Elbląg - 6 powodów dlaczego warto tu zajrzeć
Miasto z bogata historią - Elbląg
Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, z przepiękną, niemal od fundamentów odbudowaną Starówką, jednym z największych w Europie odkrytych basenów i tradycjami sięgającymi nie tylko Krzyżaków, ale i Wikingów. To także obiekt kpin, symbol bezrobocia i smutny efekt emigracji za pracą. Mało jest miejsc w Polsce, które wzbudzają tak skrajne emocje, a sami mieszkańcy często niepochlebnie wypowiadają się o własnym mieście. Elbląg potrafi działać na nerwy, zachwycić i skłonić do poszukiwań. Dlaczego warto dać mu szansę? Oto 6 najważniejszych powodów.
Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, z przepiękną, niemal od fundamentów odbudowaną Starówką, jednym z największych w Europie odkrytych basenów i tradycjami sięgającymi nie tylko Krzyżaków, ale i Wikingów. To także obiekt kpin, symbol bezrobocia i smutny efekt emigracji za pracą. Mało jest miejsc w Polsce, które wzbudzają tak skrajne emocje, a sami mieszkańcy często niepochlebnie wypowiadają się o własnym mieście. Elbląg potrafi działać na nerwy, zachwycić i skłonić do poszukiwań.
Oficjalna data powstania miasta to rok 1237, gdy krajowy mistrz krzyżacki Hermann von Balk założył niewielki gródek u ujścia rzeki Elbląg. Wcześniej, bo już w IX wieku w pobliżu, u brzegów jeziora Drużno, istniało Truso - pruska faktoria handlowa, z którą, jak wskazują odkrycia archeologiczne, intensywnie współpracowali Wikingowie. Elbląg szybko stał się centrum handlowym Prus, istotną częścią Hanzy i do momentu rozkwitu Gdańska - najważniejszym portem morskim rodzącego się Państwa Krzyżackiego. Na elbląskim zamku miał swoją siedzibę Wielki Szpitalnik, a kupcy elbląscy zasiadali w radzie Hanzy w Brugii. W mieście osiedlali się kupcy z całej Europy - Szkoci, Francuzi czy Holendrzy. W XIV wieku Elbląg zaczął tracić na znaczeniu, a po wojnie z Zakonem w 1410 roku mieszczanie wypędzili Wielkiego Szpitalnika, a później założyli Związek Pruski - opozycję w stosunku do Państwa Zakonnego. W połowie XV wieku miasto zyskało przywileje nadane przez króla Kazimierza Jagiellończyka, a jego flota walczyła na
Zalewie Wiślanym z Krzyżakami. Od 1466 roku (II pokój toruński) aż do I rozbioru Polski Elbląg pozostawał w granicach Królestwa Polskiego. Zobacz, dlaczego teraz warto dać miastu szansę? Oto 6 najważniejszych powodów.
at/udm