Trwa ładowanie...
ycipk-4iwnj1

Dolny Śląsk - kup sobie zamek

Nietypowa oferta sprzedaży trafiła na jeden z portali pośredniczących w obrocie nieruchomościami. Jeśli zawsze marzyłeś o tym, by zarządzać prawdziwym, zabytkowym zamkiem, to coś specjalnie dla ciebie. Pod warunkiem, że masz wystarczająco zasobny portfel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolny Śląsk - kup sobie zamek
(Wikimedia Commons CC BY, Fot: Jerzy Strzelecki)
ycipk-4iwnj1

"Zamek śląski na wodzie w Witostowicach do sprzedania. Obiekt doskonały na działalność szkoleniowo-hotelową, bazę noclegową, teren z dużym potencjałem" - oznajmia autor ogłoszenia. Dalej czytamy, że nieruchomość zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku, 50 km od Wrocławia, pomiędzy Strzelinem i Ziębicami. I stanowi jeden z ważnych obiektów Szlaku Cysterskiego.

Mowa o zabytkowej, istniejącej od pierwszej poł. XIV w. budowli z cegły i kamienia, kilkukrotnie przebudowywanej w XVI i XVII w. Zamek powstał prawdopodobnie z inicjatywy książąt ziębickich, w XVIII w. był własnością zakonu cystersów z Henrykowa,
zaś po sekularyzacji przechodził (i - jak widać - wciąż przechodzi) z rąk do rąk.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się
ycipk-4iwnj1

Otoczona pasem Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich budowla, zajmująca powierzchnię 11,62 ha, posiada 2 fosy: wewnętrzną z fortyfikacjami (wał obronny z bastejami i kazamatami) oraz zewnętrzną z kamiennym mostem (pod tym względem konstrukcja jest unikatowa w Polsce). W fosie do dziś znajduje się woda, stąd nazwa "zamek wodny". W obrębie kompleksu znajdują się też folwark z budynkami mieszkalnymi, park i błonia.

Dodatkowym atutem są złoża podziemnej wody geotermalnej oraz wód mineralnych, pitnych i leczniczych, odkryte na tym terenie. Wszystko wskazuje na to, że będzie można wykorzystać je w istniejących i projektowanych obiektach, takich jak baseny, szklarnie, SPA oraz ogrzewanie budynków na terenie miejscowości.

Youtube.com
Podziel się

Autor ogłoszenia informuje, że gotowy jest projekt adaptacji zamku na Ośrodek Turystyki Kulturowej na Szlaku Cysterskim na ponad 90 osób, barem kawowym, z restauracją, hotelem i salami konferencyjnymi. Część folwarczną można przeznaczyć na bazę noclegową na około 300 osób, z zapleczem gastronomicznym, rekreacyjnym i sportowym. Zaś obszar o powierzchni 24 ha na zewnątrz murów obronnych świetnie sprawdzi się na szklarnie, baseny geotermalne czy elektrownię wykorzystującą energię słoneczną.

ycipk-4iwnj1

Brzmi jak z bajki? Pora wrócić do rzeczywistości. Cena za metr kw. obiektu wynosi 40,99 zł. Wystarczy przeliczyć to przez 11,62 ha, by szybko zorientować się, że nie dla wszystkich te przyjemności. Warto jednak mieć nadzieję, że zamek kupi ktoś, kto pomyśli o nim przyszłościowo i udostępni go dla zwiedzających. Obecnie nie jest to bowiem możliwe.

Polub WP Turystyka
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4iwnj1

ycipk-4iwnj1
ycipk-4iwnj1