Co z dyniami po Halloween? Tego nigdy nie rób

Jesienią na polskich stołach królują potrawy z dyni. Te często służą także jako ozdoby na Halloween. Jednak po październikowym święcie, takie dyniowe dekoracje tracą wartość i wiele osób wyrzuca je np. do lasów, nie myśląc o środowisku. Leśnicy zdecydowanie proszą, by tego nie robić.

Owoce dyni mogą osiągać różne rozmiary (zdjęcie ilustracyjne)
Owoce dyni mogą osiągać różne rozmiary (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | EvgeniyAndreev
oprac. NGU

31.10.2024 | aktual.: 31.10.2024 11:47

Lasy Państwowe informują, że regularnie otrzymują zapytania o możliwość wyrzucania resztek jedzenia, w tym np. dyń, do lasów. Stanowczo radzą, aby tego całkowicie zaprzestać.

Nigdy tego nie rób

Lasy Państwowe tłumaczą, dlaczego wyrzucanie dyni do lasów nie jest dobrym pomysłem.

Dyni nie powinno się zostawiać w lasach z kilku powodów. Przede wszystkim nie jest ona częścią naturalnego ekosystemu leśnego. Podkreśla się, że podobnie jest z liśćmi z ogródka, skoszoną trawą czy nawet skórkami bananów zjedzonymi podczas leśnych spacerów. Takie odpady mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się gatunków obcych, a czasem także inwazyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ponadto należy pamiętać, że resztki dyni wyrzucone w lesie mogą stać się atrakcyjne dla zwierząt tam mieszkających, a nie stanowią dla nich odpowiedniego pożywienia. "Raz, że nie jest to ich naturalny pokarm, dwa, że nieprzemyślane dokarmianie tylko sprowokuje zwierzęta do poszukiwań pokarmu w pobliżu osad ludzkich, a to nie jest dla nich bezpieczne" - czytamy w jednym z facebookowych wpisów Lasów Państwowych.

Dodatkowo karmienie zwierząt w ten sposób może nauczyć je polegania na ludziach, co osłabia ich naturalne umiejętności zdobywania pokarmu.

Według leśników niewłaściwe nawyki są często powtarzane przez innych i wówczas do lasu trafiają inne niepotrzebne czy zepsute warzywa lub owoce, a także liście z ogródków. Pamiętajmy, że lasy nie są kompostownikami.

Wyrzucanie - marnowanie

Post Lasów Państwowych nawołuje także do niemarnowania żywności. Leśnicy podkreślają, że dynia może być bazą do wielu dań, takich jak zupy, kremy, musy, tarty, ciasteczka i inne. Można również przechowywać ją w formie przetworzonej.

Źródło: Lasy Państwowe

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)