Etna znów aktywna. Fontanna lawy i kłęby dymu nad wyspą
Nad Sycylią w minionych dniach znów zawisły gęste chmury i popiół wulkaniczny, a z wulkanu wystrzeliła fontanna lawy. Do sieci trafiły zdjęcia, na których widać erupcję Etny.
26.05.2022 | aktual.: 26.05.2022 09:02
Sycylijski wulkan dał o sobie znać w poniedziałek 23 maja. Tym razem ożywił się południowo-zachodni krater Etny. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania z ostatniej erupcji. Na wideo widać, jak fontanna lawy wydostaje się z krateru i spływa powoli po zboczach wulkanu.
Z Etny wydostawały się lawa i kłęby dymu
Portal "Volcano Discovery" podaje, że obecna aktywność Etny jest częścią długiej, regularnej erupcji, która rozpoczęła się w 2019 r. Do poprzedniej erupcji Etny doszło 12 maja. W pobliżu głównego krateru otworzyła się wówczas szczelina, z której wydostawała się lawa.
Podczas ostatniej erupcji lawa wypływała z dwóch szczelin wulkanicznych, które otworzyły się poniżej krateru. Ten rodzaj erupcji nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Sycylii, ponieważ nie towarzyszą im trzęsienia ziemi.
Etna może być coraz bardziej niebezpieczna
Wulkan jest stale monitorowany przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Niektórzy naukowcy twierdzą, że Etna będzie coraz mniej spokojna. Pod kraterem nagromadziła się duża ilość magmy, która pod wpływem wzrostu ciśnienia, powoduje pęcznienie wulkanu. A to może prowadzić do coraz bardziej niebezpiecznych wybuchów.
Źródło: "TVN Meteo", "Radio Zet"