Trwa ładowanie...
d22ngov

Czy strzelać do porwanego samolotu?

Czy państwo ma prawo zestrzelić samolot pasażerski, na pokładzie którego są terroryści? Na to pytanie będzie dziś odpowiadał Trybunał Konstytucyjny - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

d22ngov
d22ngov

Czy państwo ma prawo zestrzelić samolot pasażerski, na pokładzie którego są terroryści? Na to pytanie będzie dziś odpowiadał Trybunał Konstytucyjny - czytamy w \"Gazecie Wyborczej\".

Przepis taki wprowadziliśmy do naszego prawa lotniczego w 2004 r., po zamachu z 11 września 2001 r. Na fali walki z terroryzmem w wielu krajach wprowadzono przepisy mocno ingerujące w prawa człowieka: m.in. pozwalające na masową inwigilację, deportację czy więzienie bez zgody sądu. Część z nich zakwestionowały potem sądy konstytucyjne.

W Polsce z inicjatywy rządu SLD zmieniliśmy prawo lotnicze. Pełnomocnik ministra obrony narodowej gen. Henryk Pietrzak, przedstawiając posłom w 2004 r. projekt, tłumaczył, że są procedury umożliwiające zestrzelenie samolotu, który naruszył polską przestrzeń powietrzną. Nie dotyczą one samolotu, który wystartował w Polsce. W takim wypadku można go zestrzelić, powołując się na przepis kodeksu karnego, który mówi o stanie wyższej konieczności pozwalającym poświęcić dobro mniejsze dla ochrony większego.

Zdaniem prof. Gardockiego przepis narusza zagwarantowane w konstytucji prawo do życia, bo państwo obowiązane jest chronić życie pasażerów porwanego samolotu, którzy przecież nie są agresorami. Pomysł, że władza może użyć jednych ludzi - wbrew ich woli - dla ratowania życia innych, narusza też konstytucyjną powinność ochrony godności ludzkiej.

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj