Trwa ładowanie...

Czarna "zjawa". Wyjątkowy okaz zauważony w Dolinie Baryczy

"Czarna zjawa w Dolinie Baryczy? Taki widok uchwycił nasz pracownik" – brzmi treść wpisu umieszczonego w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe. Mowa o czarnym danielu, którego zaobserwował, a następnie uwiecznił na filmiku fotograf Jakub Wencek.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zrzut ekranu - Facebook / Jakub Wencek - Obrazy Lasu
 Zrzut ekranu - Facebook / Jakub Wencek - Obrazy Lasu Źródło: Facebook
d3hlvro
d3hlvro

Daniele mają zazwyczaj brązowe umaszczenie, dlatego nic dziwnego, że czarny, dostojny okaz, który został zauważony w Dolinie Baryczy, zrobił piorunujące wrażenie na pracownikach Lasów Państwowych. "Taki widok uchwycił nasz pracownik Jakub Wencek z Nadleśnictwa Żmigród. Fantastyczny, prawda? Takie rzeczy tylko w lasach" – takimi słowami okraszono post na Facebooku.

"W lasach trwa teraz bekowisko (czyli ruja danieli) okres godowy, który trwa w największym natężeniu od połowy października do połowy listopada. Sama nazwa bekowisko bierze się stąd, że byki daniele wydają w tym czasie z siebie chrapliwy odgłos, podobny do beczenia lub swoistego kaszlu. W okresie bezpośrednio poprzedzającym bekowisko i w trakcie jego trwania byki przygotowują sobie tzw. dołki rujowe (inaczej zwane kołyskami), charakterystyczne właśnie dla danieli. Byk przednimi nogami (tzw. badyle) kopie takie dołki, a następnie oddaje w nie mocz, który w okresie rujowym ma bardzo intensywny zapach" - opisuje autor filmu, Jakub Wencek, na którego profilu społecznościowym znajdziemy więcej magicznych ujęć z dolnośląskich lasów.

Jak tłumaczy Wencek, daniel ma charakterystyczny sposób poruszania się np. w biegu - skacze od razu na cztery nogi. Jest bardzo ostrożny i uważny; ma bardzo dobry wzrok i często zmienia swoje przesmyki. Daniel-byk ma wysokość w barku ok. 100 cm, długość ciała do 200 cm i masę 60-70 kg. Poroże ma masę do 4 kg. Daniel-łania jest znacznie mniejsza od byka i osiąga masę 35-40 kg.

d3hlvro

Źródło: Lasy Państwowe

"Palce diabła". Niezwykły grzyb w naszych lasach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3hlvro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hlvro