Falklandy – co warto zobaczyć w tym zakątku świata?
Falklandy to wyspy położone w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Jest to teren, który należy oficjalnie do Wielkiej Brytanii, jednak prawa do Falklandów od wieków rości sobie również Argentyna. Co trzeba wiedzieć o tych odległych wyspach? Dlaczego warto odwiedzić Falklandy i co tam zobaczyć?
Czy wiecie, że na Falklandach żyje więcej owiec i pingwinów niż ludzi? Ciekawe fakty o wyspach mogą was zaskoczyć!
Falklandy – co warto wiedzieć?
Falklandy leżą na Atlantyku, niecałe 500 km od wybrzeży Argentyny. Mimo to, są one terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii, chociaż Argentyna również rości sobie prawa do tych wysp. Głową kraju na tym terytorium jest brytyjska królowa, natomiast władzę wykonawczą sprawuje gubernator, którego mianuje brytyjski rząd. Władza ustawodawcza jest z kolei sprawowana przez parlament, w którym zasiada 10 osób. Jakie podstawowe informacje na temat Falklandów warto znać?
1. Wyspy leżą w strefie klimatu subpolarnego, średnia temperatura w lecie wynosi około 13 st. C, natomiast w zimie około 4 st. C,
2. Dominującą religią jest protestantyzm,
3. Na Falklandach znajdują się złoża ropy naftowej, jednak głównym źródłem dochodu ludności jest hodowla owiec oraz rybołówstwo,
4. Językiem urzędowym jest angielski,
5. Stolicą Falklandów jest Stanley, miasto położone na wyspie Falkland Wschodni,
6. Całkowita powierzchnia Falklandów wynosi ponad 12 000 km kwadratowych,
7. Liczba ludności Falklandów to niecałe 3000 osób, natomiast gęstość zaludnienia wynosi zaledwie około 0,2 osoby na km kw.,
8. Na Falklandach żyje więcej owiec i pingwinów niż ludzi.
Falklandy – jaka jest ich historia?
Falklandy zostały odkryte w XVI wieku przez Johna Davisa, angielskiego żeglarza i kapitana. W 1761 roku Anglia ogłosiła zwierzchnictwo nad wyspami, jednak w późniejszym czasie należały one nie tylko do Anglii, ale również Francji oraz Hiszpanii. W styczniu 1771 roku Hiszpania ponownie przekazała władzę na Falklandach w ręce Wielkiej Brytanii, a w 1820 roku swoje roszczenia do wysp zgłosiła Argentyna. Rok później Argentyna założyła w Port Louis obóz karny i garnizon wojskowy, doszło do buntu, a władzę na wyspach przejęli dawni więźniowie.
Dziesięć lat później doszło do zburzenia Saint Louis, a w 1833 roku władzę na Falklandach ponownie przejęła Wielka Brytania. W 1892 roku wyspy zostały uznane za brytyjską kolonię. W 1982 roku Argentyna ponownie podjęła próbę przejęcia władzy na Falklandach, co skończyło się zajęciem wysp przez Argentynę na okres około dwóch miesięcy. Na terenach tych dwukrotnie przeprowadzono referendum, dwukrotnie większość mieszkańców zdecydowała, że woli, aby tereny wysp przynależały do Wielkiej Brytanii.
Falklandy – atrakcje
Najczęściej odwiedzanym miastem na Falklandach jest ich stolica, czyli Stanley. Stolica Falklandów to tak naprawdę niewielkie miasto, w którym mieszka zaledwie około 2500 osób. Mimo to, miasto jest centrum wydarzeń archipelagu. Miasteczko ma wyjątkowy, brytyjski klimat, nie brakuje w nim angielskich pubów i czerwonych budek telefonicznych, które widuje się na ulicach w Wielkiej Brytanii. W Stanley trzeba zobaczyć wiktoriańską katedrę oraz łuk zbudowany z kości szczękowych wielorybów. Poza tym, warto przespacerować się wzdłuż wybrzeży, wybrać się do portu oraz zwiedzić Muzeum Wysp Falklandzkich.
Po zwiedzeniu Stanley koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę poza miasto. Niedaleko Stanley znajdują się piękne plaże z białym piaskiem i zjawiskowymi krajobrazami. Co więcej, będąc na plaży można zobaczyć pingwiny, a nawet delfiny. A co oprócz stolicy i plaż warto zobaczyć na Falklandach?
· Goose Green – jest największą osadą poza stolicą Falklandów. Na terenach Goose Green toczyły się najbardziej zaciekłe walki podczas wojny o Falklandy w 1982 roku. Obecnie znajdują się tam pomniki, które upamiętniają walki i żołnierzy poległych podczas wojny.
· Volunteer Point – to przylądek Falklandu Wschodniego, który jest zamieszkiwany przez największą kolonię pingwinów królewskich na całym świecie. Oprócz pingwinów na przylądku można zobaczyć inne ptaki, takie jak między innymi gęsi, kaczki czy magelanki rudogłowe.