Co i gdzie Cię zainfekuje

Co i gdzie Cię zainfekuje

Aby wyjazd w tropiki kojarzył się nam tylko z przyjemnościami, trzeba się do niego dobrze przygotować, najlepiej przy pomocy szczepień i lekarza specjalisty. Zobacz w jakich rejonach świata trzeba uważać nawet na wodę i komary.

Malaria występuje w ponad 110 krajach. Przed wyjazdem do strefy malarycznej należy rozpocząć zażywanie leków obniżających ryzyko zachorowania na tę chorobę. Osoby wyjeżdżające do tropików powinny pamiętać też o piciu dużych ilości płynów, soleniu potraw, przewiewnym ubiorze, dbaniu o higienę (kąpiel przynajmniej raz dziennie), ochronie przed poparzeniami i unikaniu kąpieli w rzekach i jeziorach. Choroba roznoszona jest przez komary w rejonach o ciepłym i wilgotnym klimacie.

1 / 8

Ebola

Obraz
© sxc.hu

Gorączka Ebola to tropikalna choroba, wywoływana wirusem Ebola. Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej, pośredniego i bezpośredniego kontaktu. Charakterystyczny przebieg to wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni, krwiste wymioty i biegunka. Występuje głównie w Afryce.

2 / 8

Czerwonka amebowa

Obraz
© Materiały prasowe

Do zakażenia czerwonką amebową dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Należy unikać picia nie butelkowanej wody, jeść gotowane warzywa i obrane owoce. Zalecana jest również ochrona ciała przed owadami. Charakterystycznym objawem jest biegunka z krwią w kale, bóle brzucha, nudności i podwyższona temperatura ciała. Czerwonka amebowa występuje głównie w centralnej Afryce.

3 / 8

Dur brzuszny

Obraz
© sxc.hu

Do zakażenia durem brzusznym może dojść poprzez spożycie brudnej wody i niemytych owoców. Wskazane jest szczepienie przed wyprawą do kraju w którym ta choroba występuje, czyli Peru, Kolumbii, Indii oraz centralnej Afryki. Charakteryzuje się gorączką, bólami brzucha i różową wysypką.

4 / 8

Żółta febra

Obraz
© sxc.hu

Infekcja spowodowana żółtą febrą może doprowadzić nawet do śmierci. Wirus roznoszony jest przez komary, dlatego tak łatwo jest się nim zarazić. Występuje w 33 krajach okołorównikowych Afryki oraz w Ameryce Południowej, dlatego przed wyjazdem w te rejony szczepienie jest obowiązkowe.

5 / 8

"Klątwa faraona"

Obraz
© sxc.hu

Biegunka i ból brzucha są częstą dolegliwością Europejczyków przebywających w Egipcie, a niekiedy również w Turcji. Potocznie zwana _ klątwą faraona _ potrafi popsuć każde wakacje. Aby jej zapobiec należy spożywać wyłącznie butelkowaną wodę (nawet do mycia zębów), jeść obrane i ugotowane warzywa oraz unikać jedzenia "na mieście" w niesprawdzonych miejscach. W walce z dolegliwościami może pomóc również spożywanie napojów alkoholowych do posiłków.

6 / 8

Polio

Obraz
© sxc.hu

Polio, czyli choroba Heinego-Medina do organizmu dostaje się drogą fekalno-oralną. Aby uniknąć zakażenia należy szczepić się co 10 lat. Polio występuje w krajach południowej Azji oraz w niektórych krajach Afryki: Nigerii, Angoli, Czadzie, Kongu.

7 / 8

Tężec i błonica

Obraz
© JupiterImages

Błonica występuje wszędzie, jest przenoszona drogą kropelkową. Natomiast do zakażenia tężcem może dochodzić najczęściej po zranieniu lub skaleczeniu. W celu uniknięcia tych chorób zalecane są szczepienia (W Polsce obowiązkowe dla małych dzieci).

8 / 8

Wścieklizna

Obraz
© JupiterImages

Śmiertelna, zakaźna choroba zwierząt, mogąca przenieść się na człowieka. Wścieklizna występuje prawie na całym świecie. Rocznie umiera na nią 50 000 osób. Aby uniknąć zarażenia ważne jest szczepienie i zachowanie zdrowego rozsądku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)