Trwa ładowanie...

Wakacje w Tunezji. Tego nie rób pod żadnym pozorem

Tunezja znajduje się wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych na letni wypoczynek 2024, kusząc cenami i gwarantowaną pogodą. Wyruszając do tego afrykańskiego kraju, trzeba jednak uważać, szczególnie podczas wykonywania zdjęć. Czego nie wolno tam robić?

Przed podróżą zawsze warto sprawdzić ostrzeżenia na stronie MSZPrzed podróżą zawsze warto sprawdzić ostrzeżenia na stronie MSZŹródło: Getty Images, fot: Yassine Mahjoub
d24qami
d24qami

28 maja br. media obiegła wiadomość, że Polak trafił do więzienia w Tunezji. Student z Łodzi, Daniel Dembowski, wyjechał na wczasy z biurem podróży, ale podczas pobytu wybrał się indywidualnie na samotną wycieczkę do Tunisu. Podczas zwiedzania natknął się na demonstrację. Miał wówczas wyjąć telefon i zrobić kilka zdjęć, co zauważyli policjanci.

Funkcjonariusze przejrzeli zawartość telefonu mężczyzny i stwierdzili, że zrobił zdjęcia m.in. manifestantów oraz policjantów, a także budynku, którego fotografowanie jest zabronione. To wystarczyło, by trafił do aresztu.

Przed wyruszeniem w zagraniczną podróż, szczególnie poza Europę, koniecznie trzeba sprawdzić komunikaty na stronie MSZ dotyczące kraju, do którego się wybieramy.

d24qami

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Polka na Sycylii zdradza, ile wydaje się na życie na włoskiej wyspie

Tunezja - ostrzeżenie MSZ

Przed wyjazdem należy także zarejestrować się w systemie Odyseusz. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas pobytu za granicą, będzie to najłatwiejsza droga kontaktu z MSZ.

Co na rządowej stronie przeczytamy na temat Tunezji? Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do następujących regionów Tunezji: Sahara i regiony pustynne przy granicy z Algierią i Libią z wyłączeniem szlaków turystycznych, a także tereny górzyste w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila).

d24qami

Wymienione miejsca mogą być terenem działań służb do walki z terroryzmem i przemytnikami.

Dla pozostałej części terytorium Tunezji, czyli terenów na których przebywają turyści z Polski, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

d24qami

Bardzo istotna jest informacja, że od 2015 r. w Tunezji obowiązuje stan wyjątkowy. "Jedną z jego konsekwencji jest zakaz fotografowania obiektów wojskowych i rządowych. Nie należy również fotografować przedstawicieli służb bezpieczeństwa (policji, wojska itd.)" - czytamy na stronie gov.pl.

MSZ informuje, że wszelkie naruszenia ww. zakazów mogą skutkować aresztowaniem na minimum pięć dni. "W przypadku kontaktu z miejscowymi władzami należy się bezwzględnie stosować do wszelkich wydawanych poleceń" - dodaje ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d24qami
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24qami