Doha - wyjątkowa stolica Kataru
Doha - metropolia nad Zatoką Perską
Doha znana jest polskim turystom głównie jako miejsce transferowe podczas podróży w odleglejsze kierunki - Tajlandii, Chin czy Japonii. Mało kto decyduje się zostać w Dosze na dłużej. A szkoda, bo warto wygospodarować chociaż dwa dni urlopu więcej, aby zobaczyć to jedno z najbogatszych miast na świecie wybudowane na środku pustyni.
Doha znana jest polskim turystom głównie jako miejsce transferowe podczas podróży w odleglejsze kierunki - do Tajlandii, Chin czy Japonii. Mało kto decyduje się zostać w Dosze na dłużej. A szkoda, bo warto wygospodarować chociaż dwa dni urlopu więcej, aby zobaczyć to jedno z najbogatszych miast na świecie, które zostało wybudowane na środku pustyni.
Doha to stolica Kataru, księstwa (emiratu) położonego na pustynnym półwyspie nad Zatoką Perską. Emir pełni władzę absolutną, nie ma tu parlamentu ani partii politycznych. Większość dóbr należy do państwa - łącznie z lotniskiem w Dosze i narodowymi liniami lotniczymi _ Qatar Airways _. Obywatele Kataru stali się najbogatszym społeczeństwem na świecie ze względu na odkryte w 1939 r. złoża ropy naftowej, a w 1971 r. złoża gazu ziemnego. Katarczyków jest niewielu, jedynie ok. 350 tys. Rdzennym obywatelom państwo zapewnia niemal bezpłatne mieszkania, pomoc społeczną, służbę zdrowia i edukację, a nawet wodę, gaz i prąd w domach - wszystko to, mimo że Katarczycy nie płacą podatków ani żadnych składek socjalnych. Nikt urodzony poza rdzennymi rodami katarskimi nie ma i nie dostanie obywatelstwa tego kraju (poza nielicznymi wyjątkami). Nawet małżeństwo z Katarczykiem nie uprawnia do zostania obywatelem Kataru.
Marta Klimczak