Trwa ładowanie...

Finnair zaczyna ważyć pasażerów. Nowy pomysł sposobem na oszczędność

Jeszcze kilka lat temu zapowiedzi linii lotniczych, że będą ważyć pasażerów, budziły ogromne kontrowersje i powodowały duży sprzeciw ze strony pasażerów. Jednak w przypadku przewoźnika Finnair nie ma to na celu uprzykrzenia życia podróżnym i nałożenia na nich kary za ponadlimitowe kilogramy. Jak tłumaczy, robi to w celu zebrania dodatkowych danych.

Finnair zaczyna ważyć pasażerów. Nowy pomysł sposobem na oszczędnośćŹródło: Shutterstock.com
d36amdm
d36amdm

Fiński przewoźnik przez cały listopad będzie ważyć przed każdym lotem 100-150 pasażerów. W jakim celu? Jak tłumaczy linia, ma to pomóc w zebraniu dokładniejszych danych dotyczących średniego obciążenia samolotu i obniżyć koszty operacyjne - mowa tu głównie o tankowaniu – informuje serwis Fly4free. Ciężar maszyny ma duży wpływ na ilość spalanego paliwa, które stanowi jeden z największych kosztów ponoszonych przez przewoźników.

Nikt nie będzie zmuszany do ważenia

Początkowo informacja wywołała negatywną reakcję ze strony pasażerów, jednak przewoźnik od razu zastrzegł, że podróżni odlatujący z lotniska w Helsinkach będą ważeni razem z bagażem podręcznym tylko wtedy, jeśli wyrażą na to zgodę. Na lotnisku znajdują się pracownicy, ktorzy uspokajają, że nikt nie musi się obawiać, że z powodu zbyt ciężkiej wagi dopłaci do biletu lub nie zostanie wpuszczony na pokład.

Aktualnie linie korzystają z danych dostarczonych w 2009 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego. Według tych danych, statystyczny pasażer waży ok. 84 kg i lata z ok. 6-kilogramowym bagażem podręcznym, a pasażerka waży ok. 65 kg i ma ze sobą ok. 5 kg bagażu podręcznego. Jednak przewoźnicy zwracają uwagę, że dane te są zbyt ogólne i powinny być podzielone chociażby na sezon letni i zimowy. W chłodnych miesiącach podróżni zabierają więcej ubrań, mają też zazwyczaj na sobie kurtkę i ciężkie buty.

– Chcemy mieć pewność, że dysponujemy jak najdokładniejszymi danymi. Dlatego zbieramy je we własnym zakresie – powiedział w rozmowie z "Helsinki Times" Sami Suokas, kierownik ds. klienta w firmie Finnair. Linia zapewnia, że dane zostaną wprowadzone do systemu anonimowo. Poza wagą, Finnair będzie też zbierał informacje o wieku, płci, przyczynach podróży, wybranej klasie i bagażu.

d36amdm

Linie chcą sprawdzać wagę pasażerów

Można przypuścić, że większość linii lotniczych chciałaby ważyć przed odlotem swoich pasażerów, jednak nie robią tego z oczywistych względów – spotkałoby się to z ogromną fala krytyki. Są jednak przewoźnicy, którzy w przeszłości zdecydowali się na ten krok. Były to m.in. nieistniejące już Samoa Air, które opierały cenę biletu na wadze swoich klientów, z kolei Hawaiian Airlines ważyły pasażerów na trasie z Honolulu do Pago Pago, by odpowiednio rozłożyć ciężar na pokładzie.

Źródło: Fly4free

Zobacz też: Linie lotnicze pod lupą internautów

d36amdm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36amdm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj