Czeskie cuda świata

Nasi południowi sąsiedzi, z kraju nad Wełtawą, mogą się pochwalić aż 12 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wielkie osiągnięcie w kraju o powierzchni nieco większej niż dwa największe polskie województwa. Wydłużony weekend wystarczy, by odwiedzić sąsiadów i zobaczyć ich zabytkowe cuda.

Czeskie cuda świata

1 / 13

Czeskie cuda świata

Obraz
© sxc.hu

Nasi południowi sąsiedzi, z kraju nad Wełtawą, mogą się pochwalić aż 12 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wielkie osiągnięcie w kraju o powierzchni nieco większej niż dwa największe polskie województwa. Wydłużony weekend wystarczy, by odwiedzić sąsiadów i zobaczyć ich zabytkowe cuda.

_ ud/sc _

2 / 13

Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Dominik Tefert w domenie publicznej (public domain)

Chociaż słynna piosenka z czasów CK Monarchii zaczyna się od słów "W Ołomuńcu na fiszplacu...", to nie targ rybny, a 35-metrowa Kolumna Świętej Trójcy, przykuwa największą uwagę. Wzniesiona została w latach 1716-1754 jako budowla upamiętniająca ofiary zarazy. Na liście UNESCO figuruje od 2000 roku.

Warto zwrócić uwagę również na katedrę św. Wacława. Jej wieża liczy 100 m wysokości i jest najwyższą gotycką wieżą kościelną w Czechach.

3 / 13

Willa Tugendhatów w Brnie według projektu Miesa van der Rohe

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Daniel Fišer na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Willa Tugendhatów, powstała w latach 1929-30, stała się symbolem architektury modernistycznej. Ten luksusowy dom jest dziełem niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Utrzymany jest w formach modernizmu i pozbawiony wszelkich ornamentów. Jednak wnętrze jest bogato wykończone, między innymi dzięki użyciu naturalnych materiałów wzorzystych takich jak onyks i rzadkie drewno tropikalne (głównie mahoń).

Willa jest położona w północnej części Brna. Obecnie należy do skarbu państwa i oczekuje na remont. W 2001 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4 / 13

Dzielnica żydowska i bazylika św. Prokopa w Třebíč

Obraz
© uploaded on Flickr by John Williams under CC licensehttp://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Na drugim brzegu Igławy znajduje się dawna dzielnica żydowska z kirkutem oraz renesansowy zamek, romańska bazylika św. Prokopa odbudowana w XVIII wieku w barokowej interpretacji gotyku. Bazylika oraz dzielnica żydowska znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

ud/sc

5 / 13

Zabytkowe centrum Pragi

Obraz
© sxc.hu

W 1992 roku zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków zaliczamy:

  • Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta);
  • Złota Uliczka;
  • Malá Strana – pełna kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek;
  • barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII wieku na Malostranské náměstí;
  • Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy;
  • Ratusz Staromiejski (XIV wiek) ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj na Staroměstské náměstí;
  • Most Karola.
6 / 13

Zabytkowe centrum miasta Český Krumlov

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Jerzy Strzelecki na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Czeski Krumlow jest unikatowym klejnotem architektury, jego znaczenie potwierdza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury w 1992 roku. W zakolach Wełtawy powstał wyjątkowy zespół miejskiej zabudowy, głównie z XVI w. oraz rozległy areał zamkowy, drugi co do wielkości po Pradze. Nad miastem dominuje kościół św. Wita, cenny zabytek południowoczeskiego gotyku.

Dołącz do nas na Facebooku!

7 / 13

Zabytkowe centrum miasta Telcz

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Mr HydeMr Hyde w domenie publicznej (public domain)

Miasto, nazywane również Morawską Wenecją, jest prawdziwą perłą regionu Południowe Morawy. Do najwspanialszych zabytków, obok monumentalnego, renesansowego pałacu z angielskim parkiem należy przede wszystkim rynek z unikalnym, świetnie zachowanym kompleksem historycznych domów w renesansowym i barokowym stylu.

W 1992 r. zabytkowe centrum miasta zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

8 / 13

Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora)

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Prazak na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Sanktuarium to jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech. Znajduje się w miejscowości Žďár nad Sázavou, ok. 120 km od Pragi. Niezwykłe połączenie gotyku i baroku stało się jednym z głównych powodów wpisania, położonego na wzgórzu Zelená Hora kompleksu, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miało to miejsce w 1994 roku.

9 / 13

Kutná Hora – Stare Miasto z kościołem św. Barbary i katedra Mariacka w dzielnicy Sedlec

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Prazak na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Kutná Hora położona jest niecałe 70 km od Pragi. Dziś jest to niewielkie miasto, jednak w średniowieczu było niemalże tak ważne jak stolica. O umiejscowieniu go właśnie w tym miejscu zdecydowały bogate złoża srebra, dzięki którym kraj szybko się rozwijał.

Centrum historyczne, kościół św. Barbary oraz katedra pw. Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały w 1996 roku wpisane na listę UNESCO. Kutná Hora jest urokliwym miastem, a wieczorna cisza sprzyja spacerom wśród odrestaurowanych budynków.

10 / 13

Krajobraz kulturowy posiadłości książąt Lichtenstein w regionie Lednice-Valtice

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Zp na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Neogotycki zamek w Lednicy, otoczony dwustuhektarowym parkiem oraz zamek Valtice z przyległym zabytkowym parkiem tworzą kompleks, który w 1996 roku wpisano listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Założony w 1222 roku zamek Liechtensteinów w Lednicy, dzisiejszy neogotycki wygląd, zawdzięcza ostatniej przebudowie z połowy XIX w. Rozległy park wokół zamku pochodzi z XVI w.

Zamek Valticki – pierwotnie był tu gród założony w XIII w. W późniejszych okresach budynek był wielokrotnie modernizowany, aż osiągnął obecny stan, uznawany za najbardziej znany i najpiękniejszych obiekt Morawy.

11 / 13

Ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich w Kromieryżu

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Christof Halbe na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

W położonym na południowym-wschodzie Kromieryżu znajdują się aż trzy obiekty wpisane w 1998 roku na listę UNESCO. Są to:
- Zamek Arcybiskupi - budowla pierwotnie gotycko-renesansowa, po zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego zrekonstruowana w stylu wczesnego baroku.
- Ogród Zamkowy - park plenerowy o powierzchni 64 ha, którego obecny charakter pochodzi z pierwszej połowy XIX w., kiedy to został wzbogacony licznymi budowlami tj. Kolumnadą Pompejską, Pawilonem Chińskim czy Dworem Maxa.
- Ogród Kwiatowy - unikalny przykład ogrodu barokowego na terenie Czech. Znajduje sie w nim kolumnada o długości 224 m z posągami postaci z mitologii greckiej, a także pawilon ozdobiony zabytkowymi rzeźbami, freskami i mozaikami.

12 / 13

Wieś Holaszowice z zespołem późnobarokowej architektury

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Miloš Fiala w domenie publicznej (public domain)

Holaszowice są przykładem dobrze zachowanej środkowoeuropejskiej wioski, z charakterystycznym średniowiecznym układem urbanistycznym. Można tu odnaleźć liczne przykłady budynków w stylu tzw. południowoczeskiego wiejskiego baroku. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się od 1998 roku.

We wsi znajdziemy 22 murowane gospodarstwa oraz kaplicę św. Jana Nepomucena z 1755 r. Obecnie jest zamieszkana przez ok. 140 osób.

13 / 13

Litomyśl, renesansowo-barokowy zamek wraz z ogrodami

Obraz
© plik udostępniony na Wikipedii przez Michal Louč na licencji CC http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl

Litomyšl jest miastem z tysiącletnią historią, położonym ok. 90 km na wschód od Kutnej Hory. Centralnym i wartym zobaczenia miejscem jest rynek z podcieniowymi kamienicami. Nieopodal znajduje się renesansowy zamek z XVI w., który od 1999 roku figuruje na liście UNESCO. Przylega do niego dawny klasztor pijarów wraz z ogrodem pełnym współczesnych rzeźb.

Komentarze (0)