Trwa ładowanie...

Najlepsze kąpieliska w Europie. Zaskakujące pierwsze miejsce

Europejska Agencja Środowiska opublikowała roczne sprawozdanie dotyczące wody w kąpieliskach. Ocena stanowi dobrą wskazówkę co do tego, gdzie warto wypoczywać latem. Opiera się ona na monitorowaniu 21 859 kąpielisk w całej Europie i obejmuje ona państwa członkowskie UE, Albanię i Szwajcarię na przestrzeni całego 2021 r.

Kąpielisko nad jeziorem Attersee w regionie Salzkammergut w Austrii
Kąpielisko nad jeziorem Attersee w regionie Salzkammergut w Austrii Źródło: Adobe Stock, fot: Peter Mayer
duymuzz
duymuzz

Ze sprawozdania wynika, że w 2021 r. prawie 85 proc. kąpielisk w Europie spełniało najbardziej rygorystyczne unijne wymogi dotyczące wody "doskonałej" jakości.

Europejskie kąpieliska mają świetną jakość wody

- Sprawozdanie to przynosi dobre wiadomości dla tych, którzy rezerwują zasłużone letnie wakacje w pięknych europejskich kąpieliskach - powiedział Virginijus Sinkevičius, europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa. - Niezależnie od tego, czy miejscem docelowym jest grecka plaża, węgierskie jezioro czy francuska rzeka, możemy mieć pewność, że zdecydowana większość kąpielisk charakteryzuje się doskonałą jakością. Jest to korzystne dla środowiska, naszego zdrowia i europejskiego przemysłu turystycznego w czasach odbudowy po pandemii. Zobowiązujemy się do utrzymania tego poziomu oraz do dalszej poprawy na drodze do osiągnięcia naszego celu zerowego poziomu zanieczyszczeń - dodał.

W sprawozdaniu stwierdzono, że w 2021 r. minimalne normy jakości wody zostały spełnione w 95,2 proc. kąpielisk. W Austrii, na Malcie, w Chorwacji, Grecji, na Cyprze, w Danii i Niemczech co najmniej 90 proc. kąpielisk spełnia wymogi "doskonałej" jakości wody.

Najlepsza Austria, Polska daleko w tyle

Warto odnotować, że na pierwszym miejscu znalazł się kraj bez dostępu do morza. W Austrii aż 97,7 proc. kąpielisk ma wodę "doskonałej" jakości.

duymuzz

Polska ma słaby wynik - jedynie 44,5 proc. kąpielisk otrzymało najwyższą ocenę. Jednak aż 37,1 proc. nie zostało w ogóle sklasyfikowanych.

Niedostateczne wody w kąpieliskach stanowiły 1,5 proc. wszystkich kąpielisk w UE w porównaniu z 2 proc. w 2013 r. Niedostateczna jakość jest często wynikiem krótkotrwałego zanieczyszczenia. W Polsce niedostateczne wody to 2,4 proc., czyli powyżej średniej europejskiej.

W sprawozdaniu podkreślono, że lepsza ocena źródeł zanieczyszczenia i wdrożenie środków zintegrowanej gospodarki wodnej może przyczynić się do poprawy jakości wody.

duymuzz

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj