Co nas łączy z resztą świata - odpowiedź kryje się w genach
„Kto ty jesteś? Polak mały” - recytujemy już od najmłodszych lat. Większość z nas jest przekonana, że doskonale zna swoje korzenie i jest stuprocentowym Polakiem. Tymczasem dopiero po sprawdzeniu DNA można dowiedzieć się, jakie tak naprawdę jest nasze pochodzenie. W tym roku po raz pierwszy kampania The DNA Journey obejmie nasz kraj. To niesamowita okazja do poznania swojej prawdziwej historii. Wyniki bywają zaskakujące.
Rodzinna pamięć nie sięga zazwyczaj dalej niż do pradziadków, a to na niej budujemy swoje przekonanie o pochodzeniu i przynależności do określonej grupy etnicznej. “Pradziadkowie byli Polakami – więc ja też jestem Polakiem” - myślimy. Okazuje się, że dopiero po sprawdzeniu charakterystycznych punktów w materiale genetycznym można stwierdzić, czy wśród przodków znajdowali się przedstawiciele konkretnych grup etnicznych i jakie naprawdę jest nasze pochodzenie.
Takie badanie DNA może raz na zawsze zmienić spojrzenie na inne narodowości. Udowodniła to przeprowadzona w ubiegłym roku akcja, podczas której zbadano kod genetyczny ochotników z całego świata. Reakcje ludzi można było zobaczyć na pięciominutowym filmie “The DNA Journey”, który stał się hitem sieci i zanotował ponad 330 milionów wyświetleń.
- Przeprowadziliśmy badania wśród 7200 osób z 18 krajów. Pokazało to, że jesteśmy mniej tolerancyjni wobec innych kultur niż jeszcze 5 lat temu – wskazało to 48 proc. respondentów – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w firmie momondo, która była organizatorem akcji. - Wyniki badania wpłynęły na nasze priorytety: zwracamy uwagę na kwestie tolerancji i otwartości na innych, pokazując, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli. Chcemy rozpocząć angażującą debatę i przyczynić się do powstania globalnego ruchu na rzecz lepszego i bardziej otwartego świata.
Na filmie można zobaczyć osoby, które opowiadają o swoich rodzinach, historii i marzeniach oraz narodowościach, których nie znoszą. Kilka tygodni później te same osoby zostały zaproszone do studia ponownie. Wraz z wynikami testów pojawiłysię łzy i niedowierzanie. Upadły wszelkie uprzedzenia względem innych narodowości, bo okazało się, że właśnie w najmniej lubianych krajach mieli swoich przodków. Niektórzy nawet poznali swoich “genetycznych kuzynów”.
W tym roku po raz pierwszy kampania obejmuje również Polskę. 75 osób z naszego kraju dostanie szansę na sprawdzenie, jak daleko sięgają ich korzenie. Chętni mogą przesyłać zgłoszenia przez stronę momondo.pl do 3 maja br. Spośród osób, które dostaną możliwość przejścia testów DNA, dodatkowo, każda będzie miała szansę wygrać podróż śladami swoich przodków o łącznej wartości 5 tys. euro.