MiastaCo robić w Zakopanem, gdy pada deszcz? Atrakcje stolicy Podhala na niepogodę

Co robić w Zakopanem, gdy pada deszcz? Atrakcje stolicy Podhala na niepogodę

Jak pisał Kornel Makuszyński o Zakopanem, w którym przeżył ostatnie lata życia: "Z lewej Giewont, z prawej Gubałówka, a w środku deszcz". Taka aura niespecjalnie zachęca do wędrowania po górskich szlakach czy nawet leniwych spacerów po Krupówkach. Na szczęście stolica Tatr oferuje też wiele atrakcji pod dachem, które warto odkryć czekając aż wyjdzie słońce.

Słońce czy deszcz, w Zakopanem i tak są tłumy
Słońce czy deszcz, w Zakopanem i tak są tłumy
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Momot
Magda Bukowska

08.09.2020 11:41

Jeśli szukamy rady, co robić w Zakopanem w czasie deszczu na internetowych forach, z pewnością znajdziemy wiele propozycji, które można streścić jednym słowem: biesiadować.

W Zakopanem dobrze zjesz

Jeść, pić, smakować, ucztować - jak kto woli - w Zakopanem faktycznie możemy od rana do nocy. Restauracje, knajpy, karczmy i gospody to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Piwo leje się strumieniami, a moskole, sery, pstrągi, golonki czy placki po zbójecku serwowane są w ogromnych ilościach.

Jeśli samo jedzenie, czy biesiadowanie przy góralskiej muzyce to dla nas za mało, możemy mocniej zagłębić się w kulinarne tradycje regionu.

Jednym z miejsc, gdzie zrobimy to bez problemu jest Muzeum Oscypka, gdzie nie tylko zobaczymy na własne oczy, jak powstaje najpopularniejszy góralski ser, ale sami go zrobimy. Warsztaty odbywają się kilka razy dziennie, jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto wcześniej zrobić rezerwację.

W Zakopanem polewamy się… nie tylko szampanem

Piwo to ważny element lokalnej kuchni. Pod górami możemy jednak nie tylko go kosztować, ale także się w nim pławić. Wystarczy odwiedzić Piwne Spa. Tu złocisty trunek wypełnia zarówno kufle, jak i wanny, w których zażywamy relaksu, nawilżamy skórę i pozbywamy się zalegających w organizmie toksyn. A jeśli ktoś piwa nie lubi?

Zawsze może skorzystać z wersji alternatywnych, kąpieli w winie (oczywiście połączonych z degustacją) lub kozim mleku.

Piwne Spa znajduje się w zabytkowej Willi Ślimak, gdzie mieszkał Witkacy.

Śladami Witkiewiczów

Willa Ślimak, gdzie poza nietypowym spa, mieści się też pensjonat i restauracja Witkiewiczówka, to jedno z wielu miejsc, związanych ze słynną rodziną, zwłaszcza z ojcem Witkacego, twórcą stylu zakopiańskiego, Stanisławem Witkiewiczem.

Wędrówkę śladami Witkiewicza warto zacząć od wizyty w dwóch muzeach: Muzeum Stylu Zakopiańskiego "Inspiracje" (Droga do Rojów 6) oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego (Kościeliska 18). W pierwszym z nich znajdziemy wiele źródeł zakopiańskiej architektury, które stanowiły inspirację dla Witkiewicza. Drugie muzeum warto odwiedzić choćby dla jego siedziby - Willi Koliba, której autorem jest Stanisław Witkiewicz.

Willa Oksza
Willa Oksza© 123RF | Marek Uszynski

W Zakopanem są też inne budynki zaprojektowane przez twórcę stylu zakopiańskiego: imponujący Dom pod Jedlami, kaplica Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce czy Willa Oksza, w której znajduje się Galeria Sztuki XX wieku wystawiająca m.in prace syna architekta - Witkacego.

Zakopiańskie sławy

Witkiewiczowie, Makuszyński, Szymanowski, Kasprowicz. Zakopane zawsze przyciągało artystów, którzy pod Tatrami często znajdowali swoje miejsce na ziemi. Tu żyli, tworzyli, kształtowali kulturę i historię miasta. Domy, w których niegdyś mieszkali, dziś zmieniły się w muzea. W wielu z nich czas się zatrzymał, dzięki czemu możemy choć przez chwilę znaleźć się w artystycznym Zakopanem z pierwszej połowy ubiegłego stulecia.

