków narciarskich nie oznacza, że dają zielone światło dla wyjazdów zimowych.

- Ukierunkowałbym to raczej dla osób zamieszkujących w pobliżu niż dla osób, które chciałyby się wybrać na ferie – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Ferie w tym roku spędzamy w domu. Na dzień dzisiejszy, jeśli miałbym się odnieść do sytuacji, która będzie obwiązywała w ferie, to nadal obiekty hotelarskie pozostaną zamknięte, restauracje pozostaną zamknięte – dodał.

d2b017r

Źródło: gov.pl, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Stoki i wyciągi otwarte. Niedzielski: boję się prób oszukiwania

d2b017r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b017r