Czeskie cuda świata
Nasi południowi sąsiedzi, z kraju nad Wełtawą, mogą się pochwalić aż 12 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wielkie osiągnięcie w kraju o powierzchni nieco większej niż dwa największe polskie województwa. Wydłużony weekend wystarczy, by odwiedzić sąsiadów i zobaczyć ich zabytkowe cuda.
Czeskie cuda świata
Nasi południowi sąsiedzi, z kraju nad Wełtawą, mogą się pochwalić aż 12 obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wielkie osiągnięcie w kraju o powierzchni nieco większej niż dwa największe polskie województwa. Wydłużony weekend wystarczy, by odwiedzić sąsiadów i zobaczyć ich zabytkowe cuda.
_ ud/sc _
Kolumna św. Trójcy w Ołomuńcu
Chociaż słynna piosenka z czasów CK Monarchii zaczyna się od słów "W Ołomuńcu na fiszplacu...", to nie targ rybny, a 35-metrowa Kolumna Świętej Trójcy, przykuwa największą uwagę. Wzniesiona została w latach 1716-1754 jako budowla upamiętniająca ofiary zarazy. Na liście UNESCO figuruje od 2000 roku.
Warto zwrócić uwagę również na katedrę św. Wacława. Jej wieża liczy 100 m wysokości i jest najwyższą gotycką wieżą kościelną w Czechach.
Willa Tugendhatów w Brnie według projektu Miesa van der Rohe
Willa Tugendhatów, powstała w latach 1929-30, stała się symbolem architektury modernistycznej. Ten luksusowy dom jest dziełem niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Utrzymany jest w formach modernizmu i pozbawiony wszelkich ornamentów. Jednak wnętrze jest bogato wykończone, między innymi dzięki użyciu naturalnych materiałów wzorzystych takich jak onyks i rzadkie drewno tropikalne (głównie mahoń).
Willa jest położona w północnej części Brna. Obecnie należy do skarbu państwa i oczekuje na remont. W 2001 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dzielnica żydowska i bazylika św. Prokopa w Třebíč
Na drugim brzegu Igławy znajduje się dawna dzielnica żydowska z kirkutem oraz renesansowy zamek, romańska bazylika św. Prokopa odbudowana w XVIII wieku w barokowej interpretacji gotyku. Bazylika oraz dzielnica żydowska znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
ud/sc
Zabytkowe centrum Pragi
W 1992 roku zabytkowe centrum Pragi zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków zaliczamy:
- Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta);
- Złota Uliczka;
- Malá Strana – pełna kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek;
- barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII wieku na Malostranské náměstí;
- Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy;
- Ratusz Staromiejski (XIV wiek) ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj na Staroměstské náměstí;
- Most Karola.
Zabytkowe centrum miasta Český Krumlov
Czeski Krumlow jest unikatowym klejnotem architektury, jego znaczenie potwierdza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury w 1992 roku. W zakolach Wełtawy powstał wyjątkowy zespół miejskiej zabudowy, głównie z XVI w. oraz rozległy areał zamkowy, drugi co do wielkości po Pradze. Nad miastem dominuje kościół św. Wita, cenny zabytek południowoczeskiego gotyku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Zabytkowe centrum miasta Telcz
Miasto, nazywane również Morawską Wenecją, jest prawdziwą perłą regionu Południowe Morawy. Do najwspanialszych zabytków, obok monumentalnego, renesansowego pałacu z angielskim parkiem należy przede wszystkim rynek z unikalnym, świetnie zachowanym kompleksem historycznych domów w renesansowym i barokowym stylu.
W 1992 r. zabytkowe centrum miasta zostało zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena (Zelená Hora)
Sanktuarium to jeden z najważniejszych kościołów pielgrzymkowych na terenie Czech. Znajduje się w miejscowości Žďár nad Sázavou, ok. 120 km od Pragi. Niezwykłe połączenie gotyku i baroku stało się jednym z głównych powodów wpisania, położonego na wzgórzu Zelená Hora kompleksu, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miało to miejsce w 1994 roku.
Kutná Hora – Stare Miasto z kościołem św. Barbary i katedra Mariacka w dzielnicy Sedlec
Kutná Hora położona jest niecałe 70 km od Pragi. Dziś jest to niewielkie miasto, jednak w średniowieczu było niemalże tak ważne jak stolica. O umiejscowieniu go właśnie w tym miejscu zdecydowały bogate złoża srebra, dzięki którym kraj szybko się rozwijał.
Centrum historyczne, kościół św. Barbary oraz katedra pw. Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały w 1996 roku wpisane na listę UNESCO. Kutná Hora jest urokliwym miastem, a wieczorna cisza sprzyja spacerom wśród odrestaurowanych budynków.
Krajobraz kulturowy posiadłości książąt Lichtenstein w regionie Lednice-Valtice
Neogotycki zamek w Lednicy, otoczony dwustuhektarowym parkiem oraz zamek Valtice z przyległym zabytkowym parkiem tworzą kompleks, który w 1996 roku wpisano listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Założony w 1222 roku zamek Liechtensteinów w Lednicy, dzisiejszy neogotycki wygląd, zawdzięcza ostatniej przebudowie z połowy XIX w. Rozległy park wokół zamku pochodzi z XVI w.
Zamek Valticki – pierwotnie był tu gród założony w XIII w. W późniejszych okresach budynek był wielokrotnie modernizowany, aż osiągnął obecny stan, uznawany za najbardziej znany i najpiękniejszych obiekt Morawy.
Ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich w Kromieryżu
W położonym na południowym-wschodzie Kromieryżu znajdują się aż trzy obiekty wpisane w 1998 roku na listę UNESCO. Są to:
- Zamek Arcybiskupi - budowla pierwotnie gotycko-renesansowa, po zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego zrekonstruowana w stylu wczesnego baroku.
- Ogród Zamkowy - park plenerowy o powierzchni 64 ha, którego obecny charakter pochodzi z pierwszej połowy XIX w., kiedy to został wzbogacony licznymi budowlami tj. Kolumnadą Pompejską, Pawilonem Chińskim czy Dworem Maxa.
- Ogród Kwiatowy - unikalny przykład ogrodu barokowego na terenie Czech. Znajduje sie w nim kolumnada o długości 224 m z posągami postaci z mitologii greckiej, a także pawilon ozdobiony zabytkowymi rzeźbami, freskami i mozaikami.
Wieś Holaszowice z zespołem późnobarokowej architektury
Holaszowice są przykładem dobrze zachowanej środkowoeuropejskiej wioski, z charakterystycznym średniowiecznym układem urbanistycznym. Można tu odnaleźć liczne przykłady budynków w stylu tzw. południowoczeskiego wiejskiego baroku. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się od 1998 roku.
We wsi znajdziemy 22 murowane gospodarstwa oraz kaplicę św. Jana Nepomucena z 1755 r. Obecnie jest zamieszkana przez ok. 140 osób.
Litomyśl, renesansowo-barokowy zamek wraz z ogrodami
Litomyšl jest miastem z tysiącletnią historią, położonym ok. 90 km na wschód od Kutnej Hory. Centralnym i wartym zobaczenia miejscem jest rynek z podcieniowymi kamienicami. Nieopodal znajduje się renesansowy zamek z XVI w., który od 1999 roku figuruje na liście UNESCO. Przylega do niego dawny klasztor pijarów wraz z ogrodem pełnym współczesnych rzeźb.