Poza miastemDomki Brda znają wszyscy Polacy. Tak wyglądają w nowoczesnej odsłonie

Domki Brda znają wszyscy Polacy. Tak wyglądają w nowoczesnej odsłonie

Domki Brda znają wszyscy Polacy. Tak wyglądają w nowoczesnej odsłonie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Przemysław Bociąga

17.03.2019 07:37, aktual.: 18.03.2019 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domki letniskowe Brda to nieodłączny element pejzażu polskich terenów wypoczynkowych. Za sprawą architektów doczekały się właśnie nowej sukienki. Jak bardzo im w niej do twarzy!

Ci, którzy nie wiedzieli, że model tego domku letniskowego nazywa się Brda, mówili na nie czasem dachowce. Idea była prosta i genialna: do stworzenia prostego domku letniskowego wziąć najbardziej prymitywną konstrukcję. Tak powstały piętrowe domki o trójkątnej elewacji. Na zachodzie mówi się na nie „rama A” – ich obie boczne ściany są połaciami dachowymi, nawet pierwsze pięterko, mieszczące przeważnie sypialnie, znajduje się na wysokości poprzeczki litery A.

Wzór ten opracował w 1955 roku amerykański architekt Andrew Geller dla Elisabeth Reese, skąd inna nazwa wzorcowego budynku: Elisabeth Reese House. W Polsce zaczęły pojawiać się już pod koniec lat 50., zazwyczaj jako kolonie domków wypoczynkowych dla pracowników. Wystarczyło stworzyć „pole namiotowe”, gdzie rolę namiotów odgrywały właśnie domki o ich kształcie, a pośrodku postawić świetlicę i jadłodajnię dla wczasowiczów.

Jednak prawdziwa kariera domków letniskowych Brda nabrała tempa, kiedy w latach 70., w okresie rządów Edwarda Gierka, stały się one dostępne jako prefabrykowane budynki dla prywatnych użytkowników. Dziś zna je z wyglądu każdy polski turysta. Porastają brzegi rzek i jezior, panoszą się w rządkach działek letniskowych w lasach i w otoczeniu wiejskich pól jak Polska długa i szeroka.

Obraz
© Materiały prasowe

Jednak nie zanikła też idea koncentrowania ich w brdowe pola. Biuro architektoniczne SK Architekci zaprezentowało niedawno najnowszy projekt modernizacji pomysłu na Brdę, czyli budynek na ramie A. Kolonia takich budynków stanie w Karpaczu.

Pomysł doczekał się oczywiście nowoczesnego wydania. Pionowe ściany zostaną tu zastąpione wielkimi przeszkleniami, a dostawione tarasy będą znajdowały się nie tylko – jak pierwotnie – w postaci ganków przed wejściem, lecz także wzdłuż bocznej połaci dachu. Dzięki temu lepiej dopasują się do ukształtowania górzystego terenu.

Domki, podobnie jak pierwotnie, dostępne będą w technologii prefabrykowanej, z drewna. Budowa takiego gotowego domu ma trwać ok. 2 tygodnie. Czyżby polskie kolonie domków letniskowych czekała stylistyczna rewolucja?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Turystyka
brdadomki letniskowearchitekt
Komentarze (80)