Ciepły sen pod namiotem. Jak przygotować się na chłodne noce?

Letnie temperatury w sierpniu i wrześniu mogą zachęcać do wypoczynku na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że noce w tych miesiącach mogą już nie być takie ciepłe, dlatego warto się odpowiednio przygotować i zabezpieczyć przed zimnem. Najprostszym sposobem jest oczywiście zabranie ciepłych ubrań, ale jeszcze lepiej zadbać o odpowiednie akcesoria do spania.

Odpowiedni śpiwór to gwarancja ciepłej nocy
Odpowiedni śpiwór to gwarancja ciepłej nocy
Źródło zdjęć: © Unsplash | Felix M. Dorn

08.08.2022 13:26

Biwak to doskonała forma spędzenia urlopu na świeżym powietrzu. Osoby chcące zaznać nieco wygody, mogą wybrać się na profesjonalne pole namiotowe lub kemping, a bardziej ambitni z pewnością postawią na rozbicie namiotu w leśnej głuszy lub np. na plaży nad jeziorem. Niezależnie od wyboru trzeba mieć na uwadze fakt, że im bliżej końca wakacji, tym chłodniejsze są noce. Dlatego właśnie warto świadomie wybrać śpiwór oraz to, co będzie izolowało od chłodu z podłoża. Już na start dobrym pomysłem będzie zakup namiotu wykonanego z wiatro- i wodoodpornego materiału.

Zamiast łóżka

Jeżeli zapytacie kogoś o to, co najlepiej sprawdzi się pod namiotem w kwestii zastąpienia łóżkowego materaca, to zazwyczaj jako pierwsza na myśl przychodzi karimata. Jest to rozwiązanie tanie, lekkie i solidne, a także pozwala na szybkie złożenie i rozłożenie. Ta prostota ma jednak swoje wady, ponieważ karimaty są cienkie, a więc dla wielu niewygodne i po złożeniu zajmują dużo miejsca. Wśród wad wymienia się też gorszą izolację. Kwestię wygody lub jej braku można zniwelować wybraniem odpowiedniej grubości. Trzeba jednak pamiętać, że im grubsza karimata, tym trudniejsze będzie noszenie jej ze sobą podczas pieszych wędrówek.

Na drugim biegunie są maty i materace samopompujące, które uchodzą za bardziej komfortowe i lepiej izolują od zimna napływającego z podłoża. Jest tu też pewien paradoks, ponieważ takie rozwiązanie jest cięższe od karimaty, ale jednocześnie będzie wygodniejsze pod kątem umieszczenia w plecaku. Mata powinna być odpowiednio zabezpieczona podczas przenoszenia, a miejsce rozłożenia należy wybierać z rozwagą, pamiętając o zagrożeniu przebiciem. Grubość mat i materacy samopompujących to średnio od 3 do 6 cm.

Wreszcie mamy rozwiązanie dla tych, którzy wybierają się pod namiot samochodem i zamierzają spać na polu namiotowym lub kempingu. Tym rozwiązaniem jest materac dmuchany. Najbardziej wyszukane modele mają rozmiary klasycznego łóżka, więc poczujecie się prawie jak w domu. Oczywiście tu również trzeba uważać na możliwość przebicia, dlatego warto podłożyć coś pod spód lub kupić specjalną "podłogę" przeznaczoną do stosowania w namiotach. Warto wybrać model wyposażony w pompkę elektryczną, dzięki czemu w ciągu kilku minut będziecie mogli cieszyć się miejscem do spania.

Zamiast kołdry

Zakup śpiwora również powinien odbywać się według określonych kryteriów. Choć na pierwszy rzut oka każdy produkt będzie wydawał się ciepły, to warto zwrócić uwagę na deklarowane przez producenta wartości komfortowej temperatury w przypadku kobiet oraz granicznej w przypadku mężczyzn. Zazwyczaj podawana jest jednak ta ekstremalna, ale to oznacza, że np. śpiwór z temperaturą ekstremalną na poziomie 12 stopni Celsjusza w rzeczywistości przy takiej wartości nie zapewni wam spokojnej nocy.

W przypadku wypełnienia do dyspozycji są puchowe i syntetyczne. Te pierwsze uchodzą za lepiej trzymające ciepło i trwalsze. Mają jednak poważną wadę, a mianowicie niską odporność na działanie wilgoci. Dodatkowo wypełnienie syntetyczne jest bardziej przyjazne dla alergików. Dalej mamy kwestię rodzaju komór - im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ wypełnienie będzie równomiernie rozłożone, a w razie rozdarcia śpiwór nadal utrzyma swoje właściwości. Można też zwrócić uwagę na dodatki takie jak kaptur, kieszenie, kołnierz termiczny czy zamek, który może mieć listwę termiczną przykrywającą go na całej długości.

Zobacz także