Trwa ładowanie...
polska
17-03-2011 10:22

Chełmno

„Kraków północy”, „Carcassonne wschodu”, „Miasto Dziewięciu Wzgórz” – takimi określeniami obdarzano przez wieki Chełmno, jedno z najpiękniejszych miast ziemi chełmińskiej.

ChełmnoŹródło: Hachette Polska
d3nj62y
d3nj62y

„Kraków północy”, „Carcassonne wschodu”, „Miasto Dziewięciu Wzgórz” – takimi określeniami obdarzano przez wieki Chełmno, jedno z najpiękniejszych miast ziemi chełmińskiej.

Początkowo Chełmno zlokalizowane było w miejscu dzisiejszego Starogrodu i pełniło funkcję stolicy państwa krzyżackiego.

Już od początku swoich dziejów miasto niszczyły pożary oraz najazdy różnych wojsk i dlatego kilkakrotnie zmieniało swoją lokalizację. W 1247 roku zostało przeniesione na teren dzisiejszej dzielnicy Rybaki, a w 1252 roku ostatecznie ulokowane na obecnym miejscu.

Chełmno jako stolica Zakonu było obdarzane licznymi przywilejami oraz dzięki przynależności do Hanzy, do 1437 roku, doskonale się rozwijało, nawet wtedy, gdy w 1309 roku przeniesiono główny ośrodek administracyjny państwa krzyżackiego do Malborka.

d3nj62y

W wyniku wojen polsko-krzyżackich Chełmno znalazło się w granicach Korony. Pod koniec XV wieku miasto zaczęło podupadać. Jeszcze raz, w latach 1756–1779, stało się sławne dzięki stanowiącej filię Uniwersytetu Jagiellońskiego Akademii Chełmińskiej.

Do dziś zachowało się wiele imponujących zabytków. Wśród nich renesansowy ratusz z XVI wieku. Budowla jest perełką architektury ziemi chełmińskiej. Wewnątrz znajduje się Informacja Turystyczna i Muzeum Ziemi Chełmińskiej z niezwykle interesującymi zbiorami.

Poza ratuszem koniecznie trzeba odwiedzić kościół Archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z przełomu XIII i XIV wieku. Powinni wstąpić tu zwłaszcza zakochani, ponieważ w kościele znajdują się relikwie św. Walentego, dzięki którym Chełmno nazywane bywa również miastem zakochanych. W kaplicy Matki Boskiej Chełmińskiej znajduje się cudowny obraz z 1649 roku.

Warto także odwiedzić kościół podominikański św. św. Piotra i Pawła z przełomu XIII i XIV stulecia, pofranciszkański kościół św. św. Jakuba Starszego i Mikołaja, klasztor Cystersek, później Benedyktynek, a obecnie Sióstr Miłosierdzia z kościołem św. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, kościół Świętego Ducha, mury miejskie z basztami oraz Bramę Grudziądzką z kaplicą z gotycką Pietą.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Toruń i Bydgoszcz
Autor: Tomasz Kaczyński

d3nj62y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nj62y