Dunaj. Jaka jest głębokość tej rzeki?
Dunaj to druga pod względem długości i obszaru zlewiska rzeka w Europie, po Wołdze. Wzdłuż bułgarskiego brzegu leży ponad 100 stałych wysp. Pokryte w większości lasami lub pastwiskami, odgrywają także pewną rolę gospodarczą; na ich brzegach rosną wierzby, topole i wiklina.
Antyczna grecka nazwa tej rzeki brzmiała Istros, łacińska – Danubis. To druga pod względem długości i obszaru zlewiska rzeka w Europie, po Wołdze. W granice Bułgarii Dunaj wpływa na wysokości rzeki Timok, będącej jego dopływem, a następnie pokonuje odległość 471,5 km docierając do miasta Silistra, gdzie skręca na północ, już na rumuńskim terytorium. Rzeka tworzy naturalną granicę między Bułgarią a Rumunią.
Na tym odcinku szerokość Dunaju wynosi 750–2000 m, a głębokość 4–30 m. Bułgarski brzeg Dunaju jest miejscami naprawdę piękny: wysoki, gdzieniegdzie ułożony terasami, w znacznej części pokryty roślinnością, tu i ówdzie obniża się, przechodząc w niziny naddunajskie. Wzdłuż bułgarskiego brzegu leży ponad 100 stałych wysp, z których 84 należy do Bułgarii, oraz zwykle ok. 30 okresowych, pojawiających się w zależności od stanu wód. Pokryte w większości lasami lub pastwiskami, odgrywają także pewną rolę gospodarczą; na ich brzegach rosną wierzby, topole i wiklina.
Największymi wyspami są Belene, Kozłoduj, Wardim, Berezina oraz Batim. Dunaj obfituje w ryby, spośród których największe znaczenie gospodarcze mają karp, sum, sterlet oraz bieługa, a w dolnym biegu rzeki gniazdują na brzegach ptaki wielu rzadkich gatunków, jak m.in. czapla (np. czapla siwa), pelikan, mewa rzeczna, kormoran. Rzeka pokrywa się lodem najwyżej na 91 dni, w przeszłości zdarzało się nawet, że zamarzała tylko na 74 dni.
Na bułgarskim brzegu leżą przystanie o statusie międzynarodowych portów rzecznych (Widyń, Łom, Kozłoduj, Somowit, Swisztow, Ruse i Silistra) oraz portów lokalnych. W pobliżu Widynia, Oriachowa oraz Ruse działa komunikacja promowa z brzegiem rumuńskim. W Ruse znajduje się most łączący miasto z rumuńskim Giurgiu, w planach jest również budowa dwóch innych mostów. Obecnie w granicach bułgarskich nie utrzymuje się – ze względów finansowych – regularnych przewozów pasażerskich, możliwe jednak są, zwłaszcza w sezonie turystycznym, jednorazowe oferty wycieczek wzdłuż biegu rzeki.
W czasach rzymskich wody Dunaju broniły granic cesarstwa przed najazdami barbarzyńskich plemion z północy. W średniowieczu naddunajskie miasta, takie jak Widyń, Nikopol, Swisztow, Ruse czy Silistra, były ufortyfikowanymi ośrodkami handlowymi.
_ Źródło: Bezdroża _