Trwa ładowanie...

Chorwacja, jakiej nie znacie. Wyspy i wysepki, które czekają na odkrycie

Chorwacja wielu kojarzy się ze Splitem, Dubrownikiem czy Zagrzebiem. Z piękną architekturą, ciepłym morzem i doskonałą kuchnią. Nie każdy jednak wie, że uroki tego kraju skrywa nie tylko stały ląd, ale też liczne wyspy. Jest ich ponad 1200 i każda warta jest zobaczenia.

Materiał powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną
Chorwacja to raj dla miłośników wypraw łódką.Chorwacja to raj dla miłośników wypraw łódką.Źródło: fot. Shutterstock, materiały partnera
d1oge8p
d1oge8p

Co powiecie na zwiedzenie Chorwacji od strony morza? Adriatyk to jedno z najspokojniejszych i najbardziej przejrzystych mórz w basenie Morza Śródziemnego, co czyni go prawdziwym rajem dla żeglarzy i wędkarzy. A chorwacka część Adriatyku jest do tego wyjątkowo ciekawa.

Chorwackie wybrzeże mierzy ponad 6 tys. km. Znajdują się tam 1244 wyspy, wysepki, skały i grzbiety morskie z mnóstwem miejsc do cumowania oraz nowoczesnymi marinami, w których można wynająć jacht i ukończyć profesjonalne kursy żeglowania. Na samych wyspach atrakcji także nie brakuje. Chcąc przybliżyć wam nieco wyspiarską część Chorwacji, wybraliśmy kilka miejsc, które warto wpisać na swoją listę "do zobaczenia".

Najpiękniejszy morski labirynt – Kornati

Kornati to najbardziej zróżnicowany archipelag leżący na Adriatyku, liczący 150 wysp i wysepek. Jest nazywany najpiękniejszym morskim labiryntem. Już sama nazwa wskazuje, że to prawdziwy raj dla żeglarzy – 89 wysepek archipelagu włączonych jest do Parku Narodowego Kornati.

Kornati - najpiękniejszy morski labirynt Chorwacji. fot. Zoran Jelaca, materiały partnera
Kornati - najpiękniejszy morski labirynt Chorwacji.Źródło: fot. Zoran Jelaca, materiały partnera

Co ciekawe, wyspy są bezludne. Dane z 2006 r. wskazują, że zamieszkiwało je sześć osób. Jednak niegdyś były one zaludnione. Na wysepkach można znaleźć pozostałości iliryjskich osad, rzymskiego stawu rybnego, twierdzę Tureta i kościółek Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

d1oge8p

Kornati zachwyca swoim wyjątkowym, nagim, księżycowym krajobrazem i widowiskowymi klifami wyłaniającymi się z morza na wysokość kilkudziesięciu metrów. Najwyższy z nich, znajdujący się na wyspie Klobučar, ma 82 m wysokości.

Nurkowanie w okolicach Wysp Piekielnych

Zupełnie inny krajobraz oferują Wyspy Piekielne, położone na północ od wyspy Hvar. Nazwa tego niewielkiego archipelagu wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z piekłem. Wywodzi się od rodzaju żywicy sosnowej, której mieszkańcy Hvaru używali podczas budowy statków.

Niewielki i zachwycający archipelag Wysp Piekielnych. fot. Boris Kacan, materiały partnera
Niewielki i zachwycający archipelag Wysp Piekielnych.Źródło: fot. Boris Kacan, materiały partnera

Sosen na tych wyspach rzeczywiście nie brakuje. Wśród bujnej roślinności można znaleźć także agawy i egzotyczne rośliny.

d1oge8p

Jednak Wyspy Piekielne to gratka nie tylko dla miłośników pięknej przyrody na lądzie. Także fani nurkowania pokochają to miejsce. Podwodny świat ukryty w okolicach wysp oferuje wiele atrakcji, m.in. pionowe ściany, groty, tunele, podwodne iglice, kamieniste stoki i poprzerastane trawą malownicze płycizny.

Latarnia morska na wyspie Palagruža

Palagruža to jedna z najmniej znanych (przynajmniej z nazwy) chorwackich wysp. Administracyjnie należy do wyspy Vis – najbardziej oddalonej od stałego lądu. To właśnie ona udawała greckie krajobrazy w drugiej części kinowego hitu "Mamma Mia". Na wyspie Vis znajduje się także geopark "Viški archipelag", który jest częścią światowej sieci UNESCO.

