Polskie miasto, które pokochali filmowcy. Będzie pierwsze na nowym szlaku
Wielkie malowidła na ścianach budynków to coraz chętniej odwiedzane przez turystów miejsca w przestrzeni miast. Wie o tym dobrze Łódź, Warszawa, Opole czy Gdańsk, gdzie oryginalne murale służą upamiętnieniu znanych osób. Zupełnie inny charakter będą mieć murale, które powstaną w dolnośląskim mieście.
W Wałbrzychu powstaną murale inspirowane filmami "Akademia Pana Kleksa" i "Sztuczki". To część projektu Dolnośląski Szlak Filmowy, który ma promować miejsca związane z kinematografią.
Wałbrzych stanie się pierwszym miastem w regionie, gdzie zrealizowany zostanie ten projekt. Inicjatywa prowadzona przez Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), ma na celu promowanie miejsc, które stały się inspiracją dla filmowców.
Murale inspirowane kinematografią
W ramach projektu w Wałbrzychu powstaną dwa murale inspirowane filmami „Akademia Pana Kleksa” z 1984 r. w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego oraz „Sztuczki” z 2007 r. autorstwa Andrzeja Jakimowskiego. Dyrektor DCF, Magdalena Klich-Kozłowska, podkreśliła, że celem instytucji jest nie tylko prowadzenie kin, ale także popularyzacja kultury filmowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy pod ziemią. Polska atrakcja przyciąga zagranicznych gości
Konkurs dla artystów
Artyści z Dolnego Śląska mogą zgłaszać swoje projekty murali do 5 maja. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Murale zostaną umieszczone na dwóch wybranych budynkach w Wałbrzychu.
Wałbrzych jako filmowa sceneria
Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, zaznaczył, że miasto od lat przyciąga filmowców. Wałbrzych, z takimi miejscami jak zamek Książ, Stara Kopalnia czy Muzeum Porcelany, stanowi doskonałą scenografię dla filmów osadzonych w historycznych realiach.
Od lat 50. XX wieku miasto było plenerem dla około 40 produkcji filmowych i seriali.
Rozwój turystyki filmowej
Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego, podkreślił znaczenie branży filmowej dla gospodarki i turystyki. Dolny Śląsk od lat jest miejscem realizacji wielu produkcji filmowych, co przyciąga zarówno turystów, jak i producentów filmowych. W regionie kręcono m.in. „Dziewczynę z igłą” oraz wielką produkcję „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”.
Źródło: PAP