Trwa ładowanie...

Formentera. Europejskie Karaiby to nie tylko plaże

Słynie przede wszystkim z najpiękniejszych plaż w Europie. Hiszpańska wyspa to jednak dużo więcej niż złocisty piasek i turkusowa woda.

Formentera. Europejskie Karaiby to nie tylko plażeŹródło: Gonzalo Azumendi / Getty Images
d1ttpms
d1ttpms

Formentera leży na południowo-zachodnim krańcu Balearów i wraz z dużo bardziej znaną sąsiadką – Ibizą – wchodzi w skład Pitiuzów. Niewielka hiszpańska wyspa ma jedynie 82 km kw., a światową sławę zdobyła głównie dzięki plażom. Tutejsze krajobrazy z rozległymi lagunami, które oblewa turkusowa woda, przypominają egzotyczne zakątki świata, dlatego Formentera nazywana jest "Karaibami Europy".

Hippisi, naturyści i gwiazdy rocka

W latach 60. i 70. XX w. wyspa stanowiła raj dla hippisów. Do dziś w wielu miejscach można poczuć ten klimat, m.in. w kultowych knajpach. Zakątek na Balearach od lat ściąga też gwiazdy muzyki z całego świata. Joni Mitchell napisała tu teksty do albumu "Blue", zespół King Crimson rozpoczął swój album "Islands" od utworu "Formentera Lady", a Chris Rea kręcił tu teledysk do "On the beach".

Miejscowi lubią opowiadać, że na wyspie, w 200-letnim wiatraku mieszkał przez kilka miesięcy sam Bob Dylan. Czy to prawda, czy jednak jedna z wyspiarskich legend wymyślonych dla turystów, do dziś nie jest jasne. Za to wiatrak, w którym miał się zatrzymać muzyk, widnieje także na okładce albumu "More" zespołu Pink Floyd, będącym ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule, w reżyserii Barbeta Schroedera.

Hipisowski klimat na Formenterze przetrwał także na tutejszych plażach. Wyspa stanowi bowiem jedno z ulubionych miejsc dla nudystów - na większości plaż można pojawić się topless.

Jose A. Bernat Bacete / Getty Images
Źródło: Jose A. Bernat Bacete / Getty Images

Saliny i słone jeziora

Formenterę i Ibizę dzielą jedynie niecałe 4 km. W wąskim przesmyku między nimi znajduje się jedno z najcenniejszych miejsc na Balearach – Ses Salines d'Eivissa i Formentera. Rezerwat przyrody pokrywa ogromny teren – 150 km kw., z czego 20 km kw. to ląd, a 130 km kw. morze. Obejmuje różnorodne siedliska lądowe i morskie o wyjątkowych walorach ekologicznych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych na międzynarodową skalę. Znajdziemy tu zarówno wydmy, plaże, mokradła, jak i skaliste strefy przybrzeżne czy stare baseny do wydobywania soli.

Na obszarze rezerwatu występuje posidonia, roślina o ogromnym znaczeniu dla basenu Morza Śródziemnego. Odpowiada za przejrzystość wody, chroni plaże przed erozją i służy jako schronienie dla wielu gatunków morskich zwierząt. Teren jej występowania został w 1999 r. wpisany na listę UNESCO.

d1ttpms

Ses Salines, czyli tutejsze saliny, prawdopodobnie mogą pochwalić się historią sięgającą aż VI w. p.n.e., gdy zostały założone przez Fenicjan. Pierwsze pisemne wzmianki znajdziemy o nich jednak dopiero w XIII w. Sól wydobywa się tu do dziś, choć teren od 2001 r. jest pod ochroną. Efektem ubocznym wydobywania soli są dwa słone jeziora - Estany Pudent i Estany des Prix.

Najbardziej magiczne miejsce Formentery

Latarnia La Mola znajduje się na wschodnim krańcu wyspy i jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Formentery. Zachwyca położeniem na krańcu skalistego klifu o wysokości 120 m z wyjątkowym widokiem na Morze Śródziemne. Jest miejscem wystaw, koncertów, konferencji czy przedstawień teatralnych.

Obok latarni znajduje się pomnik Juliusza Verne. Na Formenterze dzieje się część akcji jego powieści "Hektor Servadac: podróż wśród gwiazd i planet Układu Słonecznego". Niektórzy wierzą także, że to latarnia La Mola, a nie latarnia morska San Juan de Salvamento w Argentynie, była dla pisarza inspiracją do napisania "Latarni na końcu świata".

d1ttpms

Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Majorka - wyspa słońca

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj