Formentera. Europejskie Karaiby to nie tylko plaże
Słynie przede wszystkim z najpiękniejszych plaż w Europie. Hiszpańska wyspa to jednak dużo więcej niż złocisty piasek i turkusowa woda.
Formentera leży na południowo-zachodnim krańcu Balearów i wraz z dużo bardziej znaną sąsiadką – Ibizą – wchodzi w skład Pitiuzów. Niewielka hiszpańska wyspa ma jedynie 82 km kw., a światową sławę zdobyła głównie dzięki plażom. Tutejsze krajobrazy z rozległymi lagunami, które oblewa turkusowa woda, przypominają egzotyczne zakątki świata, dlatego Formentera nazywana jest "Karaibami Europy".
Hippisi, naturyści i gwiazdy rocka
W latach 60. i 70. XX w. wyspa stanowiła raj dla hippisów. Do dziś w wielu miejscach można poczuć ten klimat, m.in. w kultowych knajpach. Zakątek na Balearach od lat ściąga też gwiazdy muzyki z całego świata. Joni Mitchell napisała tu teksty do albumu "Blue", zespół King Crimson rozpoczął swój album "Islands" od utworu "Formentera Lady", a Chris Rea kręcił tu teledysk do "On the beach".
Miejscowi lubią opowiadać, że na wyspie, w 200-letnim wiatraku mieszkał przez kilka miesięcy sam Bob Dylan. Czy to prawda, czy jednak jedna z wyspiarskich legend wymyślonych dla turystów, do dziś nie jest jasne. Za to wiatrak, w którym miał się zatrzymać muzyk, widnieje także na okładce albumu "More" zespołu Pink Floyd, będącym ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule, w reżyserii Barbeta Schroedera.
Hipisowski klimat na Formenterze przetrwał także na tutejszych plażach. Wyspa stanowi bowiem jedno z ulubionych miejsc dla nudystów - na większości plaż można pojawić się topless.
Saliny i słone jeziora
Formenterę i Ibizę dzielą jedynie niecałe 4 km. W wąskim przesmyku między nimi znajduje się jedno z najcenniejszych miejsc na Balearach – Ses Salines d'Eivissa i Formentera. Rezerwat przyrody pokrywa ogromny teren – 150 km kw., z czego 20 km kw. to ląd, a 130 km kw. morze. Obejmuje różnorodne siedliska lądowe i morskie o wyjątkowych walorach ekologicznych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych na międzynarodową skalę. Znajdziemy tu zarówno wydmy, plaże, mokradła, jak i skaliste strefy przybrzeżne czy stare baseny do wydobywania soli.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Na obszarze rezerwatu występuje posidonia, roślina o ogromnym znaczeniu dla basenu Morza Śródziemnego. Odpowiada za przejrzystość wody, chroni plaże przed erozją i służy jako schronienie dla wielu gatunków morskich zwierząt. Teren jej występowania został w 1999 r. wpisany na listę UNESCO.
Ses Salines, czyli tutejsze saliny, prawdopodobnie mogą pochwalić się historią sięgającą aż VI w. p.n.e., gdy zostały założone przez Fenicjan. Pierwsze pisemne wzmianki znajdziemy o nich jednak dopiero w XIII w. Sól wydobywa się tu do dziś, choć teren od 2001 r. jest pod ochroną. Efektem ubocznym wydobywania soli są dwa słone jeziora - Estany Pudent i Estany des Prix.
Najbardziej magiczne miejsce Formentery
Latarnia La Mola znajduje się na wschodnim krańcu wyspy i jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Formentery. Zachwyca położeniem na krańcu skalistego klifu o wysokości 120 m z wyjątkowym widokiem na Morze Śródziemne. Jest miejscem wystaw, koncertów, konferencji czy przedstawień teatralnych.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Obok latarni znajduje się pomnik Juliusza Verne. Na Formenterze dzieje się część akcji jego powieści "Hektor Servadac: podróż wśród gwiazd i planet Układu Słonecznego". Niektórzy wierzą także, że to latarnia La Mola, a nie latarnia morska San Juan de Salvamento w Argentynie, była dla pisarza inspiracją do napisania "Latarni na końcu świata".
Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl