Trwa ładowanie...

Egipt – kierunek, która powraca z rozmachem. Polacy nie boją się już wczasów w kraju faraonów?

Jeszcze w 2010 r. Egipt był na liście najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Świetna pogoda, dobrze rozbudowana baza hotelowa i masa atrakcji sprawiały, że samoloty do tamtejszych kurortów wypełnione były do ostatniego miejsca. Wszystko zmieniło się, gdy turystyczny kraj zaczął borykać się z atakami terrorystycznymi i rewolucją. W krótkim czasie resorty dosłownie opustoszały. Jednak jak pokazują najnowsze statystyki, Polacy coraz chętniej wracają do Egiptu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Egipt – kierunek, która powraca z rozmachem. Polacy nie boją się już wczasów w kraju faraonów?Źródło: Shutterstock.com
d1h6flr
d1h6flr

Jeszcze kilka lat temu co trzeci klient biura podróży decydował się właśnie na Egipt. Szarm el-Szejk, Marsę Alam i Hurghadę odwiedzało rocznie nawet 600 tys. turystów z Polski (w skali globalnej było to 15 mln turystów – dane z 2010 r.). Ta liczba nie powinna dziwić – tanie wakacje w ciepłym kraju i dobrze przygotowane resorty, które zapewniały turystom wszelkie wygody, były wystarczającą zachętą. 7 dni w 5-gwiazdkowym hotelu all inclusive i biletami lotniczymi w cenie, zapłacimy już od 1150 zł.

Egipt reklamuje się jako idealny kierunek wakacyjny

Napięta sytuacja polityczna i coraz większe zagrożenie atakami terrorystycznymi sprawiły, że liczba przyjezdnych drastycznie zmalała, przez co wpływy z turystyki spadły o miliardy dolarów. Dlatego kraj zaczął robić wszystko, by znów przyciągnąć turystów i wygląda na to, że im się to udaje. Duży wzrost można zauważyć od początku br., a największy w ostatnich tygodniach. Wycieczki do Egiptu sprzedają się w zaskakującym tempie. Potwierdzają to dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki czy portalu Wakacje.pl.

Eksperci z tego serwisu informowali już w marcu br., że Egipt wraca na listę najbardziej pożądanych kierunków na wakacje i że tylko w styczniu i lutym 2017 r. rezerwacji dokonało dwa razy więcej osób niż w analogicznym czasie w zeszłym roku. Dzięki temu kraj faraonów znalazł się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej wybieranych kierunków serwisu Wakacje.pl. Jeszcze bardziej zaskakują najnowsze dane z tego portalu. Według statystyk, w porównaniu do zeszłorocznego sezonu, w terminie od 28.04 do 31.07 do Sharm el Sheikh wyjechało o 4 tys. proc. (tak, 4000 proc.) więcej turystów z Polski! I to już po tragicznej śmierci Magdaleny Żuk.

Coraz więcej Polaków wraca do Egiptu / Shutterstock.com
Źródło: Coraz więcej Polaków wraca do Egiptu / Shutterstock.com

– Taki powrót tego kierunku latem może tylko oznaczać, że w najbliższych miesiącach, kiedy skończą się loty czarterowe do Grecji czy Bułgarii, Polacy również zimą bardzo chętnie skorzystają z możliwości wyjechania do Egiptu – mówi Klaudyna Mortka z portalu Wakacje.pl.

d1h6flr

Co ciekawe, tendencje wzrostowe podróży do Egiptu są zauważalne też w innych krajach – chociażby w Niemczech. Według danych sporządzonych przez DER Touristik oraz Traveltainment jasno wynika, że w ostatnich miesiącach liczba rezerwacji wzrosła nawet o 80 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, a np. Hurghada jest w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miejsc urlopowych.

Do Egiptu chętnie jeżdżą rodziny z dziećmi / Shutterstock.com
Źródło: Do Egiptu chętnie jeżdżą rodziny z dziećmi / Shutterstock.com

Kto jeździ z Polski do Egiptu?

Połowa wyjeżdżających to pary, 30 proc. to rodziny z jednym lub dwójką dzieci. Urlopowicze spędzają czas nie tylko w resortach, ale też chętnie korzystają z atrakcji – np. wycieczek fakultatywnych.

– Dostępne są rejsy np. łodzią ze szklanym dnem, dzięki którym można podziwiać rafy koralowe. Są też rejsy z nauką nurkowania czy snoorkowania. Z kolei po sezonie letnim warto wybrać się do Egiptu, aby uprawiać sporty wodne, szczególnie kitesurfing. Zimą jest tu ciepło i wietrznie, więc warunki są idealne. Odbywają się też wtedy jeep safari - wycieczki quadami lub jeepami na pustynię – mówi Anna Podpora z serwisu Wakacje.pl. Jeśli chodzi o wycieczki fakultatywne w głąb kraju (np. do Kairu)
, to wciąż jest problem z ich dostępnością.

Turyści wracają do Egiptu / Shutterstock.com
Źródło: Turyści wracają do Egiptu / Shutterstock.com

Polacy nie obawiają się już podróżować do Egiptu?

Czy nasi rodacy wymazali z pamięci wydarzenia, które miały miejsce w Egipcie na przestrzeni ostatnich kilku lat? Zapomnieli o sytuacji z końca kwietnia br., kiedy to Magdalena Żuk w niejasnych okolicznościach wyskoczyła z okna w szpitalu w Marsa Alam lub kiedy to w lipcu nożownik zabił na plaży w Hurghadzie dwóch turystów?

d1h6flr

– Pamięć jest fenomenem nad którym głowią się specjaliści z różnych dziedzin – psychologii, psychiatrii i medycyny. Jest podatna na różne "błędy" i często zapominamy o rzeczach, które powinny być dla nas istotne – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską psycholog Anna Wenta.

– Jeżeli jesteśmy tylko obserwatorem danego zdarzenia, pamiętamy mniej, a co za tym idzie szybciej o nim zapominamy. Poza tym nie chcemy pamiętać o sytuacjach przykrych, kiedy nie jest to zgodne z naszą wizją świata. Mówi o tym mechanizm dysonansu poznawczego. To stan nieprzyjemnego napięcia, pojawiający się w momencie, gdy dochodzi do zderzenia dwóch sprzecznych informacji - np. realnego zdarzenia z naszym wewnętrznym przekonaniem. Można to przyrównać do sytuacji, gdy np. chcemy jechać na urlop do miejsca, które nie do końca jest bezpieczne. Staramy się sobie tłumaczyć, że np. nasza koleżanka była w Egipcie, fantastycznie się bawiła i wszystko było w najlepszych porządku. Próbujemy przekonać samych siebie, że tak naprawdę atak terrorystyczny był jednostkowym wypadkiem, nic złego się nie stało, a już na pewno nie mi, jak tam pojadę. – tłumaczymy Wenta.

Egipt przekonuje, że jest coraz bezpieczniej

Rząd Egiptu przekonuje, że turyści nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Jako przykład podaje lotniska, które od czerwca 2016 r. są objęte nowoczesnym system ochrony. Egipcjanie współpracują z Anglikami, Francuzami i Rosjanami, którzy szkolą pracowników i podsuwają rozwiązania techniczne. Na ten cel przeznaczono już ponad 40 mln dolarów.

Turyści na lotnisku w Hurghadzie / Shutterstock.com
Źródło: Turyści na lotnisku w Hurghadzie / Shutterstock.com

Jakie komunikaty na temat wyjazdów do Egiptu przedstawia Ministerstwo Spraw Zagranicznych?

Z kwietniowej aktualizacji ostrzeżenia dla podróżujących wynika, że zagrożenia nie stwarzają "wyjazdy grupowe do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, Al-Dżuna, Safaga, Marsa Alam) oraz Szarm el-Szejk na Półwyspie Synaj. Czyli ulubionych wakacyjnych kurortów Polaków.

d1h6flr

Należy pamiętać, że w związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, MSZ odradza wszelkie wyjazdy grupowe lub indywidualne poza wymienione ośrodki. Może dochodzić m.in. do ataków na miejsca odwiedzane przez urlopowiczów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje, bary i lotniska.

Resort przypomina także, że można spodziewać się wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej, zwiększenia liczby posterunków na drogach czy nawet większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Warto pamiętać:

Wiza: jest wymagana i należy dokonać jej zakupu na lotnisku w Egipcie lub przez internet. Koszt to ok. 25 dolarów amerykańskich. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy (licząc od daty powrotu do Polski).

Zobacz też: Najgorętsze oferty last minute. Które kierunki są najtańsze?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj