Co najbardziej niepokoi Europejczyków
Ośmiu na dziesięciu Europejczyków (78%) uważa, że problemy związane z ochroną środowiska mają bezpośredni wpływ na ich życie, natomiast dwóch na dziesięciu badanych (19%) jest przeciwnego zdania - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr przeprowadzonego przez TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej.
21.05.2008 | aktual.: 09.05.2013 12:40
_ Ośmiu na dziesięciu Europejczyków (78%) uważa, że problemy związane z ochroną środowiska mają bezpośredni wpływ na ich życie, natomiast dwóch na dziesięciu badanych (19%) jest przeciwnego zdania - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr przeprowadzonego przez TNS Opinion na zlecenie Komisji Europejskiej. _
Z badania obejmującego ponad 26 700 osób z 27 państw członkowskich UE wynika również, że prawie wszyscy zgadzają się z tym, że problemy związane z ochroną środowiska mają bezpośredni wpływ na życie codzienne w Grecji (98%) i na Cyprze (96%), 90% lub więcej wskazań występuje również na Malcie (92%), na Słowacji (91%) i we Włoszech (90%). Z drugiej strony, najwyższe odsetki respondentów uważających, że problemy związane z ochroną środowiska nie mają bezpośredniego wpływu na ich życie, występują w Danii (39%), Szwecji (37%), Holandii (35%), Luksemburgu (31%), Niemczech (29%) i w Finlandii (27%).
Jeśli chodzi mieszkańców Polski, trzech na czterech Polaków (77%) jest zdania, że problemy związane z ochroną środowiska mają bezpośredni wpływ na życie codzienne. Z analizy grup społeczno-demograficznych wynika, że nie występują między nimi znaczące różnice, jednak młodzi respondenci są nieco mniej skłonni do wyrażania opinii, że problemy związane z ochroną środowiska mają bezpośredni wpływ na ich życie, niż starsi badani.
Z badania przeprowadzonego przez TNS Opinion wynika również, że tym, co najbardziej niepokoi Europejczyków, jeśli chodzi o kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, jest zmiana klimatu - uważa tak aż 57% respondentów. Czterech na dziesięciu badanych (42%) wymienia zanieczyszczenie wody (mórz, rzek, jezior i wód podziemnych), zanieczyszczenie powietrza - 40% i katastrofy spowodowane przez człowieka (poważne wycieki ropy, wypadki przemysłowe itp.) - 39%. Jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej (32%) niepokoi się o klęski żywiołowe (trzęsienia ziemi, powodzie itp.), tyle samo o wpływ związków chemicznych stosowanych do produktów codziennego użytku, a 26% o wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Dwóch na dziesięciu badanych (24%) jako jedno z największych zmartwień dotyczących środowiska naturalnego wymienia coraz więcej śmieci, 23% - utratę różnorodności biologicznej (ginięcie gatunków, zanikanie dzikich roślin i zwierząt oraz ich naturalnych środowisk zamieszkania), 23% - zanieczyszczenia spowodowane
przez rolnictwo (stosowanie pestycydów, nawozów itp.), 20% - wykorzystanie organizmów modyfikowanych genetycznie w rolnictwie i 15% problemy miast (korki, zanieczyszczenie, brak terenów zielonych itp.).
Odpowiedzi, które uzyskały mniej wskazań, to wpływ obecnie używanych środków transportu (więcej samochodów, więcej autostrad, rosnący ruch lotniczy itp.) - 12%, nawyki konsumpcyjne - 11% i nadmierny hałas - 8%.
_ Więcej: w Wirtualnemedia.pl _
_ *Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 09.11.07 -14.12.07 r. na próbie 26,730 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej. _