Trwa ładowanie...
27-10-2010 15:52

Ciechanowiec. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Ciechanowiec leży nad rzeką Nurzec, osiem kilometrów od jej ujścia do Bugu. Nad Nurzcem znajduje się dobrze utrzymany zalew z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ośrodek wypoczynkowy. Jakie czekają na nas atrakcje?

Ciechanowiec. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d7d6uzv
d7d6uzv

Ciechanowiec leży nad rzeką Nurzec, osiem kilometrów od jej ujścia do Bugu. Nad Nurzcem znajduje się dobrze utrzymany zalew z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz ośrodek wypoczynkowy.

Najciekawszym miejscem Ciechanowca jest położony w Nowodworach okazały zespół pałacowo-parkowy, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz skansen budownictwa wiejskiego Mazowsza i Podlasia. Zachował się asymetryczny klasycystyczny pałac Starzeńskich z połowy XIX wieku oraz budynki dworskie dawnych stajni i powozowni.

Dzisiaj w pałacu znajdują się różne części muzeum. Bogaty dział weterynaryjny określany mianem „Muzeum Weterynarii” został zlokalizowany w dawnych stajniach.

Ciechanowiec był w przeszłości ważnym przystankiem na szlaku handlowym łączącym Mazowsze z Litwą. W 1920 roku został niemal doszczętnie zniszczony, w wyniku bitwy wojsk polskich z maszerującą na Warszawę armią bolszewicką.

d7d6uzv

Wokół Ciechanowca

Ciechanowiec położony jest na terenie Wysoczyzny Drohickiej. Zielony szlak spod Muzeum Rolnictwa przez Perlejewo, Nur, Zuzelę do Gąsiorowa przeprowadzi nas przez najpiękniejsze miejsca w okolicy miasta. Jest tu nawet do pokonania bród na Nurcu. Ze względu na odległość – 70 km - można go przejechać rowerem. Krótszy, 40-kilometrowy wariant, biegnie z powrotem do Ciechanowca, lokalną drogą w dolinie Nurca. Wycieczki w kierunku północnym ułatwi 78-kilometrowy szlak rowerowy międzyrzecza Bugu i Narwi. Zaczyna się w Wojtkowicach-Glinnej, nad Bugiem, i przez Ciechanowiec prowadzi do Waniowa w Narwiańskim Parku Narodowym. Z Wojtkowic-Glinny, położonych 12 km na południe od Ciechanowca, możemy przepłynąć promem na lewy brzeg Bugu, do Kamieńczyka. Dzięki temu odwiedzimy Sterdyń, dawną siedzibę Ossolińskich. Z promu warto również skorzystać, organizując wycieczkę do perły Podlasia czyli Drohiczyna. W jedną stronę polecamy drogę lewym brzegiem Bugu, a z powrotem - prawym. Do pokonania jest ponad 70 km fascynujących
podlaskich krajobrazów. Z Ciechanowca można również wybrać się na kajakowy spływ do ujścia Bugu. Nurzec, na tym odcinku, płynie licznymi meandrami pośród sosnowych lasów, pól i łąk. Przy okazji wycieczek po okolicy warto odwiedzić hodowlę alpak we wsi Bujenka, leżącej 4 km na wschód od Ciechanowca.

Okolice

Winna-Poświętna - drewniany kościół św. Doroty z przełomu XVII i XVIII wieku. Rudka – zespół pałacowo-parkowy Ossolińskich, z dwoma pałacami - starym, wybudowanym w 1764 roku i nowym z 1930 roku. Kościół barokowy z połowy XVIII wieku. Sterdyń - okazały, barokowo-klasycystyczny pałac Ossolińskich z XVII – XVIII wieku, przebudowany w wieku XIX. Jego teren jest zamkniętym ośrodkiem konferencyjnym. Późnobarokowy (1779-1783) kościół św. Anny, fundacji Ossolińskich, z rokokowym wystrojem wnętrz. Drohiczyn – malownicze miasto na stromym brzegu Bugu. Trzy zespoły klasztorne. Największy, pojezuicki: barokowa katedra św. Trójcy z przełomu XVII i XVIII wieku, klasztor z I połowy XVIII wieku, dzisiaj kuria biskupia, kolegium z połowy XVIII wieku, dzisiaj seminarium. Przy rynku, pofranciszkański kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XVII i XVIII wieku, klasztor. Na zachodnich obrzeżach miasta wznosi się kościół Benedyktynek z I połowy XVIII wieku. W centrum cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z końca XVIII wieku. Zuzela –
miejsce urodzin Stefana Wyszyńskiego. Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia w drewnianym budynku dawnej szkoły wiejskiej. Neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego z początku XX wieku. Ceranów – zespół pałacowo-parkowy Górskich z pałacem z II połowy XIX wieku, przebudowanym po wojnie – obecnie szkoła.
Ksiądz Krzysztof Kluk (1739–1796) Urodził się w Ciechanowcu i był tutaj przez ćwierć wieku proboszczem. Działalność duszpasterską dzielił z naukową i oświatową. Na polecenie Komisji Edukacji Narodowej opracował pierwsze polskie podręczniki rolnictwa.

Punkt Informacji Turystycznej
pl. 3 maja 31, Ciechanowiec 0 507 793 404
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec–Nowodwory, (086) 277 13 28

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d7d6uzv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7d6uzv