Trwa ładowanie...
d1adqqi

Surinam. Co warto zobaczyć w dawnej holenderskiej kolonii?

Surinam to państwo położone w Ameryce Południowej, w którym miesza się wiele kultur. W kraju można spotkać Holendrów, Hindusów, Chińczyków, a nawet Brytyjczyków i Indonezyjczyków. Jest to doskonały kierunek wakacyjny dla miłośników przyrody, ale zwolennicy zwiedzania oraz imprezowania również nie będą się tam nudzić. Jakie są najważniejsze atrakcje Surinamu? Co warto wiedzieć o tym kraju?
Share
Surinam dawniej nazywany był Gujaną Holenderską, ponieważ już w XVI wieku na terenach dzisiejszego Surinamu obecni byli Holendrzy.
Surinam dawniej nazywany był Gujaną Holenderską, ponieważ już w XVI wieku na terenach dzisiejszego Surinamu obecni byli Holendrzy. Źródło: East News
d1adqqi

Surinam – gdzie jest?

Surinam znajduje się w Ameryce Południowej, a dokładniej w jej północno-wschodniej części. Państwo leży nad Oceanem Atlantyckim, graniczy z Brazylią, Gujaną oraz Gujaną Francuską. Jest położony w strefie klimatu równikowego, aż 90% powierzchni kraju porastają wilgotne lasy równikowe. Fauna i flora Surinamu są bardzo zróżnicowane. Na północy dominują tereny nizinne, które wchodzą w skład terytorium Niziny Gujańskiej, natomiast na południu znajduje się Wyżyna Gujańska i przeważają tereny wyżynno-górzyste. Najwyższy szczyt Surinamu to Julianatop o wysokości 1280 m n. p. m., który znajduje się w Górach Wilhelma. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kraju?

· Stolicą Surinamu jest Paramaribo,

d1adqqi

· Językiem urzędowym jest holenderski,

· Dominującą religią jest protestantyzm,

· Zaledwie około 1% powierzchni kraju nadaje się do uprawy,

· Gospodarka kraju oparta jest na wydobyciu ropy, boksytu oraz złota,

d1adqqi

· W Surinamie występują naprzemiennie pory deszczowa i sucha.

Surinam - jaka jest historia kraju?

Surinam dawniej nazywany był Gujaną Holenderską, ponieważ już w XVI wieku na terenach dzisiejszego Surinamu obecni byli Holendrzy. Powodowało to liczne konflikty z kolonizatorami z Francji i Anglii, aż w końcu w 1667 roku podpisano traktat pokojowy, który kończył II wojnę angielsko-holenderską i przyznawał panowanie w Surinamie Holendrom. Na początku XIX wieku państwo znalazło się pod panowaniem Wielkiej Brytanii, jednak zaledwie po kilku latach władzę ponownie przejęła Holandia. W 1948 roku kraj został uznany za równouprawnioną część Holandii, natomiast w 1954 roku krajowi przyznano status terytorium zamorskiego Holandii. Jednocześnie Surinam otrzymał autonomię i prawo posiadania własnej administracji. W 1975 roku kraj zyskał niepodległość.

Surinam – co warto zobaczyć?

d1adqqi

Większą powierzchnię Surinamu pokrywa gęsta, tropikalna dżungla, w związku z czym główne atrakcje zlokalizowane są w stolicy, czyli w Paramaribo. W mieście oglądać można kolonialne budowle charakterystyczne dla Holendrów. Poza tym, ze względu na bogatą historię, w stolicy Surinamu mieszają się różne kultury i religie, w związku z czym można tam podziwiać stojące obok siebie kościoły, meczety oraz synagogi.

Najważniejsze atrakcje, jakie oferuje Surinam to między innymi:

1. Fort Niew Amsterdam,

2. Fort Zeelandia,

d1adqqi

3. Park Natury Brownsberg,

4. Warappa Kreek,

5. Albina,

6. Katedra Piotra i Pawła w Paramaribo,

d1adqqi

7. Plac Niepodległości w Paramaribo.

Surinam – czy potrzebna jest wiza?

Żeby wjechać do Surinamu obywatele Polski muszą mieć wizę turystyczną, którą można zdobyć w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie albo w Ambasadzie Surinamu w Hadze. Żeby uzyskać wizę należy wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć dwa zdjęcia. Należy pamiętać, że wizy nie można uzyskać na granicy, w związku z czym trzeba się o nią ubiegać odpowiednio wcześniej. Jeśli cele podróży są inne niż turystyczne, konieczne jest posiadanie zaproszenia.

Surinam – czy jest bezpiecznie?

d1adqqi

Surinam to stosunkowo bezpieczny kierunek wakacyjny, istnieje tam jednak pewne zagrożenie kradzieżami, w szczególności w miejscach, w których przebywa wielu turystów. Będąc w tym kraju warto pilnować bardziej kosztownych rzeczy, a portfel, telefon, aparat fotograficzny czy biżuterię nosić przy sobie w zamkniętej torbie albo plecaku.

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe, jednak przed wyjazdem do Surinamu zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce oraz żółtej febrze. Ze względu na spore ryzyko chorób pasożytniczych, będąc w Surinamie należy unikać picia nieprzegotowanej wody, jedzenia produktów surowych, a także pływania w jeziorach i rzekach.

Zamek Ogrodzieniec. Można go zobaczyć w serialu "Wiedźmin"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1adqqi

Podziel się opinią

Share
d1adqqi
d1adqqi