Trwa ładowanie...

Co nas łączy z resztą świata - odpowiedź kryje się w genach

„Kto ty jesteś? Polak mały” - recytujemy już od najmłodszych lat. Większość z nas jest przekonana, że doskonale zna swoje korzenie i jest stuprocentowym Polakiem. Tymczasem dopiero po sprawdzeniu DNA można dowiedzieć się, jakie tak naprawdę jest nasze pochodzenie. W tym roku po raz pierwszy kampania The DNA Journey obejmie nasz kraj. To niesamowita okazja do poznania swojej prawdziwej historii. Wyniki bywają zaskakujące.

Co nas łączy z resztą świata - odpowiedź kryje się w genachŹródło: Fotolia
d1n048y
d1n048y

Rodzinna pamięć nie sięga zazwyczaj dalej niż do pradziadków, a to na niej budujemy swoje przekonanie o pochodzeniu i przynależności do określonej grupy etnicznej. “Pradziadkowie byli Polakami – więc ja też jestem Polakiem” - myślimy. Okazuje się, że dopiero po sprawdzeniu charakterystycznych punktów w materiale genetycznym można stwierdzić, czy wśród przodków znajdowali się przedstawiciele konkretnych grup etnicznych i jakie naprawdę jest nasze pochodzenie.

Takie badanie DNA może raz na zawsze zmienić spojrzenie na inne narodowości. Udowodniła to przeprowadzona w ubiegłym roku akcja, podczas której zbadano kod genetyczny ochotników z całego świata. Reakcje ludzi można było zobaczyć na pięciominutowym filmie “The DNA Journey, który stał się hitem sieci i zanotował ponad 330 milionów wyświetleń.

- Przeprowadziliśmy badania wśród 7200 osób z 18 krajów. Pokazało to, że jesteśmy mniej tolerancyjni wobec innych kultur niż jeszcze 5 lat temu – wskazało to 48 proc. respondentów – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w firmie momondo, która była organizatorem akcji. - Wyniki badania wpłynęły na nasze priorytety: zwracamy uwagę na kwestie tolerancji i otwartości na innych, pokazując, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli. Chcemy rozpocząć angażującą debatę i przyczynić się do powstania globalnego ruchu na rzecz lepszego i bardziej otwartego świata.

d1n048y

Na filmie można zobaczyć osoby, które opowiadają o swoich rodzinach, historii i marzeniach oraz narodowościach, których nie znoszą. Kilka tygodni później te same osoby zostały zaproszone do studia ponownie. Wraz z wynikami testów pojawiłysię łzy i niedowierzanie. Upadły wszelkie uprzedzenia względem innych narodowości, bo okazało się, że właśnie w najmniej lubianych krajach mieli swoich przodków. Niektórzy nawet poznali swoich “genetycznych kuzynów”.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W tym roku po raz pierwszy kampania obejmuje również Polskę. 75 osób z naszego kraju dostanie szansę na sprawdzenie, jak daleko sięgają ich korzenie. Chętni mogą przesyłać zgłoszenia przez stronę momondo.pl do 3 maja br. Spośród osób, które dostaną możliwość przejścia testów DNA, dodatkowo, każda będzie miała szansę wygrać podróż śladami swoich przodków o łącznej wartości 5 tys. euro.

d1n048y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n048y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj