Trwa ładowanie...
na śniegu
03-11-2008 15:55

Ekwipunek na wycieczkach jedniodniowych

Odpowiednio dobrany ubiór jest kluczowym elementem wyposażenia narciarza, zapewniającym komfortową i bezpieczną wędrówkę. W warunkach intensywnego wysiłku, z jakim związana jest każda wycieczka narciarska, organizm człowieka produkuje znaczne ilości ciepła i potu. Dlatego, mimo mrozu, często łatwiej na trasie o przegrzanie niż zmarznięcie.

Ekwipunek na wycieczkach jedniodniowychFot: JupiterImages/ EAST NEWS
d3ydr5w
d3ydr5w

Do tego ostatniego dochodzi przede wszystkim podczas dłuższych postojów, a głównymi czynnikami potęgującymi wrażenie zimna są wilgoć przylegających do ciała ubrań i niedostateczna osłona przed wiatrem. Należy zatem unikać typowych, łatwo nasiąkających tkanin w rodzaju bawełny lub flaneli – w krótkim czasie magazynują one dużą ilość wody, schną zaś bardzo długo i „niechętnie”. Z tych samych względów odradza się spodnie z materiałów typu dżins lub podobnych.

Wspomnianych wad nie mają szeroko dostępne na rynku tkaniny „aktywne” i to z nich właśnie powinniśmy skompletować naszą odzież. Sprawdzony zestaw składa się z cienkiej „oddychającej”, dobrze przylegającej do ciała bielizny (Rhovyl’Up. Rhovyl’On, Powerstretch, Polartec Power Dry, Polartec 100 itp.), grubszej bluzy polarowej (Polartec 200 lub 300, dwuwarstwowy Polartec BiPolar, trójwarstwowy Polartec Windstopper itp.) oraz tworzących warstwę zewnętrzną, odpornych na deszcz, śnieg i wiatr spodni i kurtki wykonanych z którejkolwiek dostępnej na rynku membran (Gore-Tex, Sympatex, Texapore, Powertex, Aquatex, Supra-Tex itp.).

Należy pamiętać, że taki zestaw odzieży „aktywnej” działa tylko wtedy, gdy jest kompletny, tzn. np. pożytek z „oddychającej” kurtki będzie nikły, jeśli pod spód założymy zwykły podkoszulek i flanelową koszulę. „Aktywna” bielizna ma za zadanie odprowadzić pot z powierzchni skóry w postaci ciekłej i odseparować go tak, by parowanie zachodziło z daleka od niej (to właśnie parowanie jest przyczyną odczuwanego przez nas chłodu). Kolejna warstwa również transportuje pot lub parę wodną na zewnątrz, jednak jej podstawową funkcją jest izolacja termiczna. Kurtka i spodnie odprowadzają ostatecznie wilgoć z naszego ciała, zapewniając jednocześnie ochronę przed wiatrem i deszczem lub śniegiem. Zasada działania membran wykorzystuje naturalną tendencję molekuł pary wodnej do przemieszczania się ze środowiska cieplejszego i bardziej wilgotnego do środowiska zimniejszego i bardziej suchego. Pory w membranie bez przeszkód przepuszczają cząsteczki pary na zewnątrz, stanowiąc przy tym barierę dla o wiele większych kropel wody,
dzięki czemu tkanina pozostaje wodoodporna.

d3ydr5w

Opisywana „aktywna” odzież posiada jeszcze dwie ważne dla narciarza zalety: jest lekka i nie krępuje ruchów. Jej wadą (poza niestety wysoką ceną) jest duża wrażliwość na temperaturę (uwaga zatem przy ognisku!). Elementami zwiększającymi użyteczność i wytrzymałość kurtek i spodni są wzmocnienia w miejscach narażonych na ścieranie (ramiona, łokcie, kolana), regulowane wywietrzniki i łatwo dostępne, ale zabezpieczone przez deszczem i śniegiem, kieszenie. Na wycieczkę powinniśmy zabrać poza tym wygodną, dobrze przylegającą do głowy czapkę, rękawice (tutaj dobrze sprawdza się zestaw złożony z miękkich polarowych pięciopalczastych rękawiczek i zewnętrznych mocnych goretexowych jednopalczastych „łapawic”) oraz dodatkowo zabezpieczające nogi ochraniacze.


d3ydr5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ydr5w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj