Trwa ładowanie...

Tam ukrywał się Michał Anioł. Turyści mogą wejść do środka... ale biletów brak

W 1530 r. Michał Anioł ukrywał się przed Medyceuszami. Wywodzący się z tego rodu papież Klemens VII skazał go na śmierć za to, że przyłączył się do rewolty republikanów. Niebywałą atrakcją dla turystów jest możliwość wejścia do jego małej kryjówki.

Kryjówka Michała AniołaKryjówka Michała AniołaŹródło: museitaliani
d2vzv62
d2vzv62

Od 15 listopada 2023 r. w ramach eksperymentu w muzeum Kaplicy Medyceuszy udostępniono zwiedzającym pomieszczenie o długości dziesięciu, a szerokości trzech m, w którym ukrywał się w 1530 r. Michał Anioł.

Turystom spodobało się to miejsce

Początkowo muzeum we Florencji zapowiadało, że udostępnia kryjówkę artysty zwiedzającym tylko na krótki czas. Teraz przekazali dobre wieści, które z pewnością spodobają się turystom. Kryjówka wizjonera będzie otwarta do końca czerwca br.

Do pomieszczenia mogą wejść jednocześnie tylko cztery osoby, a czas wizyty ograniczony jest do kwadransa. Dodatkowo wcześniej trzeba dokonać rezerwacji. Na ten moment nie ma wolnych miejsc aż do końca marca. Można rezerwować wizyty na kwiecień, maj i czerwiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Włoski kurort kusi atrakcjami. "Fantastyczne doświadczenie"

d2vzv62

Kryjówka Michała Anioła

Kryjówkę odkryto przypadkowo pod podłogą Kaplicy Medyceuszy we florenckim kościele San Lorenzo w 1975 r. Do 1955 r. pomieszczenie to było używane jako skład węgla drzewnego, a następnie było magazynem starych mebli. Przez długi czas nikt nie był świadom skarbów, jakie kryje zapomniany przez wszystkich pokój, bo wykonane przez Michała Anioła liczne szkice znajdowały się na ścianach pod warstwą tynku.

Według biografów Michała Anioła artysta przez dwa miesiące ukrywał się w pokoju z małym oknem, z którego widział tylko niewielki fragment ulicy. Robił szkice, które teraz mogą podziwiać turyści. Na zwiedzających największe wrażenie robi to, jak wiele rysunków jest na ścianach sugestywnego pokoju. Rysunki nadal są obiektem prac badaczy.

Potem artysta został ułaskawiony, bo Medyceusze chcieli, aby dokończył prace nad ich grobowcem oraz Kaplicę Sykstyńską. Wówczas wyjechał do Rzymu.

d2vzv62

Źródło: PAP/X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vzv62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vzv62

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj