Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Bursztynowa Komnata znów poszukiwana. Tym razem przez niemieckich emerytów

Zaginionej komnaty szukały przez ostatnie kilkadziesiąt lat tysiące osób. Czy to możliwe, aby tym razem informacja o jej odkryciu była prawdziwa? Trzech niemieckich emerytów twierdzi, że posiada wiarygodne źródła o lokalizacji bursztynowego skarbu, a pierwsze badania georadarem utwierdzają ich w przekonaniu, że w jaskini pod Dreznem kryją się kosztowności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W pałacu Katarzyny w Carskim Siole w Petersburgu znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty.
W pałacu Katarzyny w Carskim Siole w Petersburgu znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty. (Shutterstock.com)

Bursztynowa Komnata w ciągu kilkudziesięciu lat, jakie upłynęły od jej zaginięcia bądź zniszczenia, była opisywana w wielu książkach i pracach naukowych, a na jej podstawie powstało kilkanaście filmów dokumentalnych. Dziś jej wartość jest szacowana nawet na miliard złotych.

Szukali jej amatorzy, służby specjalne, wróżbici czy urzędnicy ministerstw kultury Polski, Niemiec i Związku Radzieckiego. Choć pojawiło się kilkanaście potencjalnych lokalizacji, w tym Kraków, Pasłęk, Zamek w Szymbarku, Góry Sowie, bunkry w Mamerkach, Kaliningrad i położony na dnie Bałtyku statek "Wilhelm Gustloff", dotychczas nie udało się znaleźć miejsca ukrycia bursztynowych kosztowności. Znowu pojawiła się informacja o nowym, potencjalnym miejscu ich położenia.

Trójka emerytów: 73-letni homeopata Leonhard Blume, 67-letni naukowiec Günter Eckardt oraz 71-letni specjalista od badania terenu georadarem Peter Lohr są przekonani, że zaginiony pokój rosyjskich carów jest ukryty w Książęcej Jaskini, położonej na wzgórzu Hartenstein niedaleko Drezna.

   Archiwalne zdjęcia Bursztynowej Komnaty / Bundesarchiv.de
(Archiwalne zdjęcia Bursztynowej Komnaty / Bundesarchiv.de)

"Skrzynie z bursztynem kryją się w tajnych tunelach. Posiadamy wiarygodne źródła informacji"

W jaki sposób mężczyźni przekonują, że warto szukać słynnego skarbu właśnie w tym miejscu? Peter Lohr, dzięki wykorzystaniu specjalnych radarów, mógł zobaczyć na monitorze, co znajduje się we wnętrzu jaskini. Okazało się, że są w niej różne bunkry, tunele i przejścia. Mężczyźni przyznali, że wybrali to konkretne wzgórze, ponieważ już w 2001 r. dowiedzieli się z "wiarygodnego źródła", że właśnie tu może kryć się zaginiony skarb. I choć wiadomo, że niemieccy naukowcy wykorzystywali okoliczne jaskinie w czasie wojny, cała dokumentacja dotycząca tego, czym się zajmowali, przepadła.

– W naszej ocenie komnata leży w jaskini, nad którą przebiega linia kolejowa, wzdłuż której w kwietniu 1945 r. pociąg z Königsberg (Królewca), czyli ze współczesnego rosyjskiego Kaliningradu, został zatrzymany – mówi Günter Eckardt.

– W pociągu kryły się skrzynie z bursztynem. Odkryliśmy na drzewach ślady po stalowych linach, które służyły do ich ciągnięcia. Ponadto pomiary georadarem pokazują, że znajduje się tu system tajemniczych tuneli – dodaje Eckardt.

Zespół składający się z trzech Niemców próbuje teraz przekonać władze Saksonii, aby wydały pozwolenie na rozpoczęcie zaawansowanych poszukiwań.

  Kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty / Shutterstock.com
(Kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty / Shutterstock.com)

Bursztynowa Komnata - co należy o niej wiedzieć?

Drogocenna sala o wymiarach 10,5 m x 11,5 m, powstała na początku XVIII w. z inicjatywy Fryderyka I Hohenzollerna. Miała zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Za twórcę idei artystycznej komnaty uważany jest pochodzący z Gdańska architekt, Andreas Schlüter.

   Pałac Katarzyny w Carskim Siole / Shutterstock.com
(Pałac Katarzyny w Carskim Siole / Shutterstock.com)

W 1716 r. car Rosji Piotr I Wielki w czasie wizyty w Poczdamie, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma I (syna Fryderyka I) jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga. Bursztynowa Komnata była wystawiona w Pałacu Letnim, następnie Zimowym, aż w końcu trafiła do Carskiego Sioła, gdzie została rozbudowana i wzbogacona. W 1941 r. pałac został zrabowany przez hitlerowców, a Bursztynowa Komnata trafiła do zamku w Królewcu (Kaliningradzie). 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono.

Slot

Obecnie w pałacu Katarzyny w Carskim Siole znajduje się kopia zaginionej Bursztynowej Komnaty, ukończona w 2003 r. Prace nad rekonstrukcją komnaty rozpoczęto w 1979 r. i prowadzono je na podstawie zachowanych źródeł: zdjęć i dokumentów. Kosztowała łącznie ok. 11,5 mln dol., a w jej uroczystym otwarciu (podczas obchodów trzechsetlecia Petersburga) brali udział m.in. Władimir Putin, Gerhard Schröder i George Bush.

Zobacz też: W Mamerkach będą nadal szukać bursztynowej komnaty.

Podziel się opinią

Share
Slot