Trwa ładowanie...

Darmowy transport publiczny. Luksemburg będzie "zielonym państwem"

Luksemburg wprowadza darmowy transport publiczny na terenie całego państwa. Już latem przyszłego roku w najmniejszym kraju Beneluksu można będzie podróżować bezpłatnie pociągiem, tramwajem czy autobusem.

Share
Darmowy transport publiczny. Luksemburg będzie "zielonym państwem"Źródło: Shutterstock.com
dcyb56p

To jeden z postulatów wyborczych rządu koalicyjnego kierowanego przez Xaviera Bettela, który zostanie zrealizowany. Dla premiera troska o ochronę środowiska jest niezwykle ważna. O podjęciu priorytetowych działań w tym kierunku mówił podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Jedną kwestią jest ekologia, a inną jest zakorkowanie miast. Choćby stolica państwa o tej samej nazwie boryka się z ogromnymi korkami. Mieszka w niej 110 tys. osób, a kolejne 400 tys. dojeżdża tu codziennnie do pracy. Z badań wynika, że kierowcy w tym mieście w 2016 r. spędzili średnio 33 godziny w korku. I choć Wielkie Księstwo Luksemburga jest niewielkim państwem, bo mieszka tu 600 tys. ludzi, to prawie 200 tys. osób z Francji, Belgii i Niemczech każdego dnia przekracza granicę.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

To niejedyne postępowe podejście rządu, który ponownie sprawuje władzę, do zbiorowej komunikacji. Już tego lata z bezpłatnego transportu korzysta każde dziecko i osoba w wieku poniżej 20 lat. Uczniowie szkół średnich mogą bezpłatnie poruszać się pomiędzy szkołą a domem. Ponadto osoby dojeżdżające do pracy płacą maksymalnie 2 euro (ok. 8,5 zł) za maksymalnie dwie godziny podróży, co w niewielkim kraju obejmuje prawie wszystkie trasy.

dcyb56p

Xavier Bettel zapowiedział, że wdrażanie projektu rozpocznie się już od lata 2019 r., a zakończy w styczniu 2020 r.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Warto dodać, że bezpłatną autobusową po swoim kraju wprowadziła również Estonia, jednak obejmuje tylko autobusy. Opcję darmowej komunikacji zbiorowej rozważają również Niemcy. W Polsce za darmo jeździ się w ponad 50 miastach i miasteczkach.

Źródło: The Guardian

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Karmen Pedaru - piękność z Estonii

dcyb56p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcyb56p
dcyb56p