Trwa ładowanie...

Najlepsze kąpieliska w Europie. Zaskakujące pierwsze miejsce

Europejska Agencja Środowiska opublikowała roczne sprawozdanie dotyczące wody w kąpieliskach. Ocena stanowi dobrą wskazówkę co do tego, gdzie warto wypoczywać latem. Opiera się ona na monitorowaniu 21 859 kąpielisk w całej Europie i obejmuje ona państwa członkowskie UE, Albanię i Szwajcarię na przestrzeni całego 2021 r.

Kąpielisko nad jeziorem Attersee w regionie Salzkammergut w Austrii
Kąpielisko nad jeziorem Attersee w regionie Salzkammergut w Austrii Źródło: Adobe Stock, fot: Peter Mayer
d1ckvng
d1ckvng

Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. prawie 85 proc. kąpielisk w Europie spełniało najbardziej rygorystyczne unijne wymogi dotyczące wody "doskonałej" jakości.

Europejskie kąpieliska mają świetną jakość wody

- Sprawozdanie to przynosi dobre wiadomości dla tych, którzy rezerwują zasłużone letnie wakacje w pięknych europejskich kąpieliskach - powiedział Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. - Niezależnie od tego, czy miejscem docelowym jest grecka plaża, węgierskie jezioro czy francuska rzeka, możemy mieć pewność, że zdecydowana większość kąpielisk charakteryzuje się doskonałą jakością. Jest to korzystne dla środowiska, naszego zdrowia i europejskiego przemysłu turystycznego w czasach odbudowy po pandemii. Zobowiązujemy się do utrzymania tego poziomu oraz do dalszej poprawy na drodze do osiągnięcia naszego celu zerowego poziomu zanieczyszczeń - dodał.

W sprawozdaniu stwierdzono, że w 2021 r. minimalne normy jakości wody zostały spełnione w 95,2 proc. kąpielisk. W Austrii, na Malcie, w Chorwacji, Grecji, na Cyprze, w Danii i Niemczech co najmniej 90 proc. kąpielisk spełnia wymogi "doskonałej" jakości wody.

Najlepsza Austria, Polska daleko w tyle

Warto odnotować, że na pierwszym miejscu znalazł się kraj bez dostępu do morza. W Austrii aż 97,7 proc. kąpielisk ma wodę "doskonałej" jakości.

d1ckvng

Polska ma słaby wynik - jedynie 44,5 proc. kąpielisk otrzymało najwyższą ocenę. Jednak aż 37,1 proc. nie zostało w ogóle sklasyfikowanych.

Niedostateczne wody w kąpieliskach stanowiły 1,5 proc. wszystkich kąpielisk w UE w porównaniu z 2 proc. w 2013 r. Niedostateczna jakość jest często wynikiem krótkotrwałego zanieczyszczenia. W Polsce niedostateczne wody to 2,4 proc., czyli powyżej średniej europejskiej.

W sprawozdaniu podkreślono, że lepsza ocena źródeł zanieczyszczenia i wdrożenie środków zintegrowanej gospodarki wodnej może przyczynić się do poprawy jakości wody.

d1ckvng

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bezpieczeństwo nad wodą. Na to szczególnie zwróć uwagę

d1ckvng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ckvng