Palagruža z lotu ptaka. fot. Goran Safarek, materiały partnera
Palagruža z lotu ptaka.Źródło: fot. Goran Safarek, materiały partnera

Przyroda na wyspie Vis jest nieziemsko piękna. Żeglarzy (i nie tylko) na pewno zauroczą rajskie zatoki, jak Stiniva, Srebrna, Stončica czy Zaglava, które są idealną wakacyjną przystanią. Z kolei Palagruža to mała wysepka najdalej wysunięta na zachód. Ze stałego lądu bliżej do niej z Włoch niż Chorwacji. Znakiem rozpoznawczym wyspy jest latarnia morska wzniesiona na wzgórzu sięgającym ok. 90 m n.p.m. Zdecydowanie warta zobaczenia.

d1oge8p

Plażowanie na wyspie Brač

Wyspa Brač jest trzecią co do wielkości na Morzu Adriatyckim. Znajduje się na niej jeden z najbardziej znanych symboli Chorwacji – plaża Zlatni Rat (Złoty Róg) w miejscowości Bol.

Brač - trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim. fot. Aleksandar Gosipc, materiały partnera
Brač - trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim.Źródło: fot. Aleksandar Gosipc, materiały partnera

Plaża posiada dwa brzegi, dlatego prawdziwym jej władcą jest wiatr. To on sprawia, że często po jednej stronie plaży pojawiają się wysokie fale, a po drugiej morze jest spokojne i ciepłe. Plaża co jakiś czas roku, w wyniku działania wiatru i prądów morskich, potrafi zmienić kształt. W okolicy Zlatnego Ratu wiatr jest tak silny, że tworzy idealne warunki dla windsurferów i kitesurferów.

d1oge8p

Jednak wyspa Brač to nie tylko słynna plaża, to także piękne zatoki, pachnące lasy cyprysowe, magiczna pustynia Blaca i zapierający dech w piersiach widok rozciągający się z najwyższego szczytu chorwackich wysp – Vidoveja Gory.

Safari na Wyspach Brijuni

Wyspy Brijuni to jeden z parków narodowych Chorwacji, znany jako oaza ciszy i spokoju. O jego pięknie świadczy legenda, która głosi, że stworzony został przez anioły, które zgromadziły kawałki raju rozsiane po Istrii.

Brijuni to raj dla miłośników historii i architektury. fot. Zoran Jelaca, materiały partnera
Brijuni to raj dla miłośników historii i architektury.Źródło: fot. Zoran Jelaca, materiały partnera

Na wyspach znajdziecie unikalny Park Safari, który zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, oraz śródziemnomorski ogród, w którym występuje ponad 160 gatunków autochtonicznych roślin.

d1oge8p

Fani historii i architektury docenią obecne na wyspach ślady dinozaurów, pozostałości rzymskich willi, bizantyjskich fortyfikacji, weneckich budowli i austro-węgierskiej architektury.

Spacer po najpiękniejszej wyspie świata

Wyspa Hvar to perła Adriatyku, często uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp świata. Swój fenomen zawdzięcza połączeniu piękna przyrody i prawdziwych historycznych skarbów (np. w mieście Hvar można zobaczyć pierwszy teatr miejski w Europie, a miasto Stari Grad uważane jest za najstarsze miasto w Chorwacji).

Urokliwy Stari Grad - najstarsze miasto w Chorwacji. for. Boris Kacan, materiały partnera
Urokliwy Stari Grad - najstarsze miasto w Chorwacji.Źródło: for. Boris Kacan, materiały partnera

Do tego należy dodać fakt, że jest to najbardziej nasłoneczniona chorwacka wyspa, na której słońce świeci średnio przez 2726 godz. w ciągu roku, obdarzona malowniczymi plażami i świetnymi restauracjami. I już wiadomo, skąd wzięła się jej popularność.

d1oge8p

Żeglarzy na pewno zainteresuje fakt, że wyspa Hvar, a w szczególności miasto Stari Grad, to świetna destynacja żeglarska. Już od ponad 2400 lat przybijają tam łodzie. Powodem jest długa zatoka w kształcie litery V, która daje schronienie przed wszystkimi wiatrami z wyjątkiem pożądanego przez żeglarzy, windsurferów i kitesurferów wiatru z północnego-zachodu o nazwie Maestral. To dobry letni wiatr, wiejący jednolicie i ze stałego kierunku. Zaczyna wiać tuż przed południem i wzmacnia swoją siłę do zachodu słońca, kiedy to niemal całkowicie ustaje.

Chcecie poczuć wiatr we włosach? Nie zastanawiajcie się dłużej. Chorwackie wyspy to bardzo dobry plan na zbliżające się wakacje.

Materiał powstał we współpracy z Chorwacką Wspólnotą Turystyczną
d1oge8p
d1oge8p