Trwa ładowanie...
d15oqry

Cypr bije rekordy popularności. Turystów przybywa w błyskawicznym tempie

Cypr zyskuje na popularności w imponującym tempie. W 2017 r. wyspę na Morzu Śródziemnym odwiedziło 15 proc. więcej turystów niż rok wcześniej. 3 tysiące godzin słońca w roku i łagodne zimy sprawiają, że jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, w których sezon trwa przez cały rok.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cypr to świetny kierunek na wakacje poza sezonem
Cypr to świetny kierunek na wakacje poza sezonem (Shutterstock.com)
d15oqry

3,55 miliona turystów odwiedziło Cypr od stycznia do listopada 2017 r., podał Cypryjski Urząd Statystyczny. Turystów z Polski było w tym okresie 55,6 tysiąca. Najchętniej słoneczny zakątek wybieraliśmy we wrześniu – wówczas na cypryjskich plażach wypoczywało 8,6 tysiąca rodaków.

To rzeczywiście świetny kierunek na wakacje poza sezonem. We wrześniu jest tu średnio 30, a w październiku 27 st. C. Dobrym momentem na wczasy jest także wiosna – w kwietniu możemy się spodziewać 24, a w maju 27 st. C.

- Cypr najczęściej wybierany jest przez osoby, które chcą wyjechać w krótkim czasie. W styczniu największe zainteresowanie tym kierunkiem jest na wyjazd jeszcze w styczniu i w kwietniu. Spodziewamy się, że popularność Cypru wzrośnie też przed majówką, już teraz można zarezerwować hotel na długi weekend w przedsprzedaży – mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

Shutterstock.com

Tygodniowe wczasy na Cyprze zarezerwujemy już od 899 zł (hotel 2-gwiazdkowy bez wyżywienia, wylot 12 stycznia). Za all inclusive trzeba zapłacić od 1489 zł (hotel 2-gwiazdkowy, wylot 12 stycznia). Majówkę na Cyprze spędzimy od 1798 zł (hotel bez wyżywienia, wylot 29 kwietnia), z opcją all inclusive od 2690 zł.

Jak przystało na jedną z najpopularniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, Cypr to doskonałe miejsce na plażowanie. Słynne złote piaski w Agia Napa, Paralimni i Protaras przyciągają rzesze turystów. Czyste i ciepłe wody powodują, że sporty wodne (windsurfing, kite, nurkowanie) można tutaj uprawiać przez cały rok.
Za najpiękniejszą uchodzi plaża w okolicy Pafos - to tu Afrodyta wyłoniła się z morskich fal. Skała Afrodyty to obecnie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Cypru - widnieje na większości pocztówek i okładek folderów. Turkusowa woda podkreśla biel skał, co robi ogromne wrażenie na przybywających tu turystach.
Omijając słynne wakacyjne kurorty poczujemy prawdziwy powiew egzotyki. Dzikie i romantyczne wybrzeże na zachodzie wyspy z pewnością zachwyci nawet najbardziej wybrednych turystów. Nie można ominąć Lara Beach, jednej z najpiękniejszych plaż w tej części Cypru.

Shutterstock.com

Wyjątkowo piękne wybrzeże o urozmaiconej linii brzegowej zachęca do wycieczki statkiem. Wspaniałe groty, których wejścia widać gołym okiem, kryją niezbadane korytarze i podwodne jaskinie. Do jednych z najbardziej zjawiskowych miejsc na Cyprze należą przybrzeżne groty Cavo Greco w pobliżu Agia Napa, kurortu położonego na wschodnim krańcu południowego wybrzeża wyspy. W miejscowości znajduje się 14 plaż, każda wyróżniona Błękitną Flagą.

Dla fanów historii i starożytnych zabytków pobyt na Cyprze będzie wyjątkową przygodą. Można tu podziwiać m.in. ruiny starożytnego portu Amathous, który czasy świetności przeżywał między X a VII w p.n.e. Największe wrażenie robią jednak pozostałości po mieście założonym przez Mykeńczyków - Kourion. Dziś jest to stanowisko archeologiczne, z którego można zobaczyć wyjątkowo piękną panoramę Morza Śródziemnego.

Shutterstock.com

Nie można także ominąć Nikozji. Tutejsze Stare Miasto wraz z częścią spacerową, zwaną Laiki Geitonia, otoczone jest Murem Weneckim. Warto udać się na spacer wąskimi uliczkami i odpocząć w cieniu starych kamiennych domów z malowniczymi balkonami. W sercu miasta znajdują się muzea, zabytkowe kościoły i średniowieczne budynki. Aglomeracja jest podzielona Zieloną Linią - to funkcjonująca od 1964 roku granica pomiędzy Republiką Cypru na południu a Turecką Republiką Cypru Północnego. Przyjęła ona formę strefy zdemilitaryzowanej, która pozostaje pod zarządem ONZ. Obywatele UE od 2004 roku mają prawo przekraczania Zielonej Linii, wymagane jest uzyskanie w punkcie granicznym wizy północnocypryjskiej.

d15oqry

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d15oqry

Podziel się opinią

Share

d15oqry

d15oqry