Chcą powtórzyć sukces "polskiej Chorwacji"? Pięć samorządów zbuduje kąpielisko
Kąpieliska zbudowane na nietypowych zbiornikach wodnych jak zalane kamieniołomy czy zbiorniki retencyjne mogą stać wielką atrakcją dla turystów i mieszkańców. Najlepszym dowodem na to jest Zakrzówek, gdzie w dawnym kamieniołomie wapienia zaaranżowano jedno z najbardziej popularnych kąpielisk w kraju nazywane czasem "polską Chorwacją". Podobne działania zostaną podjęte nad zalewem Ruda na granicy województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
Przy zbiorniku retencyjnym Ruda ma powstać kąpielisko. List intencyjny w tej sprawie podpisało w czwartek pięć okolicznych samorządów: miasto Mława i tamtejszy powiat oraz gmina Lipowiec Kościelny z woj. mazowieckiego, a także powiat działdowski i gmina Iłowo-Osada z woj. warmińsko-mazurskiego.
"Wierzymy, że współpraca między gminami Lipowiec Kościelny i Iłowo-Osada, miastem Mława oraz starostwami powiatowymi w Działdowie i Mławie pozwoli na skuteczne planowanie oraz realizację tego przedsięwzięcia" - podkreślono w liście intencyjnym w sprawie budowy kąpieliska nad zbiornikiem wodnym Ruda. Dokument podpisano w czwartek w Miejskim Domu Kultury w Mławie.
List intencyjny na dobry początek
- Podpisany dziś list intencyjny jest potwierdzeniem, że pięć samorządów chce wspólnie pracować nad tym, aby nad zalewem Ruda stworzyć miejsce do rekreacji dla mieszkańców okolicznych gmin i powiatów, a także Mławy - powiedziała PAP rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta Magdalena Grzywacz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedziła europejską stolicę. "Za lot zapłacimy tyle, co za bilet Intercity z Gdańska do Warszawy"
Jak zaznaczyła, zalew Ruda położony jest blisko Mławy, jednak bezpośrednio nie sąsiaduje z miastem. Zwróciła przy tym uwagę, że mławianie w latach 70. XX wieku uczestniczyli w budowie tego zbiornika wodnego i stąd wielu z nich, z pokolenia na pokolenie, czuje się mocno związanych z tych miejscem.
Największy akwen w okolicy
- Trzeba też pamiętać, że to największy akwen w okolicy, przepięknie położony i z tego powodu często odwiedzany przez mieszkańców sąsiadujących z nim gmin, powiatów, ale też Mławy - podkreśliła.
- To, czego tam brakuje, to właśnie kąpielisko wraz z infrastrukturą do rekreacji i wypoczynku. Stąd właśnie list intencyjny, który jest pierwszym krokiem do tego, aby rozpocząć jakiekolwiek działania zmierzające do realizacji inwestycji - dodała Grzywacz.
Rzeczniczka mławskiego Urzędu Miasta wyjaśniła, iż w ramach projektu budowy kąpieliska samorządy zamierzają ubiegać się o wsparcie ze środków zewnętrznych, w tym z KPO. Jak dodała, wstępne na razie plany, oprócz utworzenia przy akwenie strzeżonej plaży, zakładają też budowę boisk i ścieżek rowerowych, a w przyszłości być może także niewielkiej przystani żeglarskiej.
- Plan jest taki, żeby pierwszy etap przedsięwzięcia ruszył jeszcze w tym roku - przyznała Grzywacz.
Czytaj także: Wytrzymał dwa tygodnie. Basen na Zakrzówku do naprawy
Zbiornik Ruda istnieje od blisko 50 lat
Zbiornik wodny Ruda o powierzchni 57,75 ha, który spełnia funkcje retencyjne, czyli magazynuje wody, powstał w 1976 r. Położony jest na terenie podległym czterem samorządom, które są sygnatariuszami listu intencyjnego: gminy Lipowiec Kościelny w powiecie mławskim i gminy Iłowo-Osada w powiecie działdowskim. Pojemność zbiornika przy maksymalnej wysokości piętrzenia wody wynosi 761 tys. m sześc.
Z początkiem tego roku Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" zakończyło modernizację tego akwenu, który został m.in. odmulony. Zrealizowano też roboty budowlane, poprawiające stan zapory i ostrogi oraz wykonano przepławkę dla ryb i innych zwierząt migrujących. Powstała również nowa, oświetlona droga, ścieżki spacerowe wraz z ławeczkami do odpoczynku. Inwestycja trwała dwa lata i kosztowała 14,5 mln zł.
Gdy zbiornik wodny Ruda powstawał, celem inwestycji - jak przypominają "Wody Polskie" - było zwiększenie retencji wodnej oraz bezpieczeństwa powodziowego obszarów położonych poniżej zapory, a także zapobieganie suszy na terenach przyległych. Po zakończeniu modernizacji spółka podkreśliła, że akwen będzie pełnił nie tylko funkcje przeciwsuszowe i przeciwpowodziowe, jego przebudowa zwiększy atrakcyjność regionu, pozwoli na rozwój agroturystyki, a także wędkarstwa.
Źródło: PAP