Ferrara
Położenie: | Północna część kraju, w regionie Emilia-Romania |
Strefa czasowa: | UTC±01:00 |
Waluta: | Euro (1 Euro = 4,22 zł) |
Ferrara znajduje się niedaleko Bolonii, nad rzeką Pad i jest przystankiem na trasie pomiędzy Wenecją oraz Florencją. To ważny ośrodek przemysłowy oraz uniwersytecki regionu Emilia-Romania, usytuowany w jego wschodniej części - górzystej Romanii na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Epoce renesansu i patronatowi rodu d'Este zawdzięczamy architekturę Ferrary, a opiekunem miasta jest Święty Jerzy.
Ferrara – pogoda
Ferrarę charakteryzuje klimat umiarkowanie ciepły ze średnią roczną dobową temperaturą oscylującą w okolicach 13,6°C. Lata są tutaj bardzo gorące, najcieplejszy jest lipiec z przeciętnie 24,2°C. W najzimniejszym styczniu notuje się średnio 2,5°C. W Ferrarze sporo pada w ciągu całego roku, nawet w najgorętszych miesiącach. Najbardziej wilgotne są odpowiednio październik, listopad oraz maj, najmniej opadów występuje w styczniu i lutym.
Ferrara – zabytki
Najwięcej turystów spotkamy w Ferrarze popołudniami w ścisłym centrum miasta, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Ferrarę doskonale określa miano Miasta Renesansu. Zachowały się tutaj mury miejskie, brama Porta Paula, pałace, a część historyczną najlepiej zwiedzimy piechotą (kwadrans od dworca kolejowego).
Co trzeba zobaczyć w Ferrarze?
- Zamek d'Este (Castello Estense), wizytówkę Ferrary i byłą fortecę, z pięknym dziedzińcem, lochami, więzieniem, trzema zwodzonymi mostami, fosą, tarasem, kaplicą, galerią sztuki, z wszechobecnymi lustrami, sufitami ozdobionymi licznymi freskami w praktycznie każdym pomieszczeniu na piętrze. Znajduje się tu także Lwia Wieża w Ferrarze, słynny punkt obserwacyjny.
- Katedrę gotycką (Duomo san Giorgio) z XII wieku, z imponującą fasadą w stylach gotyckim i romańskim, wieżą oraz przyległymi straganami kupieckimi z ciekawymi daszkami.
- Ratusz, z rzeźbami oraz dziedzińcem.
- Palazzo Schifanoia, pałac z udostępnionymi do zwiedzania salami oraz muzeum. W Salone dei Mesi zobaczymy najważniejszy włoski fresk ścienny z epoki renesansu, a w Sala delle Virtu dekoracje z drewna na suficie autorstwa Domenico di Paris.
- Palazzo dei Diamanti, zwanym Pałacem Diamentowym, z Narodową Galerią Malarstwa z interesującymi wystawami czasowymi.
- Casa Romei (Dom Giovanni’ego Romei, zarządcy rodu d'Este), piętnastowieczną, arystokratyczną kamienicę z licznymi eksponatami archeologicznymi, lapidarium i wystawą sztuki.
- Palazzo Paradiso z XIV wieku, obecnie Biblioteca Ariostea z czterystutysięcznym zbiorem pozycji.
- Dzielnicę żydowską z malowniczymi zaułkami.
- Wielki cmentarz z piękną świątynią San Cristoforo alla Certosa.
Ferrara – lokalne potrawy
Z Ferrary pochodzi Christoforo Messisbugo, który literacko, w piękny sposób opisywał wyrafinowane, renesansowe, dworskie uczty. Lokalna kuchnia tego płodnego terenu rolniczego wzbogacana jest grzybami leśnymi, wytwarzaną tutaj oliwą, ziołami, sałatą, dojrzewającymi na słońcu warzywami, rybami, dziczyzną. Region nazywa się wręcz kulinarnym sercem słonecznej Italii.
W Ferrarze należy zjeść i wypić:
- Świeży makaron jajeczny, ręczne wyrabiany.
- Gramigna, kluski o zakręconej formie.
- Tortellini.
- Cappellacci z Ferrary, makaronowe kapelusze faszerowane kabaczkami lub dynią.
- Mortadelę.
- Szalotkę, Scalogno di Romagna, chronioną znakiem IGP.
- Precle, coppiette, z dwóch kawałków ciasta.
- Placki chlebowe, piadina, okrągłe, pieczone na patelni lub w naczyniach z ceramiki.
- Gotowaną kiełbasę.
- Semifreddo, tort na zimno, na bazie migdałów i winiaku.
- Szarlotkę, torta di mele.
- Ocet szlachetny, aceto balsamico tradizionale.
Przykładowe ceny | - Bilet na Zamek d'Este: 34 zł (około 2 godziny zwiedzania); |
Komunikacja | Rowery miejskie (darmowe pojazdy dostępne również w hotelach), komunikacja miejska, stacja kolejowa |
Orientacyjna odległość | 1074 km w linii prostej, 1380 km samochodem (około 13,5 h jazdy), 1551 km pociągiem (20 h 41 min jazdy) |
Lotniska |
Komentarze