Dokąd zmierza ewolucja
Z badań na temat zmian zachodzących w naszych genach wynika, że ewolucja człowieka przebiega szybciej niż kiedykolwiek. Niektórzy naukowcy uważają jednak, że jest wręcz przeciwnie – że się cofamy.
_ Z badań na temat zmian zachodzących w naszych genach wynika, że ewolucja człowieka przebiega szybciej niż kiedykolwiek. Niektórzy naukowcy uważają jednak, że jest wręcz przeciwnie – że się cofamy. _
Dzieci z ludu Mokenów, żyjącego na rozproszonych wysepkach Morza Andamańskiego, mają zadziwiającą umiejętność. Wieloletnie nurkowanie w morskich falach w poszukiwaniu ryb i małży wyrobiło w nich niezwykłą zdolność widzenia pod wodą. Ta umiejętność, od której zależy ich przetrwanie, wywołała spory szum w świecie nauki, gdy poinformowano o niej przed czterema laty. Niektórzy uczeni postawili wówczas pytanie: czy zdolność widzenia pod wodą podczas zbierania pożywienia z dna morskiego jest wynikiem ewolucji?
Odpowiedź twierdząca oznaczałaby, że mamy wspaniały przykład adaptacji genetycznej u współczesnych ludzi. Jednakże późniejsze badania wykazały, że inne dzieci, mając odpowiednią praktykę, też potrafią widzieć pod wodą dzięki mocnemu zwężeniu źrenic. A więc wydaje się, że umiejętność Mokenów to raczej efekt wyćwiczenia niż uwarunkowania genetycznego.
Nie jesteśmy tacy sami
Pytanie, czy współczesny człowiek nadal podąża drogą ewolucji, nie traci jednak aktualności. Ostatnio znowu powiększyła się wciąż rosnąca masa danych wskazujących, że ewolucja człowieka nie tylko trwa, lecz najprawdopodobniej przyspiesza w bezprecedensowym tempie. Dokąd nas to zaprowadzi? Oto jedno z najtrudniejszych pytań, przed którymi stoi biologia ewolucyjna.
Ian Sample
Forum
_ Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu \"Forum\". _