Trwa ładowanie...

Dawna siedziba KGB. Problem, który słono kosztuje

Pięknie odremontowana secesyjna kamienica w centrum Rygi od lat stoi pusta, bo nikt nie chce wynajmować w niej przestrzeni. Wszystko ze względu na jej przeszłość - w czasach sowieckich mieściła się tam siedziba KGB. Władze Łotwy zastanawiają się, co zrobić z budynkiem, którego utrzymanie kosztuje sporo pieniędzy.

Dom na Rogu, czyli dawna siedziba KGB w RydzeDom na Rogu, czyli dawna siedziba KGB w RydzeŹródło: Wikimedia Commons, fot: Jonas Rogowski
d22ngov
d22ngov

Władze Łotwy mają niemały problem z tzw. Domem na Rogu, czyli dawną siedzibą KGB. Gmach należy do państwa i został wpisany na listę zabytków. Jego utrzymanie kosztowało przez ostatnich osiem lat pół miliona euro, a próby znalezienia najemców zakończyły się fiaskiem. W związku z tym w budynku wyłączono ogrzewanie, a jego stan się pogarsza.

Dawna siedziba KGB problem władz łotewskich

O sprzedaży budynku nie ma mowy, ale potrzebna jest polityczna decyzja w sprawie tego, co robić z kamienicą, w którą zainwestowano duże środki i której wynajem okazał się nierealny - zwracają uwagę łotewskie media publiczne.

Od 2008 r., kiedy z budynku wyprowadziła się policja, prawie wszystkie kondygnacje kamienicy stoją puste. W piwnicy i na parterze dawnego Domu KGB znajduje się ekspozycja ryskiego Muzeum Okupacji. Pięć lat temu w piwnicy odkryto ślady po kulach. Od początku 1941 roku do końca czerwca w Domu KGB rozstrzelano 188 osób skazanych na śmierć przez okupacyjne władze sowieckie - pisze portal LSM.

d22ngov

Jak mówi dyrektor Muzeum Okupacji Łotwy Solvita Viba, dla wielu Łotyszy wejście do budynku jest bardzo trudne pod względem emocjonalnym. Podkreśla, że dużym zainteresowaniem ekspozycja cieszy się wśród zagranicznych turystów. W tym roku obiekt odwiedziło 30 tys. gości.

Władze Łotwy mają dylemat, co zrobić z Domem na Rogu Wikimedia Commons
Władze Łotwy mają dylemat, co zrobić z Domem na RoguŹródło: Wikimedia Commons, fot: Hejnjahns

Co dalej z dawną siedzibą KGB?

Viba ocenia, że żadnych współczesnych wirtualnych wycieczek ani opowieści z książek nie można porównać z fizycznym odwiedzeniem tych pomieszczeń, które zachowały się w praktycznie oryginalnym stanie. - Trzeba to zachować - dodaje.

Za zachowaniem śladów z przeszłości w Domu na Rogu opowiada się też historyk Kaspars Zellis - pisze LSM. Jak zaznacza ekspert, miejsce to ilustruje zbrodnicze praktyki totalitarnych reżimów, przypomina społeczeństwu, do czego mogą prowadzić nieprzemyślane działania albo znajdowanie się pod obcym zwierzchnictwem.

d22ngov

To miejsce skoncentrowało w sobie pamięć o represjach czasów okupacji, o torturach ofiar, o cierpieniu narodu; mieszkańcy Łotwy mają w związku z nim wiele negatywnych emocji - zauważa socjolożka Anda Lake.

Pojawiają się różne wersje tego, co może się stać w przyszłości budynkiem. W kuluarach Sejmu niektórzy mówią, że gmach może być sprzedany prywatnym inwestorom, inni wykluczają taką możliwość - podaje LSM.

d22ngov

"Rodzi się pytanie, w jaki sposób sprawić, by miejsce stało się interesujące, i jednocześnie zachować jego tragiczną pamięć" - zastanawia się Zellis.

Sztuka podróżowania - DS7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj