Trwa ładowanie...
d1znp6s

Czaszki sprzed 8000 lat odkryto w Galilei

Archeolodzy odkryli w północnym Izraelu trzy ludzkie czaszki sprzed 8-9 tysięcy lat, noszące ślady starożytnej metody rekonstrukcji rysów twarzy przy pomocy specjalnego gipsu - donosi serwis internetowy Israel National News.

d1znp6s
d1znp6s

_ Archeolodzy odkryli w północnym Izraelu trzy ludzkie czaszki sprzed 8-9 tysięcy lat, noszące ślady starożytnej metody rekonstrukcji rysów twarzy przy pomocy specjalnego gipsu - donosi serwis internetowy Israel National News. _

Odkrycia dokonano na stanowisku Yiftah\'el w Galilei, podczas prac wykopaliskowych prowadzonych pod kierunkiem dr Hamoudi Khalaily\'ego w miejscu planowanej budowy rozjazdu na autostradzie.

Odkryte czaszki znajdowały się na specjalnych półkach w ścianie domostwa, przylegającego do ruin odkrywanej przez archeologów budowli, pełniącej funkcje publiczne.

Jak wyjaśnił dr H. Khalaily, czaszki są częściowo pokryte specjalnym gipsem do rekonstrukcji rysów twarzy, co wskazuje na rzadko spotykaną praktykę kultu przodków, identyfikowaną przez naukowców z okresem neolitu - młodszej epoki kamienia.

Ślady podobnych zwyczajów odkrywano wcześniej na terenach dzisiejszej Syrii, Jordanii i Turcji.

d1znp6s

Według ekspertów, zgodnie z tymi zwyczajami często chowano zmarłego członka rodziny pod podłogą domostwa, po jakimś czasie wydobywano samą czaszkę, która po specjalnej obróbce - mającej na celu przywrócenie cech i rysów twarzy zmarłego - przy pomocy różnych materiałów, w tym gipsowej zaprawy, eksponowana była wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego.

Według dr Khalaily, czaszki odkryte w Galilei mają w pełni zrekonstruowane nosy i dołączą do 15 podobnych, uformowanych czaszek, bedących świadectwem neolitycznego kultu zmarłych, odnalezionych dotychczas przez naukowców.

(PAP)

jot/ tot/

d1znp6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1znp6s

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj