Ciepło, tanio i blisko. Wystarczy dowód, żeby wjechać. "Tylko do końca roku"
W sierpniu dowiedzieliśmy się, ze Tunezja wprowadziła nowe zasady przekraczania granicy bez paszportu. Początkowa radość okazała się jednak krótkotrwała. Przepis obowiązuje do końca br. i na razie nic nie wskazuje na to, żeby został przedłużony. Żeby skorzystać z wjazdu bez paszportu trzeba się więc pospieszyć. Plus jest taki, że jesień to świetny moment na podróż do tego afrykańskiego kraju.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować do Tunezji na podstawie dowodu osobistego (po okazaniu vouchera hotelowego oraz biletu lotniczego w obie strony). Obecne zasady wjazdu obowiązują do 31.12.2024 r.
Tunezja na dowód
Wiadomość o nowych zasadach wjazdu dla Polaków pojawiła się w połowie sierpnia. Większość turystów założyła, że obecnie obowiązują one do końca grudnia, ale z pewnością będą one przedłużone i wprowadzone na stałe, tak jak np. w Turcji. Od 19 kwietnia 2022 r., dzięki zmianom wprowadzonym przez tureckie władze, paszport nie jest już wymagany dla Polaków podróżujących turystycznie na okres do 90 dni.
Z afrykańskim krajem sprawa jest bardziej skomplikowana. - Niestety o tym, że Polacy podróżujący do Tunezji w ramach wycieczek zorganizowanych, nie muszą mieć paszportów, MSZ poinformował oficjalnie dopiero w połowie sierpnia, czyli pod koniec sezonu letniego - mówi Marzena German z Wakacje.pl. - A ponieważ regulacja obowiązuje tylko do końca tego roku, na skorzystanie z niej zostało już stosunkowo niewiele czasu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć
Wkrótce po ogłoszeniu nowych zasad w Polsce, okazało się bowiem, że nowe regulacje zostały wprowadzone już wiosną br. i z jakiegoś powodu przeoczone przez branżę turystyczną w naszym kraju. Program trwa więc cały sezon letni oraz część zimowego i wszystko wskazuje, że jest to jednorazowa akcja. Nic nie słychać o możliwości przedłużenia jej o kolejne miesiące.
Jesień w Tunezji bez paszportu
Niezależnie od tego, jakie będą zasady od stycznia 2025 r., osoby, które nie posiadają paszportów, a chciały zawsze odwiedzić Afrykę, teraz mają świetną okazję.
Czytaj także: Wakacje w Tunezji. Tego nie rób pod żadnym pozorem
- Warto skorzystać, bo Tunezja to kraj na wskroś ciekawy. Słynie nie tylko z pięknych plaż, ciepłego morza z łagodnym wejściem, co chwalą sobie szczególnie rodziny z dziećmi, jest też ciekawym miejscem dla osób spragnionych kulturalnych i historycznych wrażeń - zachwala Marzena German.
Polacy zresztą doceniają ten afrykański kraj. Po Francuzach i Niemcach są trzecią europejską nacją, która najczęściej odwiedza Tunezję. W 2023 r. było nas tam o ponad 100 proc. więcej niż rok wcześniej.
W zeszłym roku poleciało do Tunezji 213 tys. Polaków, co stanowi wzrost rzędu 106 proc. w stosunku do 2022 r., jak również 99,6 proc. w stosunku do 2019 r. - Można śmiało powiedzieć, że lata covidowe mamy już dawno za sobą - mówił na początku br. Paweł Kulesza z Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki. - Zaraz za Francuzami i Niemcami Polacy stanowią trzecią co do ważności grupę klientów podróżujących w celach turystycznych. W tym roku spodziewamy się również wzrostów, może nie tak spektakularnych jak w zeszłym, ale widać już dziś duże zainteresowanie tym kierunkiem wśród polskich turystów - dodał.
Tunezja - jaką część wybrać?
Bez względu na to, w której części kraju będziemy wypoczywać, znajdziemy tam jakąś perełkę. Ekspertka wskazuje, że północ to starożytna Kartagina i Tunis, w którym znajduje się muzeum z antycznymi mozaikami – Bardo.
- W czasie wizyty w tym regionie koniecznie trzeba wybrać się do miasteczka artystów Sidi Bou Said, w którym znajdziemy białe domy z kolorowymi drzwiami, okiennicami i barwnymi kwiatami. To miejsce ulubione przez artystów i turystów. - zachęca German.
Środkowa część wybrzeża to Sousse z gwarnym targiem, kazbą i wąskimi uliczkami, w których łatwo się zgubić. Nieopodal znajduje się Port el Kantoui – śródziemnomorski port, w którym warto zatrzymać się na tradycyjną herbatę miętową z piniami.
Czytaj także: Hit na urlop. Ponad 100 procent więcej turystów z Polski
Nieco dalej na południe leży Monastyr z mauzoleum pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Bourgiby, a dalej Mahdia, która słynie z pięknych plaż. - Warto wybrać się na wycieczkę do amfiteatru w El Dżem, który znajduje się na trasie wycieczek na Saharę. A Sahara w tunezyjskiej części naprawdę zachwyca – to typowe morze piasku, po którym przed wiekami kursowały karawany - mówi Marzena German.
Tunezja - ile kosztują wycieczki?
Ewidentnym plusem Tunezji są też ceny. Kierunek należy do najatrakcyjniejszych cenowo, ale z Bułgarią czy Turcją przegrywał właśnie koniecznością posiadania paszportu. Turyści, którzy nie posiadali dokumentu, wybierali europejskie kraje.
Oferty do Tunezji rozpoczynają się od 1100 zł za tygodniowe wakacje bez wyżywienia. All inclusive kosztuje niewiele więcej - wyjazdy można zarezerwować od 1400 zł.
Tunezja to świetny kierunek na jesień. Obecnie - w ostatnim tygodniu sierpnia - słupki rtęci w dzień w Tunisie pokazują 35-38 st. C. W kolejnych miesiącach spokojnie się tam wciąż wygrzejemy - temperatury średnio wynoszą odpowiednio 25-28 st. C we wrześniu i 23-25 st. C. w październiku. Chłodniej robi się w listopadzie, ale - w porównaniu do polskich warunków - wciąż jest tam bardzo przyjemnie - ok. 20 st. C.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.