Trwa ładowanie...
d23h118

Czaszki sprzed 8000 lat odkryto w Galilei

Archeolodzy odkryli w północnym Izraelu trzy ludzkie czaszki sprzed 8-9 tysięcy lat, noszące ślady starożytnej metody rekonstrukcji rysów twarzy przy pomocy specjalnego gipsu - donosi serwis internetowy Israel National News.

Share
d23h118

_ Archeolodzy odkryli w północnym Izraelu trzy ludzkie czaszki sprzed 8-9 tysięcy lat, noszące ślady starożytnej metody rekonstrukcji rysów twarzy przy pomocy specjalnego gipsu - donosi serwis internetowy Israel National News. _

Odkrycia dokonano na stanowisku Yiftah\'el w Galilei, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierunkiem dr Hamoudi Khalaily\'ego w miejscu planowanej budowy rozjazdu na autostradzie.

Odkryte czaszki znajdowały się na specjalnych półkach w ścianie domostwa, przylegającego do ruin odkrywanej przez archeologów budowli, pełniącej funkcje publiczne.

Jak wyjaśnił dr H. Khalaily, czaszki są częściowo pokryte specjalnym gipsem do rekonstrukcji rysów twarzy, co wskazuje na rzadko spotykaną praktykę kultu przodków, identyfikowaną przez naukowców z okresem neolitu - młodszej epoki kamienia.

Ślady podobnych zwyczajów odkrywano wcześniej na terenach dzisiejszej Syrii, Jordanii i Turcji.

d23h118

Według ekspertów, zgodnie z tymi zwyczajami często chowano zmarłego członka rodziny pod podłogą domostwa, po jakimś czasie wydobywano samą czaszkę, która po specjalnej obróbce - mającej na celu przywrócenie cech i rysów twarzy zmarłego - przy pomocy różnych materiałów, w tym gipsowej zaprawy, eksponowana była wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego.

Według dr Khalaily, czaszki odkryte w Galilei mają w pełni zrekonstruowane nosy i dołączą do 15 podobnych, uformowanych czaszek, bedących świadectwem neolitycznego kultu zmarłych, odnalezionych dotychczas przez naukowców.

(PAP)

jot/ tot/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d23h118

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23h118
d23h118