WyspyGásadalur - najbardziej odizolowana wioska Europy

Gásadalur - najbardziej odizolowana wioska Europy

Gásadalur - najbardziej odizolowana wioska Europy
Źródło zdjęć: © Spumador - Shutterstock

Wyspy Owcze to oblewany przez wody Morza Norweskiego archipelag, który znajduje się pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią i stanowi terytorium zależne Danii. Z dala od cywilizacji i nowoczesnej Europy kontynentalnej żyje tu kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców - prawie 2 razy mniej niż... owiec. Trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu jest Vágar, która kryje jedną z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. Gásadalur fascynuje ze względu na niesamowite położenie, drastycznie małą liczbę mieszkańców i lata izolacji, które znacząco wpłynęły na tutejszą kulturę. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!

Wyspy Owcze *oferują scenerię rodem z powieści "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena. Zielone wzgórza, dachy porośnięte trawą, purpurowa mgła - to wszystko sprawia, że można poczuć się jak w krainie hobbitów. Ten oblewany przez wody Morza Norweskiego archipelag, który znajduje się pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią, stanowi terytorium zależne Danii. Z dala od cywilizacji i nowoczesnej Europy kontynentalnej żyje tu kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców - prawie 2 razy mniej niż... owiec. Trzecią co do wielkości wyspą w archipelagu jest Vagar, która kryje jedną z najbardziej niesamowitych wiosek na świecie. *Gasadalur fascynuje ze względu na niesamowite położenie, drastycznie małą liczbę mieszkańców i lata izolacji, które znacząco wpłynęły na tutejszą kulturę. Poznajcie bliżej ten niezwykły zakątek Europy!

if/udm

1 / 5

Wycieczka na Wyspy Owcze - Gasadalur

Obraz
© Licencja CC by Hans Juul Hansen, flickr.com

*Gasadalur *znajduje się na zachodzie Vagar. Otaczają ją najwyższe gór wyspy - Arnafjall (722 m n.p.m.) na północy i Eysturtindur (715 m n.p.m.) na wschodzie. Patrząc na południe dostrzeżemy wyspy Tindholmur i Gasholmur. Według legendy nazwa wioski pochodzi od grzesznej dziewczyny Gaesy, która osiedliła się tu po wygnaniu z domu rodzinnego, wybierając najbardziej niedostępne miejsce na Wyspach Owczych. W tym nieprzyjaznym środowisku żyje obecnie 14 osób.

2 / 5

Wycieczka na Wyspy Owcze - Gasadalur

Obraz
© Licencja CC by Arne List, flickr.com

W miejscowości nie ma kościoła ani gabinetu lekarskiego, a z każdą sprawą mieszkańcy muszą udawać się do okolicznych wiosek, położonych po drugiej stronie stromego i surowego pasma otaczającego dolinę. Jeszcze do niedawna trasę tę można było pokonać tylko helikopterem lub pieszo, ciężkim szlakiem przez góry. W ten sposób transportowano chorych, a do końca XIX wieku także zwłoki - cmentarz w Gasadalur założono dopiero w 1873 roku.

3 / 5

Wycieczka na Wyspy Owcze - Gasadalur

Obraz
© Licencja CC by El Glon, flickr.com

Ta ogromna izolacja powodowała stały spadek liczby mieszkańców. Żeby ułatwić im kontakt ze światem i zachęcić innych do osiedlenia się w Gasadalur, w 2003 roku władze zdecydowały się zbudować tunel przez góry. Niestety populacja od tego czasu nie wzrosła. Pojawiło się natomiast więcej turystów, którzy z chęcią pokonują trasę przez góry. Przeprawa do miejscowości Bour trwa ok. 2,5 h i nie należy do najłatwiejszych. Po drodze mija się m.in. punkt o nazwie "Nagrobek", który stanowił przed wiekami miejsce odpoczynku dla tragarzy zwłok.

4 / 5

Wycieczka na Wyspy Owcze - Gasadalur

Obraz
© Spumador - Shutterstock

Tak jak w pozostałych miejscowościach na Wyspach Owczych, mieszkańcy żyją głównie z rybołówstwa. Brzeg w pobliżu Gasadalur jest wysoki i skalisty, więc przed laty rybacy musieli zostawiać swe łodzie w innych portach wyspy Vagar. Podczas II wojny światowej zbudowano tu schody na plażę, co umożliwiło mieszkańcom szybsze dotarcie do kutrów. Na przestrzeni wieków doskonale dostosowali się do życia w tych trudnych warunkach, a izolacja sprawiła, że są społecznością bardzo religijną i przykładającą dużą wagę do kultywowania tradycji.

5 / 5

Wycieczka na Wyspy Owcze - Gasadalur

Obraz
© Licencja CC by Hans Juul Hansen, flickr.com

Cały archipelag pochodzenia wulkanicznego składa się z 18 wysp. W 2007 roku National Geographic wyróżnił Wyspy Owcze pierwszym miejscem w zestawieniu najpiękniejszych wysp świata.

Niestety nie ma bezpośrednich lotów na archipelag z naszego kraju, trzeba więc lecieć z przesiadką (np. w Kopenhadze). Poza tym żaden z tanich przewoźników nie oferuje połączeń do tego zakątka, więc ceny biletów nie są atrakcyjne - w sumie za przelot w dwie strony z przesiadką w Kopenhadze trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Na miejscu między wyspami kursują regularne promy.

if/udm

daniawyspymorze norweskie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)