Warto zajrzeć do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, mieszczącym się w zabytkowym domu poety, czy Willi Atma - gdzie zobaczymy pamiątki po jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Karolu Szymanowskim.

Z kolei zachodząc do domu przy ul. Tetmajera 15, znajdziemy się w pełnym słońca świecie Kornela Makuszyńskiego.

Niezwykle klimatycznym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Chałupa Sabały, słynnego góralskiego gawędziarza, muzykanta i przewodnika górskiego, który stał się prawdziwą legendą Zakopanego.

Przyroda pod dachem

Jeśli deszcz utrudnia poznawanie tatrzańskiej przyrody, możemy poszukać jej pod dachem Centrum Edukacyjnego Tatrzańskiego Parku Narodowego. To jeden z najnowocześniejszych budynków w regionie i najlepsze miejsce, by dowiedzieć się wszystkiego o Tatrach.

W centrum znajduje się ogromna makieta Tatr, realistyczne dioramy, tematyczne sale poświęcone tatrzańskim zwierzętom, kino 4D, a nawet fragment tatrzańskiej jaskini.

Sucho pod ziemią

Okoliczne jaskinie to kolejna propozycja na deszczowe dni. W końcu pod ziemią nie musimy martwić się pogodą. Wybór grot i jaskiń w okolicy jest całkiem spory. Dla turystów udostępniono jednak tylko niewielką ich część. Większość w Dolinie Kościeliskiej.

Najbardziej znaną - przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp i zainstalowane wewnątrz sztuczne oświetlenie - jest Jaskinia Mroźna. Jeśli jednak mamy ze sobą czołówki, możemy też odwiedzić Smoczą Jamę, jaskinię Mylną, Obłazkową, Raptawicką czy Dziurę w reglowej Dolince ku Dziurze.

Smocza Jama
Smocza Jama© Wikimedia Commons | EMeczKa

Muzeum Figur Woskowych

Już nie trzeba jechać do Londynu i odwiedzać słynnej galerii Madame Mussaud, by stanąć oko w oko w woskowymi podobiznami największych sław tego świata. Podobna atrakcja czeka na nas przy samych Krupówkach.

Zwiedzając zakopiańską Wystawę Figur Woskowych EXPO, spotkamy woskowych bohaterów z najróżniejszych bajek, ale nie tylko. Mamy tam naprawdę wszystkich, od najpopularniejszych skoczków narciarskich, przez papieży, postaci z baśni, polityków, aktorów czy piosenkarzy.

Myszogród na Podhalu

Jedną z najbardziej zaskakujących atrakcji zakopanego jest z pewnością znajdujący się (a jakże) przy samych Krupówkach, Myszogród. Mysie miasto zamieszkuje około 1000 małych, sprytnych gryzoni, które możemy podglądać przez przeszkolone ściany. Miejsce jest niezwykłe nie tylko ze względu na liczbę mysich mieszkańców, ale także za sprawą zaskakującej scenerii. W Myszogrodzie są bowiem różne "dzielnice". Jest tu podniebna wioska i książkowy dom, magiczny las i zaginiona wyspa. Część myszy mieszka w śnieżnej krainie, a inne znalazły dom na Marsie lub na Księżycu.

Ta atrakcja z pewnością spodoba się szczególnie dzieciom. A jeśli będą spragnione spotkań z innymi zwierzętami, możemy zabrać jej do znajdującej się nieopodal papugarni.

Kąpiel z widokiem na Tatry

Na koniec atrakcja, która kojarzy się z wakacjami bez względu na pogodę. Basen. A dokładnie wiele basenów. Okolice Zakopanego to prawdziwe termowe zagłębie.

Termy Bukovina, Chochołowskie, nieodległe Bania w Białce Tatrzańskiej, czy Szaflary lub Gorący Potok w Szaflarach. Do tego Aquapark Zakopane czy Kąpielisko Szymoszkowa na zboczu Gubałówki. Naprawdę jest w czym wybierać, a o zaletach takich miejsc, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Wody termalne nie tylko relaksują, ale pomagają w leczeniu wielu schorzeń.

Zobacz także
Komentarze (1)