Trwa ładowanie...

Apelują o zmiany. Te kraje chcą zakończyć turystykę z Rosją

Po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła na ten kraj kilka pakietów sankcji. Dotyczą one głównie sfery ekonomicznej, bankowej, a niektóre skierowane są w stronę konkretnych firm czy oligarchów. Mimo to ruch turystyczny wciąż nie został zatrzymany, a Rosjanie przyjeżdżają na wakacje do Europy. Niektóre państwa apelują o zakończenie turystyki z krajem agresora.

Europejskie kraje, w tym Estonia apelują o zakończenie turystyki z Rosją (zdjęcie ilustracyjne)Europejskie kraje, w tym Estonia apelują o zakończenie turystyki z Rosją (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock, fot: Oleksiy Mark
d2fuy9a
d2fuy9a

Mimo trwającej przy granicy z Rosją wojny, spowodowanej napaścią tego kraju na Ukrainę, mieszkańcy Federacji Rosyjskiej wciąż korzystają z urlopów wakacyjnych i podróżują po świecie. Finlandia, Estonia, a także Łotwa postanowiły położyć kres turystyce z tym krajem, mając nadzieję, że w ślad za nimi pójdą inne państwa.

Finlandia chce zmian

Turyści z Rosji mogą swobodnie podróżować do krajów europejskich między innymi przez Finlandię, ale to niedługo może się skończyć. W ubiegłym tygodniu na jednym z przydrożnych bilboardów, znajdujących się na granicy Finlandii i Rosji, pojawił się intrygujący plakat. Jego treść przypomina Rosjanom o trwającej wojnie na Ukrainie. Miejsce na tę reklamę wykupił fiński ruch młodzieżowy Kokoomusnuoret, teraz o zakończenie turystyki z Rosjanami apelują nie tylko mieszkańcy, ale też rząd.

- To nie w porządku, że w tym samym czasie, kiedy Rosja prowadzi agresywną i brutalną wojnę w Europie, Rosjanie mogą prowadzić normalne życie i podróżować - twierdzi Sanna Marin, premier Finlandii. - Moje osobiste stanowisko jest takie, że turystyka powinna być ograniczana - dodaje. Nie ukrywa jednak, że potrzebne są unijne ustalenia i przepisy regulujące tę kwestię.

d2fuy9a

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto deklaruje, że Finlandia chce ograniczyć turystykę z Rosją na własną rękę, utrudniając im wydawanie wiz turystycznych, maksymalnie spowolniając ten proces.

Apel premier Estonii

- Nadszedł czas, aby zakończyć turystykę z Rosją, ponieważ sąsiednie kraje nadal ponoszą ciężar - apeluje premier Estonii Kaja Kallas. Na swoim Twitterze zwraca się do wszystkich krajów strefy Schengen z prośbą o niewydawanie Rosjanom wiz.

W lipcu władze Estonii ogłosiły, że obywatele Rosji nie mogą już otrzymywać od nich wiz. Estoński minister spraw zagranicznych Urmas Reinsalu jednoznacznie stwierdza, że wojna Rosji z Ukrainą zagraża bezpieczeństwu zarówno UE, jak i Estonii, dlatego prowadzenie turystyki z tym krajem jest niezasadne.

d2fuy9a

Łotwa reaguje

Na unijne ustalenia nie czeka też Łotwa - w ubiegłym tygodniu rząd w Rydze zawiesił umowę o małym ruchu granicznym z Rosją. Ponadto łotewskie władze podjęły decyzję o zakazie podpisywania przez Rosjan przekraczających granicę z Łotwą dokumentów, które potępiają agresję Rosji na Ukrainę. Celem tego wymogu jest zidentyfikowanie osób, które popierają brutalną politykę Rosji oraz, jak twierdzi łotewski rząd, mogą stanowić zagrożenie dla ich kraju.

Źródło: schengenvisa/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jedziemy na wakacje. Na Riwierze Tureckiej

d2fuy9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2fuy9a