Nigdy tego nie rób. Trzy błędy turystów w kraju, który jest hitem ostatnich miesięcy
Coraz więcej osób realizuje marzenie o wyjeździe do Japonii. W 2024 r. ten azjatycki kraj odwiedziła rekordowa liczba turystów z zagranicy, w tym także wielu Polaków. Podróżując do Japonii, warto znać lokalne zwyczaje, aby uniknąć nieporozumień. Jakie są trzy najczęstsze błędy turystów?
Japonia przyciąga turystów z całego świata dzięki unikalnemu połączeniu tradycji i nowoczesności. W 2024 r. kraj ten odwiedziło ponad 36 mln osób, co stanowi ok. 30-proc. wzrost w porównaniu do 2023 r.
Rekordowe zainteresowanie Japonią
- Rekordowa liczba turystów przyjeżdża teraz do Japonii. Trudno się dziwić, bo byli bardzo stęsknieni za tym krajem po długiej pandemii - mówiła w rozmowie z WP Dominika Giordano, była konsul Polski w Japonii.
Przypomnijmy, że ten azjatycki kraj przez dwa lata utrzymywał jedne z najsurowszych zasad wjazdu. Stopniowo zaczął się otwierać dopiero w czerwcu 2022 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć
Mimo fascynacji kulturą japońską, niektórzy turyści nieświadomie łamią lokalne normy społeczne, co może prowadzić do nieporozumień z mieszkańcami. "Daily Mail" postanowił ostrzec osoby wybierające się do azjatyckiego kraju i wymienił trzy podstawowe zasady, których nie powinno się naruszać.
Unikaj jedzenia w ruchu
W Japonii jedzenie podczas chodzenia, znane jako "tabearuki", jest uważane za niegrzeczne. Zamiast tego, warto znaleźć spokojne miejsce, by cieszyć się posiłkiem. W niektórych miejscach, jak targi czy festiwale, jedzenie na stojąco jest akceptowalne, ale zawsze należy unikać tłumów.
Napiwek nie jest mile widziany
W przeciwieństwie do wielu krajów zachodnich, w Japonii napiwki są często postrzegane jako niepotrzebne, a nawet niegrzeczne. Są one już wliczone w cenę. Jeśli jednak zdecydujesz się na napiwek, np. dla przewodnika, warto umieścić go w kopercie, co jest bardziej eleganckim gestem.
Cisza w transporcie publicznym
Japoński transport publiczny, zwłaszcza pociągi i autobusy, to miejsca ciszy i spokoju. Rozmowy telefoniczne czy głośne rozmowy są niemile widziane. Turyści powinni unikać takich zachowań, aby nie przyciągać nieprzychylnych spojrzeń od innych pasażerów.
Źródło: "Daily Mail"