Trwa ładowanie...

Chiny - w dawnym kamieniołomie powstaje luksusowy hotel

Chiny już dawno przyzwyczaiły nas do tego, że realizowane są tam projekty, których nie podjęliby się architekci i inżynierowie w wielu innych krajach. Kolejnym z nietypowych obiektów, będącym na ustach całego świata, jest hotel Shimao Wonderland Intercontinental, który będzie znajdować się pod… ziemią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny - w dawnym kamieniołomie powstaje luksusowy hotel
(ATKINS DESIGN / materiały prasowe)

Wieżowce sięgające chmur nie budzą już tak wielkich emocji jak kilka, kilkanaście lat temu. Jednak jak często mamy okazję słyszeć o hotelach budowanych pod ziemią? Praktycznie wcale, ponieważ istnieje ich na świecie niewiele. Choć warto zaznaczyć, że dwa takie obiekty mamy w Polsce - możliwość spędzenia nocy poniżej poziomu gruntu mamy w dawnych kopalniach w Wieliczce i Bochni. Jednak ten budowany w Chinach jest inwestycją o nieporównywalnie większej skali. Pracownia architektoniczna _ Atkins Design _, która jest m.in. autorem słynnego Burdż al-Arab w Dubaju, stworzyła projekt 21-piętrowego budynku, którego dwa poziomy będą nad powierzchnią ziemi, 17 pod gruntem i 2 pod wodą.

Hotel powstaje w nieczynnym kamieniołomie w dzielnicy Songjiang *na obrzeżach *Szanghaju. Ma być jednym z flagowych obiektów na terenie Państwa Środka sieci InterContinental Hotels Group. Shimao Wonderland Intercontinental, znany też pod nazwą Shanghai Tianmashan Pit Hotel, budził już duże zainteresowanie, zanim jeszcze została na placu budowy wbita w ziemię pierwsza łopata. Był m.in. nominowany do nagrody _ World Architecture Festival _ w 2009 r.

Kamieniołom ma głębokość 100 metrów i pozostaje zamknięty od 2000 r. 5-gwiadkowy hotel, który powstaje w jego wnętrzu, będzie docelowo liczyć 370 luksusowych pokoi, salon spa, siłownię, basen i sale konferencyjne. Śmiała inwestycja obejmuje także stworzenie sztucznego wodospadu, podwodnej restauracji czy ścianki wspinaczkowej. Koszt budowy szacowany jest na 555 mln dolarów amerykańskich (ok. 2,181 mld złotych). Budynek zaprojektowano tak, by maksymalnie wykorzystywać odnawialne źródła energii - fasada będzie częściowo pokryta roślinnością, mają też pojawić się panele słoneczne.

Główna struktura konstrukcji będzie gotowa w lipcu 2017 r., natomiast w pełni zacznie funkcjonować pod koniec 2017 r. Cena za noc pobytu będzie wynosić, według wcześniejszych ustaleń, ok. 300 dolarów od osoby.

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot