Trwa ładowanie...

Egipt - archeolodzy odkryli nieznaną piramidę

O niezwykłym znalezisku poinformowało miejscowe ministerstwo do spraw zabytków. Piramida mogła zostać zbudowana nawet 3700 lat temu!

Egipt - archeolodzy odkryli nieznaną piramidęŹródło: Egyptian Ministry Of Antiquities/EPA, fot: Egyptian Ministry Of Antiquities
d21g24z
d21g24z

Egipscy i japońscy archeolodzy dokonali odkrycia na zabytkowym cmentarzu Dahszur, znajdującym się na południe od Kairu. Znaleziono tam szczątki nieznanej piramidy: podziemny korytarz i blok z alabastru, zawierający dziesięć linii hieroglifów. Muzeum Starożytności w Egipcie poinformowało, że stan znaleziska jest dobry, a teraz trwają prace nad jego zabezpieczeniem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: givaga

Naukowcy przypuszczają, że piramidę zbudowano za czasów XIII dynastii faraonów. Znaleziono ją na cmentarzu, znanym dzięki faraonowi Snefru, którego syn Cheops wybudował najsłynniejsze z piramid w podkairskiej Gizie. Odkrycia dokonano kilkanaście dni po tym, jak egipskie władze ogłosiły, że w Gizie znaleziono kolejne szczątki drewnianej łodzi jednego z faraonów. Prace przy wykopalisku będą dalej prowadzone, archeolodzy mają nadzieję, że wkrótce uda się ustalić rozmiar piramidy.

Egipskie władze zamierzają wystawić część nowych znalezisk w muzeum, które ma zostać otwarte w przyszłym roku. Archeologiczne odkrycia miałyby pomóc w ściągnięciu do Egiptu zagranicznych turystów. Po rewolucji arabskiej wiosny z 2011 roku i późniejszych zamieszkach Egipt zanotował ogromny spadek liczby gości. W 2010 roku kraj odwiedziło 14 milionów turystów, a pięć lat później już tylko 9 milionów.

Źródło: IAR/WP

d21g24z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21g24z