Trwa ładowanie...
d3kzyzk
10-09-2007 16:03

Burgas. Bułgaria. Klimat. Co warto zwiedzić

Klimat jest tu umiarkowanie kontynentalny o wyraźnym oddziaływaniu Morza Czarnego. Walory turystyczne w Burgas obniża jednak blisko położony, największy na Półwyspie Bałkańskim, kombinat petrochemiczny „Neftochim”.

d3kzyzk
d3kzyzk

Miasto jest czwartym co do wielkości ośrodkiem Bułgarii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Klimat jest tu umiarkowanie kontynentalny o wyraźnym oddziaływaniu Morza Czarnego. Walory turystyczne obniża jednak blisko położony, największy na Półwyspie Bałkańskim, kombinat petrochemiczny „Neftochim”.

Ze względu na niski brzeg utworzyły się tutaj trzy jeziora lagunowe: Atanasowskie, Burgaskie i Mandrenskie. Centrum miasta znajduje się między pierwszymi dwoma zbiornikami, choć zabudowania rozrastającej się aglomeracji sięgają już położonego nieco bardziej na południe Jeziora Mandreńskiego.

Burgas ma niebagatelny udział w turystyce – urlopowicze udają się stąd do nadmorskich kąpielisk: Słonecznego Brzegu i Nesebyru (na północy), Diuni (na południu).

Burgas leży na miejscu antycznego greckiego miasta Pirgos, znanego później pod rzymską nazwą Deultum. W średniowieczu istniała tu niewielka twierdza, która pełniła głównie funkcje punktu obserwacyjnego. W 1878 r., kiedy Bułgaria odzyskała niepodległość, miasto zamieszkiwało zaledwie ok. 3 tys. osób, ale od tego czasu rozpoczął się jego intensywny rozwój, któremu Burgas zawdzięcza swą dzisiejszą pozycję.

d3kzyzk

Muzeum historyczne posiada kilka oddziałów położonych niedaleko od siebie w tym samym rejonie miasta, w pobliżu dworca kolejowego. Jest to przede wszystkim oddział archeologiczny. Eksponuje się tu zbiory związane przede wszystkim z bogatą historią miast nadczarnomorskich od głębokiej starożytności.

W oddziale etnograficznym, naprzeciwko cerkwi katedralnej, zgromadzone są m.in. tradycyjne maski kukerów (kolędników), stroje regionalne i przedmioty życia codziennego z dawniejszych czasów. Otwarty jest również oddział historii nowej i najnowszej, mieści się on w budynku z 1901 r., dokumentuje najnowsze dzieje miasta od połowy XIX w., w tym m.in. okres walk narodowo-wyzwoleńczych.


W muzeum przyrodniczym zgromadzone są zbiory charakterystycznych dla tego regionu Bułgarii eksponatów flory i fauny, wśród nich także gatunki endemiczne występujące w górach Strandża oraz duża kolekcja entomologiczna. Zaprezentowano również ciekawą wystawę geologiczną zatytułowaną W magicznym świecie kamieni.

d3kzyzk

Z poszczególnymi oddziałami muzeum historycznego sąsiaduje kilka cerkwi. Najciekawszą z nich jest bez wątpienia katedralna cerkiew św. św. Cyryla i Metodego wybudowana w 1869 r. Wnętrze zdobią cudowne freski i przepiękny, drewniany ikonostas.

Warto zobaczyć także cerkiew ormiańską św. Krzyża (surp Chacz). Została ona wzniesiona w 1853 r. przez mniejszość ormiańską, która do dzisiaj pozostaje w Bułgarii aktywna i całkiem liczna. Cerkiew ma typową dla świątyń ormiańskich architekturę, dzięki czemu wyraźnie odróżnia się od świątyń bułgarskich.

Atrakcją miasta jest Nadmorski Park położony na wysokim brzegu morskim. Jest to wymarzone miejsce do popołudniowych spacerów – park zatopiony w zieleni i poprzecinany mnóstwem rabatek z kwiatami, alejkami oraz popiersiami. Pośród wielu pomników, jakie się tu znajdują, można odnależć m.in. na pomnik Adama Mickiewicza (który przebywał w mieście w październiku 1855 r., miesiąc przed swoją śmiercią).

d3kzyzk

W parku organizowane są rozmaite imprezy, czasowe wystawy itp. Można tu zobaczyć np. umieszczoną w ogromnym namiocie ekspozycję kwiatów „Flora” albo – w zależności od sezonu – wystawę jadowitych zwierząt. W północnej części parku znajdują się niewielkie lokaliki, gdzie można coś przekąsić, małe wypożyczalnie sprzętu do nurkowania, szkółki pływania itp.

Główna plaża miejska znajduje się w południowej części miasta, u stóp Nadmorskiego Parku, blisko dworca kolejowego. Piasek na tej plaży jest dość ciemny, ponieważ posiada dużą domieszkę magnetytu.

Burgas to miasto festiwali. Można tu poznać folklor bałkański podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego; żywe zainteresowanie mieszkańców i turystów budzi zawsze doroczna, krajowa wystawa kwiatów „Flora”, podczas której można nacieszyć oczy. Wydarzeniu towarzyszy motto: „Natura – Człowiek – Harmonia”. W Burgas także ma miejsce Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego i Latynoamerykańskiego. Ponadto odbywają się tutaj: Dni Muzyki Klasycznej niemieckiej i austriackiej, Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziecięcych, Międzynarodowy Festiwal Małych Form Teatralnych, trzytygodniowy festiwal opery i muzyki klasycznej poświęcony pamięci dyrygenta Emila Czakyrowa, międzynarodowe spotkania z jazzem i muzyką pop odbywające się pod hasłem „Burgas i morze”.

W pobliżu Burgas leżą dwa małe kąpieliska: SARAFOWO i KRAJMORIE. Choć nie zaliczają się do turystycznych atrakcji, są dobrą propozycją dla tych, którzy chcą uciec z tłocznego miasta i wolą zatrzymać się na noc raczej tu, aniżeli w Burgas.

_ Źródło: Bezdroża _

d3kzyzk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kzyzk